WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Kariatydy z Peszkiem

Dodano: 11.06.2011 01:26
Źródło: LM.pl
Kariatydami uhonorowano w piątek w Centrum Kultury i Sztuki wyróżniających się twórców oraz animatorów i mecenasów kultury z regionu konińskiego.

Kariatydy wręczane są w Koninie od dziesięciu lat zawsze w Dniu Animatora Kultury. W tym roku „w uznaniu osiągnięć i zaangażowania w pracę na rzecz kształcenia i wychowania młodego pokolenia” Kariatydę Wielką otrzymał Henryk Perzyński, który założył w Kole i od wielu lat kieruje Manufakturą Piosenki Harcerskiej „Wartaki”.

Kariatydę dla animatora kultury otrzymała Aneta Janiak „za inicjowanie i realizację projektów muzycznych w Turku oraz krzewienie sztuki wokalnej wśród młodzieży”. Jest dyrygentem chóru Gimnazjum nr 1 w Turku, inicjatorką i realizatorką różnorodnych projektów muzyczno-kulturalnych, między innymi Międzypowiatowego Festiwalu Piosenki Europejskiej.

W tej samej kategorii przyznano też trzy podziękowania: Małgorzacie Ast, dyrektorce Biblioteki Publicznej w Starym Mieście, Marlenie Brzezińskiej (nie było jej na uroczystości) z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie i Andrzejowi Kacprzakowi, dyrektorowi Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Przedczu.

Kariatydę dla twórcy otrzymał w tym roku Kamil Wasicki, śpiewający poeta i kompozytor, gitarzysta, laureat wielu festiwali i przeglądów. Dwa miesiące temu ukazał się jego debiutancki album „Chwyć mnie za rękę”, któremu patronuje radiowa Trójka.

Podziękowania w tej kategorii trafiły do rąk malarki Izabeli Kostiukow, rzeźbiarki Marianny Iwińskiej i Jadwigi Tyksińskiej – za działalność związaną z rękodziełem artystycznym.

Kariatydę dla mecenasa kultury przyznano tym razem parafii pw. św. Wojciecha w Koninie za „regularne organizowanie i wspieranie działań o charakterze kulturalnym”, między innymi cykliczny Tryptyk Zaduszkowy z takimi wykonawcami jak Vadim Brodski czy Józef Skrzek.

Kariatydę w kategorii samorząd lokalny otrzymał wicestarosta koniński Andrzej Nowak (wcześniej przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego), który „od wielu lat szczodrze wspiera działania kulturalne realizowane na terenie gminy Kramsk i powiatu konińskiego.

W ostatniej kategorii „Nova” Kariatydę przyznano Kamili Pacześnej, dyrygentce Chóru Nauczycielskiego Turkowskiego Towarzystwa Chóralnego i chóru szkolnego w Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie.

Obecny podczas uroczystości Jacek Bartkowiak, dyrektor departamentu kultury w Wielkopolskim Urzędzie Marszałkowskim, wręczył też kwiaty Danucie Olczak - poetce i Bożenie Cesarz – dyrektorce Miejskiego Domu Kultury w Turku, informując o przyznaniu im przez ministra kultury odznak „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, których ministerstwo nie zdążyło jednak na czas przysłać, toteż wręczone zostaną przy innej okazji.

Uroczystość uświetnił Jan Peszek, który brawurowo wykonał monodram „Scenariusz dla nieistniejącego, ale możliwego aktora instrumentalnego”. Aktor przez godzinę wygłaszał tekst o filozofii sztuki, wykonując przy tym szereg czynności zupełnie do niego nie przystających, jak ugniatanie ciasta, które następnie rozrzucał po scenie, wbijanie gwoździ, gimnastykowanie się na drabinie czy miotanie mokrą ścierką. To co wyczyniał przy okazji z własną twarzą i całym ciałem nie mogło nie budzić u widzów podziwu. Jan Peszek mówił część tekstu z ustami wypełnionymi jabłkiem, krzyczał lub szeptał, albo zniekształcał wypowiadane dźwięki rozciągając usta (zaskakując mimo to znakomitą dykcją). Wszystkie te zabiegi sprawiały, że wykład nabierał znaczeń całkowicie odwrotnych od swej treści lub – wręcz przeciwnie – zyskiwał bardzo wyraziste podkreślenia.

Spektakl wybitnego aktora był najlepszą nagrodą dla laureatów Kariatyd za 2010 rok.  • Kariatydy z Peszkiem
  • Kariatydy z Peszkiem

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

pierwszy
Dodano: 24.06.2011 08:17    Przez: ~kfiuytiuyiyti
do roboty lepiej niech się wezną a nie nagrody i zabawa za nasze pieniądze !@!!
Dodano: 24.06.2011 08:38    Przez: ~Lola-Ta prawdziwa:)
O, B... (nie wzywaj imienia na daremno), ale jak tu nie wzywać, jak pani B z Turku na zdjęciu. Przecież ona nic nie robi w MDKu... Osaidła na cesarstwie i trwa... To zwykły pic na wodę te nagrody ministra jesli otrzymuje się je jedynie za życie na garnuszu samorządu i to z pieniedzy na kulturę.
Dodano: 24.06.2011 10:15    Przez: ~O.N.A.
Gratulacje Julia, masz super czerwone butki
Dodano: 24.06.2011 21:17    Przez: ~eljot
a Jan Peszek tankował na Shell-u i co z tego?? tankowali juz z klanu, z pogody -kret, z kabareu i inni trzeba zrobic aleje gwiazd na poznanskiej.. A moze zmiana ulicy???
Dodano: 24.06.2011 01:35    Przez: ~iksinski
Gratulacje dla p. Perzyńskiego za wiele lat pracy i poświęcenia.
Dodano: 24.06.2011 11:49    Przez: ~Kolanin
Komentarz do zawodnika, który podpisał się konin. Tak Cię dupku... widzę wszystko w życiu ominęło!!! Do roboty, do roboty robolu!!!
Dodano: 24.06.2011 12:37    Przez: ~Artysta
Haha. I woke up down today. You’ve chreeed me up!
Dodano: 24.06.2011 04:50    Przez: ~FaLOSbKJBsEZHxfaj
c0BSAy zysmihgiasud
Dodano: 24.06.2011 12:40    Przez: ~BdJLGfGFwhaZKar
This forum needed sahking up and you’ve just done that. Great post!
Dodano: 24.06.2011 00:09    Przez: ~ryPcqOBm
1 z 2
12>>
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO