LM.plWiadomościPowiat koniński wyżej w Ogólnopolskim Rankingu Finansowym

Powiat koniński wyżej w Ogólnopolskim Rankingu Finansowym

Dodano: , Żródło: Starostwo Powiatowe w Koninie
Powiat koniński wyżej w Ogólnopolskim Rankingu Finansowym

Powiat koniński został sklasyfikowany na 40. miejscu w Ogólnopolskim Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce. To o 12 pozycji wyżej niż w zestawieniu za rok 2019.

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego przygotowała Fundacja Instytut Studiów Wschodnich (organizator Forum Ekonomicznego w Karpaczu) we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Wzorem poprzednich lat, w opracowaniu wykazano analizę kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego oraz dodatkowo uwzględniono koszty poniesione przez jednostki na walkę z COVID-19 w 2020 roku. Badaniem objętych zostało 2791 jednostek samorządu terytorialnego w podziale na pięć kategorii: gminy wiejskie (1533), gminy miejsko-wiejskie (642), gminy miejskie (236), miasta na prawach powiatu (66) oraz powiaty ziemskie (314).

W kategorii „powiaty ziemskie" pierwsze miejsce w rankingu zajął powiat wrocławski. Powiat koniński sklasyfikowany został na 40. miejscu i w porównaniu z rokiem ubiegłym awansował o 12 pozycji. Laureatami tegorocznego rankingu w pozostałych czterech kategoriach zostały: gmina Chojnice (gminy wiejskie), gmina Poddębice (gminy miejsko-wiejskie), Podkowa Leśna (gminy miejskie), Poznań (miasta na prawach powiatu).

Analiza kondycji finansowej jednostek uwzględniała także wpływ sytuacji epidemicznej na ich budżety. Jak czytamy we wstępie publikowanego rankingu, „Epidemia (...) stała się swego rodzaju testem na wytrzymałość i adaptacyjność władz lokalnych. Niedociągnięcia i błędy w działaniu samorządów, często niewidoczne w poprzednich latach, ujawniły się z całą ostrością. Z kolei stosujący efektywne formy zarządzania pokazali w kryzysowej sytuacji swoje możliwości oraz skuteczność."

W zestawieniu wydatków na działania związane z zapobieganiem i przeciwdziałaniem skutkom pandemii COVID-19, pierwsze miejsce wśród powiatów ziemskich zajął powiat kluczborski (wydatki: per capita 33,98 i ogółem 2 209 289,00 zł). Powiat koniński, z wydatkami na poziomie 11,05 per capita i ogółem 1 435 504,09 zł, został sklasyfikowany na 17. pozycji. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole