LM.plWiadomościKapituła prowincjonalna

Kapituła prowincjonalna

Dodano:
Kapituła prowincjonalna

Burza mózgów podczas braterskiego spotkania – w Licheniu zakończyła się kapituła prowincjalna marianów.

Dyskusje o bieżących sprawach Prowincji Opatrzności Bożej, propozycje wprowadzenia zmian i ulepszeń w dotychczas stosowanych rozwiązaniach, a także zwrócenie uwagi na podążanie w jednym kierunku, którego wyznacznikiem jest charyzmat zgromadzenia były głównymi tematami, jakimi zajmowali się uczestnicy zakończonej dziś (22.11) w Licheniu kapituły prowincjalnej Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

W trwającym tydzień spotkaniu uczestniczyło 65 księży i braci z mariańskiego zgromadzenia. Zdaniem ks. Pawła Naumowicza MIC, przełożonego prowincji, dyskusje dotyczyły m.in. większego zaangażowania się współbraci w dzieła, które już prowadzą, jak chociażby pomoc hospicyjną oraz naprotechnologiczną. Nie wykluczył także rozszerzenia działalności ewangelizacyjnej w Azji, wskazując na Wietnam.

Zwrócił także uwagę na fakt, iż 70% współbraci z polskiej prowincji zgromadzenia to zakonnicy pomiędzy 30 a 60 rokiem życia. Oznacza to, że marianie z Polski i innych krajów należących do Prowincji Opatrzności Bożej są bardzo dynamiczni i bardzo sprawni w pracy, którą wykonują. Jako przykład wskazał funkcjonowanie Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, będącego jednym z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego w Polsce i Europie czy ośrodków hospicyjnych. Duże znaczenie mają także działania wobec obrony życia, działalność wydawnicza czy rekolekcyjna. - Jesteśmy postrzegani jako wspólnota dynamiczna, sprawna i Panu Bogu oddana” – powiedział ks. Paweł Naumowicz MIC.

Podczas kapituły padły także słowa o głębsze pójście w stronę tożsamości zakonnej, wspólnotowej, aby dzieła prowadzone przez mariańskie zgromadzenie były wspólne i wypływały z charyzmatu zgromadzenia zadanego przez założyciela wspólnoty, bł. o. Stanisława Papczyńskiego MIC, a nie stanowiły pojedynczych działań poszczególnych współbraci.

Na zakończenie odniósł się do tzw. „efektu papieża Franciszka” w kontekście nowych powołań zakonnych. Zapytany o tendencję wzrostową w tej kwestii, ks. Naumowicz powstrzymał się od pochopnego oceniania zaistniałej sytuacji. Jego zdaniem „efekt papieża Franciszka” bez wątpienia jest widoczny, jednak należy poczekać kilka lat (2-3), aby móc wyciągnąć daleko idące wnioski i mówić o tendencji wzrostowej.

Prowincja Opatrzności Bożej liczy ponad 200 współbraci i obejmuje domy zakonne w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Kazachstanie i na Białorusi. W jej skład wchodzi także Wikariat Czesko-Słowacki pw. świętych Cyryla i Metodego.

 

Kapitułą prowincjonalna
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole