WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Adwokat kościelny w Koninie

Materiał promocyjny

Dodano: 17.05.2021 09:44

Po uprawomocnieniu się rozwodu cywilnego wielu rozwodników chce ułożyć sobie życie na nowo. Są wśród nich osoby, którym wystarcza formalizacja nowego związku w ramach tzw. „ślubu cywilnego”, ale są też i takie osoby, które po raz kolejny chciałyby móc ślubować sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską przed ołtarzem. Aby jednak móc to uczynić, muszą wcześniej uzyskać do tego prawo w drodze procesu toczącego się przed odpowiednim sądem kościelnym.
 

Kto może starać się o unieważnienie małżeństwa kościelnego?

Czy każdy może starać się o unieważnienie małżeństwa kościelnego? Nie każdy. Aby uzyskać tzw. rozwód kościelny trzeba spełnić kilka przesłanek. Tym, kto może starać się jest przede wszystkim osoba, która:

 • jest w posiadaniu prawomocnego wyroku przed sądem cywilnym wieńczącego zawarte małżeństwo,
 • jest w stanie wskazać konkretny przepis prawa kanonicznego, dający podstawę do rozpoczęcia procesu,
 • posiada dowody i świadków którzy potwierdzą, że małżeństwo kościelne zostało zawarte w sposób nieważny,
 • przygotuje we właściwy sposób skargę powodową (jeden z najważniejszych dokumentów w całym procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa),
 • będzie odpowiadać w terminie na wszelką korespondencję otrzymywaną od sądu kościelnego.
   

Przed którym sądem kościelnym będzie toczyć się proces?

Proces o unieważnienie małżeństwa kościelnego toczy się przed sądem właściwym ze względu na:

 • miejsce zawarcia małżeństwa,
 • miejsce zamieszkania stron lub
 • miejsce, w którym znajduje się najwięcej dowodów.

W związku z tym, sądem właściwym dla rozpatrywania spraw:

 • osób, które zawarły związek małżeński w kościele zlokalizowanym w Koninie, tj. na terenie Diecezji Włocławskiej,
 • stron, z który co najmniej jedna zamieszkuje obszar Diecezji Włocławskiej,
 • w którym większość dowodów znajduje się na terenie Diecezji Włocławskiej,

jest Sąd Biskupi Diecezji Włocławskiej.
 

Jak sprawdzić czy istnieją przesłanki do rozpoczęcia procesu?

Aby sprawdzić, czy istnieją przesłanki do rozpoczęcia procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego należy albo szczegółowo poznać prawo kanoniczne i wyciągnąć z niego odpowiednie wnioski, albo skontaktować się ze specjalistą, który przeprowadzi konsultację przedprocesową i tym samym zweryfikuje zasadność opracowywania skargi powodowej. Taką osobą jest adwokat kościelny.
 

Adwokat kościelny w Koninie - którego wybrać?

Wybór adwokata kościelnego nie jest obligatoryjny, ale w wielu przypadkach może okazać się niezwykle przydatny. Co bardzo istotne, niekoniecznie trzeba decydować się na usługi świadczone przez adwokata kościelnego z miejscowości lub diecezji, przed sądem której będzie toczyć się proces. Proces o unieważnienie małżeństwa kościelnego ma charakter korespondencyjny (wyjątek stanowi etap przesłuchań stron i świadków, ale adwokat kościelny nie bierze w nim fizycznie udziału). W związku z tym, obsługą całego procesu może zająć się kancelaria kanoniczna posiadająca siedzibę nawet „po drugiej stronie” kraju.

Właściwego adwokata kościelnego można szukać na kilka sposobów. Warto rozpocząć od popytania o rekomendacje wśród znajomych i rodziny, którzy brali udział w podobnym procesie. Jeżeli nie mogą nikogo polecić, wtedy warto zacząć szukać informacji w Internecie lub skontaktować się z jedną spośród najlepszych kancelarii w Polsce, np. kancelarią kanoniczną prowadzoną przez doświadczonego adwokata kościelnego - panią Magdalenę Wojdała.

Kancelaria Wojdała to kancelaria, która kompleksowo obsługuje strony procesów toczących się przed wszystkimi sądami kościelnymi w Polsce. Jest znana ze znajomości i umiejętności wykorzystania wiedzy z zakresu przepisów prawa kanonicznego, ogromnego doświadczenia i wysokiego odsetka pozytywnie zakończonych dla reprezentowanych stron procesów. To również jedna z niewielu kancelarii kanonicznych, które skutecznie angażują się w usunięcie klauzuli wyrokowej.

Więcej informacji na temat działalności niniejszej kancelarii kanonicznej można uzyskać: 

 • dzwoniąc pod numer telefonu: 515 293 236
 • pisząc wiadomość pod e-mail: kontakt@kancelariawojdala.pl
 • wypełniając formularz na stronie internetowej: www.kancelariawojdala.pl
 • spotykając się osobiście w godzinach pracy kancelarii kanonistycznej (dane teleadresowe opublikowane są na stronie pod adresem domenowym kancelariawojdala.pl).

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:prawo,   kościół,   małżeństwo,   rozwód

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO