LM.plWiadomościIgrzyska nie dla Matuszak. Szablistka z Konina odpadła w półfinale

Igrzyska nie dla Matuszak. Szablistka z Konina odpadła w półfinale

Bardzo blisko wyjazdu na Igrzyska Olimpijskie była Sylwia Matuszak. Szablistka KKSz Konin dotarła do półfinału Europejskiego Turnieju Kwalifikacyjnego, gdzie przegrała z Azerką Anną Basztą 11:15.

W rozgrywanym w Madrycie Europejskim Turnieju Kwalifikacyjnym wystartowało czternaście szablistek z całej Europy, a wśród nich jedyna Polka – Sylwia Matuszak, zawodniczka Konińskiego Klubu Szermierczego. Turniej był już ostatnią szansą na zdobycie biletu na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Awans na Igrzyska przysługiwał jedynie zwyciężczyni.

Matuszak zmagania w Madrycie rozpoczęła bardzo dobrze. W fazie grupowej zanotowała pięć zwycięstw: 5:1 z Holenderką Marleen Buitenhuis, 5:4 z Belgijką Jolien Corteyn, 5:1 z Azerką Anną Basztą, 5:4 z Turczynką Deniz Unludag i 5:4 z Rumunką Biancą Pascu. Jedynej porażki koninianka doznała z Brytyjką Caitlin Maxwell, uległa jej 4:5.

Dzięki tym wynikom Matuszak nie tylko awansowała do fazy pucharowej, ale była w niej wysoko rozstawiona – z numerem trzecim, za Niemką Anną Limbach i Gruzinką Teodorą Kakhiani. Dzięki temu w 1/8 finału uniknęła walki i automatycznie awansowała do ćwierćfinału.

W pierwszej walce w fazie pucharowej Matuszak mierzyła się, ponownie, z Turczynką Deniz Unludag. Lepiej pojedynek zaczęła 20-latka z Turcji, która do przerwy czterokrotnie wychodziła na prowadzenie. Najtrudniejszy moment szablistka KKSz Konin przeżyła tuż przed przerwą, gdy przegrywała już 5:7. Zdołała jednak odrobić straty i nawet wyjść na prowadzenie 8:7. Po przerwie obie szablistki walczyły punkt za punkt, ale końcówka należała do koninianki. Trzy punkty z rzędu dały Matuszak wygraną 15:11 i awans do półfinału.

Koninianka miała już zapewniony medal turnieju, ale przecież prawdziwy cel był zupełnie inny. W półfinale Matuszak spotkała się z kolejną grupową rywalką. Azerka Anna Baszta, która przegrała z szablistką KKSz Konin pierwszy pojedynek 1:5, w półfinale miała się zrewanżować i wyeliminować koniniankę z walki o Igrzyska.

Pojedynek zaczął się jednak dla Matuszak świetnie. Koninianka niemal całą pierwszą część walki prowadziła, w pewnym momencie miała już trzy punkty przewagi. Baszta zdołała ją dogonić dopiero tuż przed przerwą, by ostatecznie wygrać pierwszą partię 8:7. Po przerwie Matuszak jednak odrobiła straty. Kluczowy moment nastąpił przy prowadzeniu Matuszak 9:8.

W kolejnym starciu Baszta zdobyła punkt, trafiając koniniankę w nieosłoniętą część głowy. Pojedynek na chwilę przerwano, Matuszak wymagała pomocy medycznej. Po powrocie do walki koninianka straciła trzy punkty z rzędu. W kolejnych akcjach odrobiła dwa trafienia, ale w końcówce lepsza była Baszta, wygrywając ostatecznie 15:11.

Dla 23-letniej Sylwii Matuszak porażka w półfinale oznacza koniec marzeń o wyjeździe na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Szablistka KKSz Konin była zawodniczką z największymi szansami spośród wszystkich konińskich sportowców na wywalczenie awansu.