LM.plWiadomościSanepid apeluje o odpowiedzialne zachowanie podczas świąt

Sanepid apeluje o odpowiedzialne zachowanie podczas świąt

Dodano: , Żródło: LM.pl
Sanepid apeluje o odpowiedzialne zachowanie podczas świąt

Koniński sanepid apeluje o odpowiedzialne zachowanie podczas świąt Wielkanocnych.

W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, Państwowa Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna w Koninie przypomina o obowiązujących zasadach. Szefowa stacji – Agnieszka Dybała-Kamińska wystosowała specjalny apel:

„Wprowadzone ograniczenia służą ochronie zdrowia i życia ogółu obywateli. Każdy powinien pamiętać o stosowaniu środków ochrony indywidualnej, higienie rąk i unikaniu dużych skupisk ludzi.

Każdy obywatel jest zobligowany przepisami prawa do współpracy z inspekcją sanitarną. W czasie przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną wywiadów epidemiologicznych należy podawać wszystkie istotne informacje.

Państwowa Inspekcja Sanitarna przypomina, że osoba skierowana na kwarantannę może pracować w formie zdalnej. Jeśli nie jest to możliwe - wówczas ma prawo do świadczenia chorobowego. Podstawą wypłaty świadczeń chorobowych przez pracodawcę lub ZUS za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązkowej kwarantanny jest informacja z systemu EWP w związku z tym należy poinformować swojego pracodawcę telefonicznie lub mailowo o kwarantannie lub izolacji.

Przypominamy, że na test można zgłosić się również w trakcie kwarantanny – jest to wyjątek zgodny z przepisami.  W takiej sytuacji wolno wyjść z miejsca odbywania kwarantanny wyłącznie do punktu wymazowego i od razu po wykonaniu testu – do niego powrócić. Dla osób, które są niesamodzielne, w przypadku konieczności wykonania testu uprawniony lekarz może zlecić wykonanie testu zespołowi karetki wymazowej.

 Dziękujemy wszystkim, którzy mimo uciążliwości ograniczeń związanych ze zwalczaniem epidemii traktują je poważnie i przestrzegają zaleceń w pełni je respektując“.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole