LM.plWiadomościKultura w drodze. Warsztaty taneczne dla dzieci w gminie Kramsk

Kultura w drodze. Warsztaty taneczne dla dzieci w gminie Kramsk

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kultura w drodze. Warsztaty taneczne dla dzieci w gminie Kramsk

Od sierpnia w Szkole Podstawowej w Wysokiem, gm. Kramsk ruszą warsztaty taneczne. Program „Kultura w drodze“ finansowany jest przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

To już druga edycja programu, którego celem jest wyjść naprzeciw mieszkańcom małych miejscowości, którzy często mają utrudniony dostęp do kultury. Projekty artystyczne i edukacyjne w ramach tegorocznej „Kultury w drodze“ będą realizowane przez 50 artystów i animatorów kultury w całym województwie. Od 2 sierpnia do 30 września w gminie Kramsk odbywać się będą warsztaty dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat, z zakresu śpiewu i tańca ludowego. Prowadzić je będzie instruktorka śpiewu i tańca ludowego Wioletta Wasela, a akompaniować jej na żywo będzie Grzegorz Broniarczyk.

– Warsztaty będą miejscem spotkań z kulturą, gdzie rodzime tradycje i obyczaje będą ciągle żywe. Dzieci będą miały okazję do sprawdzenia swoich możliwości tanecznych i wokalnych oraz odkrywania talentów po to, by po zakończeniu warsztatów czynnie wykorzystać potencjał uczestników, nadal kontynuować spotkania oraz utworzyć Dziecięcy Zespół Ludowy, który zakorzeni się na trwale w lokalnej społeczności i będzie elementem utożsamianym z regionem – mówi Przemysław Domagalski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku. – Dzieci wstępując do zespołu, podtrzymają tradycję śpiewu i tańca ludowego, który w regionie ulega zatraceniu. Warsztaty przygotują do bycia aktywnym i świadomym uczestnikiem życia społecznego, ukazując poprzez taniec i śpiew ludowy bogactwo i różnorodność tradycji kultywowanych w regionie. Dzieci rozwiną też swoją sprawność fizyczną, koordynację ruchową, słuch muzyczny i wrażliwość taneczną – dodaje.

Podczas zajęć w Wysokiem uczestnicy zapoznają się z wybranymi zabawami i tańcami ludowymi, między innymi: „Czyżyk“, „Brzuchaty“, „Szewc“ z Wielkopolski, czy „Zajączek“ i „Gołąbek“ z Górnego Śląska.

 

fot. GOK Kramsk

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole