LM.plWiadomościKonin. Przekształcenie starych terenów w nowy park przemysłowy

Konin. Przekształcenie starych terenów w nowy park przemysłowy

Dodano:
Konin. Przekształcenie starych terenów w nowy park przemysłowy

Accolade zainwestuje ponad 15 mln euro w rewitalizację terenów poprzemysłowych w Koninie.

Przekształcanie starych terenów fabrycznych w nowe parki przemysłowe to jeden z istotnych obszarów działalności Accolade. Po rewitalizacji terenów poprzemysłowych w Szczecinie, Bydgoszczy, Częstochowie czy Legnicy, do gry wchodzi wybudowane w latach 60-tych dawne centrum logistyczne w Koninie. Accolade zainwestuje ponad 15 mln euro w rekultywację nieruchomości o łącznej powierzchni 7 hektarów i budowę nowoczesnego parku przemysłowego. 

- Nowy park w Koninie będzie miał docelowo powierzchnię ponad 24 000 m2 i obejmie obecny budynek wynajmowany przez Konpack oraz nową halę klasy A o powierzchni ponad 18.000 m2. Kompleks przemysłowy wyróżnia się strategiczną lokalizacją w centralnej Polsce oraz w centrum Konina, z bezpośrednim dostępem do linii kolejowej. Przez miasto prowadzi międzynarodowa linia kolejowa Berlin - Moskwa, przebiegająca w pobliżu autostrady A2, która jest głównym łącznikiem pomiędzy Warszawą, Łodzią i Poznaniem a Niemcami. Dzięki bliskości rzeki Warty, lokalizacja daje możliwość wykorzystania istniejącej sieci kanałów z Morzem Bałtyckim - czytamy w komunikacie prasowym inwestora.

Zagospodarowanie terenów typu brownfield wymaga więcej prac przygotowawczych oraz nakładów inwestycyjnych niż w przypadku terenów greenfield. W Koninie, większość istniejących budynków musiała zostać wyburzona, a pozostałości zostały usunięte. Parametry gleby na terenie zakładu były przekroczone pod względem zawartości metali ciężkich i węglowodorów. Zanieczyszczenie spowodowane było funkcjonowaniem kolejowego centrum logistycznego. Aby temu zaradzić, przeprowadzono rekultywację metodą ex-site na powierzchni ok.704 m2 oraz  wykonano remediację w zakresie zanieczyszczeń węglowodorowych wokół byłej stacji paliw. Cały proces, wraz z późniejszymi procedurami, gwarantującymi, że obszar jest nieszkodliwy, został zlecony i był nadzorowany przez Accolade.

W portfolio Accolade można znaleźć wiele przykładów tego typu rewitalizacji. Począwszy od największego parku w Szczecinie, zbudowanego na terenie po byłej fabryce samolotów bojowych i kabli. Z kolei Park Bydgoszcz, część Bydgoskiego Parku Przemysłowo - Technologicznego, powstał w wyniku rewitalizacji terenów poprzemysłowych po rozległych zakładach chemicznych, które zakończyły swoją działalność kilka lat wcześniej. Największym sukcesem firmy na polu ESG jest Park Cheb South w Czechach, inwestycja typu brownfield na terenie dawnych zakładów maszynowych.

- W przypadku wszystkich naszych polskich obiektów koncentrujemy się na tym, aby być dobrym partnerem dla mieszkańców i stać się częścią ich społeczności. Nie chodzi tylko o inwestowanie w nowoczesny biznes i tworzenie silniejszego ekonomicznie regionu. Równocześnie wspieramy infrastrukturę oraz działalność charytatywną, non-profit i rekreacyjną, co przyczynia się do rozwoju społecznego i ekonomicznego miast, w których działamy. Chcemy być po prostu dobrym sąsiadem i wyciągać pomocną dłoń, gdy jest taka potrzeba - mówi Michał Białas, Country Head Poland w Accolade.

Konin. Przekształcenie starych terenów w nowy park przemysłowy
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole