WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Wydłużyli chorym drogę

Dodano: 25.03.2013 12:51
Źródło: LM.pl

Zmiany przepisów po raz kolejny odbijają się na pacjentach. Tym razem skomplikowały one życie chorych na hemofilię.

Osoby cierpiące od urodzenia na hemofilię co miesiąc muszą stawiać się w stacji krwiodawstwa. Do niedawna tam wypełniały wszystkie niezbędne dokumenty i otrzymywały odpowiednią dawkę preparatu chroniącego przed wylewami. Teraz, ich droga otrzymania niezbędnego leku, wydłużyła się. - Mam takiego pacjenta, którego do tej pory nawet nie widywałem. On sam zgłaszał się do stacji, wypisywał zapotrzebowanie i od ręki otrzymywał potrzebny preparat – mówi Eugeniusz Michałek, lekarz rodzinny z Rychwała. - Teraz, ten sam pacjent musi przyjść do mnie po zlecenie, czyli odstać swoje w kolejce, a dopiero potem jechać do stacji w Kaliszu. Utrudniono mu dostęp do czegoś, czego potrzebuje systematycznie.

Tego samego zdania jest Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. - Taki pacjent nie może sobie pozwolić na miesiąc przerwy w przyjmowaniu czynnika, bo lekarz rodzinny ma stu pacjentów w okresie grypowym i nie ma czasu wypisać mu zaświadczenia – mówi Janicka. - To nie są pacjenci, którzy wyzdrowieją. Hemofilia jest chorobą genetyczną. Pacjenci tacy są prowadzeni przez specjalistów hematologów i stacje krwiodawstwa. Teraz co miesiąc przychodzą do przychodni, gdzie na dodatek są narażeni na infekcje – dodaje.

Lekarze rodzinni podkreślają, że rozwiązanie jakie do niedawna obowiązywało sprawdzało się i nie rozumieją dlaczego zostało zmienione. - To ciąg niepotrzebnych kosztów i czasu pracy, a pacjent w tym łańcuchu jest na samym końcu – mówi Bożena Janicka.

Hemofilia związana jest z niedoborami czynników krzepnięcia. Przy urazie pojawia się krwiak, który najczęściej dotyczy stawu kolanowego. Choroba powoduje, że staw jest unieruchomiony i utrudnia poruszanie się. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu, które obejmuje zasięgiem również dawne województwo konińskie, zapisanych jest 25 osób z hemofilią.

 

  • Wydłużyli chorym drogę
  • Wydłużyli chorym drogę

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

abyście umierali wcześniej i nie zawracali nam ogona, a składki płaciliście? płaciliście to dobrze, nie żyliście na marne, zus wybudował sobie gmach teraz nasza kolej
Dodano: 25.03.2013 12:57    Przez: ~fsu
Jakiś urzędnik dostał posadę i narobił chorym ludziom kłopotu.Jest bezrobocie zgadza się,ale trochę więcej pomyślunku.
Dodano: 25.03.2013 13:17    Przez: ~jkal
A propos urzędników... Wszystkim zdarzają się rzeczy im właściwe... Każdego spotka to, na co zasłużył... :)
Dodano: 26.03.2013 00:35    Przez: ~IWAA
zawsze ten biedny pacjent cierpi a urzędnik ma go gdzieś to system powinno się leczyć i urzędnikika
Dodano: 25.03.2013 13:43    Przez: ~xxx
Ale większość z was nie rozumie , że my obywatele tego j...nego ustroju jesteśmy na szarym końcu?
Dodano: 25.03.2013 13:48    Przez: ~Polska Abstrakcja
PO co się przyznawał ze jest chory i chce robić kłoPOty urzędnikom NFZ-u.Nie lepiej płacić składki a jak przyjdzie czas umierać w ciszy?Twoje składki wykożysta Donek POpapraniec ze swoimi cmentarnymi negocjatorami na swoje cele i synuś jego na rozwój lotnictwa typu Amber Gold.
Dodano: 25.03.2013 13:55    Przez: ~smrud po PEŁO
to jest tzw.walka władzy ze społeczeństwem.
Dodano: 25.03.2013 13:57    Przez: ~historyk
Ludzie,uciekajcie z tego kraju.
Dodano: 25.03.2013 13:58    Przez: ~życzliwy
Do życzliwy, nie namawiaj do uciekania Polaków z ojczyzny, to tchórzostwo. Polacy muszą się rozprawić z parszywcami. Pamiętaj, ze pewnym elitom zależy na tym żeby Polacy wyjeżdżali na emigracje, i nie wracali. Łódż się już wyludnia, wrócą do niej "prawowici właściciele".
Dodano: 25.03.2013 14:28    Przez: ~Polak
jak prawowici,to dobrze.
Dodano: 26.03.2013 09:23    Przez: ~zadowolony
a te mordy decydenckie jeszcze namawiają do rodzenia dzieci.
Dodano: 25.03.2013 13:59    Przez: ~matka
PIS przewidywał że po objęciu władzy przez PO będą utrudnienia w służbie zdrowia. Chodzi o to żeby ludzi zniechęcić do publicznej opieki zdrowia. Będą powstawały prywatne szpitale, kliniki dla bogatych, a biedny plebs niech się męczy i korzysta z "państwowych szpitali" i zdycha na starość kiedy już jest nie potrzebny. Będzie mniej ludu. Na jego miejsce przyjdzie inne nacje.
Dodano: 25.03.2013 14:25    Przez: ~kali
I o to chodzi tym kołkom z jarmułką na facjacie!Nie doczekanie parchy!
Dodano: 25.03.2013 15:32    Przez: ~palik
Grzeczniej.I staraj się pisać poprawnie po polsku,jeśli to nie jest ponad twoje siły.
Dodano: 26.03.2013 09:25    Przez: ~życzliwy
pod trybunal banda tuska TO JEST EUTANAZJA BIERNA
Dodano: 25.03.2013 18:16    Przez: ~przeciwnik po
jesteś młody-ten demontaż trwa ponad dwadzieścia lat.
Dodano: 26.03.2013 09:27    Przez: ~starszak
1 z 2
12>>
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO