LM.plWiadomościKonin nie ma problemu ze smogiem? Radni alarmują ws. starówki

Konin nie ma problemu ze smogiem? Radni alarmują ws. starówki

Dodano: , Żródło: LM.pl
Konin nie ma problemu ze smogiem? Radni alarmują ws. starówki

Czy w Koninie jest problem ze smogiem? Według danych rządowych – nie. Tymczasem radni alarmują, że zimą w starej części miasta czujniki zanieczyszczeń świecą się na czerwono.

W poniedziałek podczas posiedzenia Komisji Finansów i Infrastruktury Tomasz Lis z firmy Ecovidi przedstawił projekt aktualizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Konina na Lata 2021 – 2024. Opierając się na danych z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, omawiając dokument, stwierdził: – Miasto Konin nie jest zaliczane do obszaru przekroczeń pyłu PM10.

To sprowokowało niektórych radnych do protestów. Tomasz Andrzej Nowak (Lewica) alarmował, że zimą czujnik w starej części Konina potrafi pokazywać kilkusetprocentowe przekroczenia norm. – Będziemy takie dokumenty oglądać i się cieszyć, ale te działania nie pokrywają się z rzeczywistością. Tymi zaleceniami można sobie rozpalić w piecu. Wychodzi chyba na to, że powinniśmy sami jako miasto z własnych danych odnieść się do tej sytuacji – oceniał. I podkreślał, że opieranie się na danych ze stacji WIOŚ przy ul. Wyszyńskiego jest niemiarodajne. – Tam jest alarm żółty, a na starówce już jest czerwony.

Według niego problem mógłby zostać rozwiązany lub zmniejszony poprzez podłączanie do miejskiego cieplika kamienic ze starej części Konina. Jak wyjaśniał Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina, mówienie, że władze miasta nie podejmują żadnych działań jest krzywdzące: – Od dwóch i pół roku robimy wszystko, by ten smog zmniejszyć w miarę możliwości finansowych.

Mamy do czynienia z wolnym truciem mieszkańców starówki – mówił Tomasz Andrzej Nowak. – Nie można w ciągu roku podłączyć nawet jednej kamienicy? Tu trzeba po prostu zadziałać i koniec. W okresie grzewczym te wyniki są po prostu dramatyczne.

Jak wyjaśniał Paweł Adamów, miasto czeka obecnie na rozstrzygnięcia ws. Funduszów Norweskich. Z tych środków można by sfinansować podłączenie budynków ze starej części Konina do cieplika. Koszt podłączenia jednego takiego budynku wraz z termomodernizacją to ok. 700 tys. zł. Według omawianego w poniedziałek projektu planu miasto powinno do 2026 r. wymienić 9834 piece za kwotę prawie 150 tys. zł.

Czytaj więcej na temat:
smog, starówka, zanieczyszczenie powietrza, PM10, WIOŚ,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole