LM.plSportNajmłodsi w grze królów

Najmłodsi w grze królów

Ponad sto osób wystartowało w Półfinałach Mistrzostw Wielkopolski Juniorów, które odbyły się w miniony weekend w Koninie. Oprócz juniorów przy szachownicach zasiadły również przedszkolaki. Natomiast sukces na arenie krajowej odniósł w miniony weekend Piotr Śnihur.

Wszyscy uczestnicy rywalizowali aż a ośmiu kategoriach. Wśród dziewcząt do lat 9 najlepsza okazała się Inga Turowska (M-GOK Gambit Ślesin), drugie miejsce zajęła Oliwia Łaszkiewicz (UKS Kiełbaska Kościelec), a trzecie Weronika Chęcińska (UKS Smecz Konin). Awans do finałów uzyskały jeszcze: Rozalia Figura, Nicole Węcławiak i Laura Radziejewska. Natomiast w kategorii do lat 11 zwyciężyła Zuzanna Szeląg (LKS Chrobry Gniezno), tuż przed Weroniką Gilarek (UKS Kościelec), a najniższy stopień podium przypadł Aleksandrze Drewnikowskiej (UKS Smecz Konin).

W grupie chłopców do lat 9 zwyciężył Mikołaj Grynia (UKS Gim 2 Środa Wlkp.). Drugie miejsce zajął Krystian Obara (Chrobry Gniezno), a trzecia lokata wywalczona została przez Franciszka Rogalę (UKS Smecz Konin). Awans do finałów uzyskali dodatkowo: Wojciech Kaczmarczyk, Michał Szczepankiewicz, Iwo Wiśniewski, Marek Brzeziński i Mateusz Adamczewski. W kategorii do lat 11 pierwsze miejsce zajął Ignacy Laśkiewicz (UKS Smecz Konin), druga lokata przypadła Antoniemu Kamińskiemu (LKS Chrobry Gniezno), a najniższy stopień podium – Szymonowi Nawrockiemu (LKS Chrobry Gniezno).

W kolejnych trzech grupach wiekowych chłopcy i dziewczęta rywalizowali wspólnie. W kategorii do lat 13 zwyciężył Adam Śnihur (UKS Smecz Konin), tuż przed Piotrem Kamińskim (LKS Chrobry Gniezno) i Arkadiuszem Łapotem (M-GOK Gambit Ślesin). W grupie do lat 15 najlepszy okazał się Aleksander Dziewa (UKS Smecz Konin), drugie miejsce zajął Adam Matlewski (UKS Smecz Konin), a trzecie – Tomasz Bruch (M-GOK Gambit Ślesin). Natomiast w kategorii do lat 18 zwyciężył Bartosz Senftleben (UKS Gim 2 Środa Wlkp.), za nim sklasyfikowany został Krzysztof Ostrowski (UKS Kiełbaska Kościelec), a na trzecim miejscu znalazł się Bartosz Grabowski (M-GOK Gambit Ślesin).

Stworzona została również klasyfikacja drużynowa, w której zwyciężył klub gospodarza turnieju – UKS Smecz Konin (122 pkt.). Drugie miejsce zajął M-GOK Gambit Ślesin (90 pkt.), trzecie – LKS Chrobry Głogów (51 pkt.), czwarte – UKS Gim 2 Środa Wlkp. (31 pkt.), piąte – UKS Kiełbaska Kościelec (29 pkt.), a szóste – Nekla (25 pkt.).

Równolegle do turnieju juniorów rozgrywane były Mistrzostwa Strefy Wschodniej Przedszkolaków. Przy szachownicach zasiadło 27 młodych adeptów gry królów. Najlepsza spośród nich okazała się Maja Kosmala, drugie miejsce zajął Wiktor Robak, a trzecie – Iwo Wiśniewski. Cała trójka jest wychowankami UKS Smecz Konin.

- Biorąc pod uwagę, że takich półfinałów w Wielkopolsce jest pięć, to jest prawie 600-700 osób, także super frekwencja jeśli chodzi o szachy. Myślę, że turniej odbył się w przyjaznej atmosferze. Celem było wyłonienie finalistów Mistrzostw Wielkopolski. Gratulacje dla wszystkich osób, które awansowały oraz dla osób, które startowały, bo nie zawsze awans jest najważniejszy. Fajnie, że w grupie przedszkolaków wystartowały 27 osób. To nasi najmłodsi wychowankowie, 5-6-latkowie, fajnie, że oni też zaczęli rywalizację – podsumował turniej organizator, Krzysztof Szadkowski. Przewodniczący UKS Smecz Konin wspomniał również o krajowym sukcesie jednego z wychowanków klubu: – Trzy osoby od nas startowały w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Umysłowych – Weronika Momot, Piotrek Śnihur i Marcin Król. Piotrek odniósł największy sukces, zajmując drugie miejsce, został wicemistrzem Polski w kat. do lat 14. Naprawdę świetny wynik, umożliwi mu to wyjazd na Mistrzostwa Europy w Pradze. Kolejne fajne miasto i kraj, które może zwiedzić po Mistrzostwach Świata w Grecji, Mistrzostwach Europy w Czarnogórze. Czternaste miejsce w grupie do lat 12 zajęła Weronika Momot, a Marcin Król w kat. juniorów do lat 12 zajął 34. miejsce.