Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościAudioteka czy Storytel? Którą aplikacja do audiobooków jest najlepsza?

Audioteka czy Storytel? Którą aplikacja do audiobooków jest najlepsza?

Materiał Partnera

Dodano:
Audioteka czy Storytel? Którą aplikacja do audiobooków jest najlepsza?

Jesteś typem mola książkowego? A może postanowiłeś więcej czytać, ale wciąż brakuje Ci na to czasu przez codzienne obowiązki? Twórcy tych dwóch aplikacji wyszli naprzeciw Twoim potrzebom. Audioteka i Storytel to bez wątpienia najpopularniejsze platformy do słuchania audiobooków w Polsce. Jak reklamowała się jakiś czas temu jedna z nich, dzięki ich usługom, czytać można, uprawiając sport, podróżując, wykonując domowe obowiązki, albo relaksując się w wannie. Jeśli czujesz, że to rozwiązanie dla Ciebie, pewnie zastanawiasz się teraz, co wybrać. Audiotekę czy Storytel? Obie aplikacje mają niezaprzeczalne zalety, więc odpowiedzieć na to pytanie możesz tylko ty. Postaramy się, jednak pomóc Ci w tym niełatwym wyborze, przybliżając najważniejsze cechy obu serwisów.

Rynek audiobooków w Polsce

Audiobooki to obecnie jedyny w Polsce rosnący segment rynku wydawniczego. Kiedy przyjrzymy się tempu życia, jakie prowadzi większość z nas, statystyka ta nie wydaje się szczególnie zaskakująca. Często brakuje nam czasu nawet na wykonanie wszystkich obowiązków, a o chwili spędzonej z tradycyjną papierową książką, możemy tylko pomarzyć. Książki mówione zrewolucjonizowały czytanie. To samo można powiedzieć o rynku subskrypcji, który bardzo prężnie rozwija się na całym świecie.

Kiedyś w tej formie dostępnych było niewiele pozycji, a żeby je zdobyć trzeba było pojechać do księgarni po płytę CD. Dziś audiobooki są na tyle popularne, że powoli zaczynają wypierać książki papierowe i nowoczesne e-booki. Trend ten pociągnął za sobą również wysyp takich rozwiązań jak aplikacje do audiobooków. Obecnie na rynku oprócz tytułowych gigantów, mamy również takie propozycje, jak Empik Go, Legimi, BookBeat, Lecton, a także słynny Spotify. Ze względu jednak na zdecydowane prowadzenie Audioteki i Storytel, zarówno pod względem oferty, jak i ilości klientów, dziś zajmiemy się porównaniem tylko tych dwóch platform.

Audioteka - pionier na Polskim rynku książki słuchanej

W 2009 roku Marcin Beme szukał pomysłu na biznes. Audiobooki w Polsce stanowiły wtedy towar, rzadko kupowany i tworzone były głównie dla osób niewidomych. Do sprzedaży trafiły wtedy pierwsze smartfony, a ludzie coraz chętniej korzystali ze zdobyczy techniki, aby zająć czas podczas jazdy komunikacją miejską, lub stania w korkach. Wtedy to w głowie przedsiębiorcy zrodziła się myśl, aby stworzyć serwis, w którym klienci będą mogli kupić audiobook i natychmiast pobrać go przez Internet.

Obecnie firma przynosi 7-cyfrowe zyski, a w swojej bibliotece ma dla klientów ponad 10 000 pozycji literackich. Jeśli chodzi o zasadę działania, Audioteka przypomina nieco księgarnię internetową, w której użytkownik może wybrać i zakupić interesujący go audiobook. Od tej pory staje się on własnością czytelnika i może on do niego wracać tyle razy, ilekroć ma na to ochotę. Sama aplikacja jest zupełnie darmowa, a przed zakupem konkretnego tytułu możemy przesłuchać jego pierwszy rozdział bez ponoszenia żadnych kosztów.

Audioteka cena

Cena książki w Audiotece waha się zazwyczaj od 15 do 40 zł. Istnieje również możliwość wykupienia abonamentu na platformie za 19,99zł. Oferta nazywa się Audioteka Klub i w jej ramach zyskujemy dostęp do blisko 5000 audiobooków do słuchania w ramach subskrybcji oraz możliwość zakupu dowolnego tytułu za dodatkowe 19,99, co może okazać się niezwykle korzystne w przypadku droższych pozycji.

Storytel - międzynarodowy gigant i książkowy Netflix

Storytel to ogromna międzynarodowa spółka rodem ze Szwecji. Od opisanej wyżej Audioteki jest starsza o trzy lata, jednak na Polski rynek weszła dopiero w roku 2016, w swojej bazie mając początkowo jedynie 600 pozycji w naszym ojczystym języku. Dziś, zostając subskrybentem Storytel mamy do wyboru ponad 100 000 tytułów, wśród których znajdziemy nie tylko popularną literaturę, ale również twórczość niszową.

Aplikacja porównywana jest często do Netflixa i Spotify, gdyż podobnie jak one jest platformą streamingową. Oznacza to, że wykupując abonament, nie otrzymujemy książek na własność, jak to miało miejsce w przypadku Audioteki, ale wypożyczamy je na każdy opłacony miesiąc. Takie rozwiązanie daje nam dostęp do niewyobrażalnej wręcz ilości audiobooków o ogromnej różnorodności.

Storytel cena

Cena abonamentu to obecnie 34,99zł, co może na pierwszy rzut oka wydawać się kwotą wysoką w porównaniu do Audioteki. Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę, że korzystając ze Storytell możemy w ciągu miesiąca przesłuchać dowolną liczbę książek z tak ogromnej puli, może okazać się, że będzie to dla nas dużo bardziej opłacalne rozwiązanie. Nie bez znaczenia jest również fakt ogromnej wygody, jaką daje model subskrypcyjny. Nie musimy w tym przypadku za każdym razem płacić za wybranego audiobooka, a kwota abonamentu co miesiąc zostanie pobrana z naszego konta, tak że nie musimy pamiętać o jej uregulowaniu.

Audioteka czy Storytel - co wybrać?

Obie aplikacje z pewnością warte są uwagi i ciężko zdecydować, która z nich jest tą lepszą. Część klientów decyduje się nawet na korzystanie z obu na raz ze względu na różne formy sprzedaży usług oraz fakt, że zdarzają się tytuły, które dostępne są tylko na jednej z tych platform. Z pewnością Storytel świetnie wpisuje się w obecne trendy rynkowe, gdzie firmy takie jak Netflix święcą ogromne triumfy. Będzie ona idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które chcą pełnej swobody w wybieraniu słuchanych audiobooków. W modelu tym bowiem, jeśli książka nam się nie spodoba i zrezygnujemy z dalszego słuchania, nie stracimy pieniędzy, co miałoby miejsce w przypadku zakupu jej na własność. Dodatkowo dla osób, które spędzają dużo czasu na słuchaniu audiobooków, dostęp do tak ogromnej bazy, bez żadnych ograniczeń, będzie rozwiązaniem dużo bardziej opłacalnym, pomimo nieco wyższej ceny abonamentu. Jeśli jednak nadal nie możesz się zdecydować, obie aplikacje do audiobooków oferują dla nowych klientów darmowy okres próbny. W ten sposób bez ponoszenia kosztów można sprawdzić, która z nich bardziej nam odpowiada.

Czytaj więcej na temat:audioteka, storytel, audiobooki
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole