LM.plWiadomościZmodernizują bloki

Zmodernizują bloki

Dodano: , Żródło: LM.pl
Zmodernizują bloki

ZE PAK otrzymał kredyt w wysokości 1,2 mld zł. Pieniądze potrzebne są na modernizację bloków w elektrowni Pątnów I. Spółka podpisała dziś umowę z konsorcjum banków.

Rewitalizacja Pątnowa I ruszyła już w 2006 roku. Jej pierwszym etapem była budowa instalacji odsiarczania spalin. Zgodnie z planem inwestycyjnym Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin konieczna jest modernizacja czterech bloków energetycznych Pątnowa I. - Podstawowym jej efektem będzie podniesienie mocy zainstalowanej o około 80MW, zwiększenie sprawności bloków z 33,5 procent do 37,5 procent oraz przedłużenie ich żywotności o 50-70 tysięcy godzin. Po zrealizowaniu modernizacji nastąpi również zmniejszenie emisji gazów do środowiska do poziomu spełniającego wszelkie wymagania krajowe i Unii Europejskiej w tym zakresie – informuje Anna Striżyk, wiceprezes zarządu ZE PAK SA.

Pieniądze potrzebne na modernizację bloków, ZE PAK pozyskała w ramach Programu Inwestycje Polskie, który wspiera istotne dla kraju inwestycje infrastrukturalne. Umowa w tej sprawie została podpisana dziś w Warszawie. - Dzisiejsza transakcja jest kolejną w sektorze energetyki. Na przestrzeni minionych dziewięciu miesięcy udzieliliśmy łącznie ponad 5 mld zł finansowania dla średnich i dużych przedsiębiorstw, pomagając utrzymać dynamikę inwestycji w gospodarce – informuje Dariusz Kacprzyk, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Kredyt dla ZE PAK został udzielony przez konsorcjum pięciu największych polskich banków, z czego najwięcej bo 400 mln zł to udział BGK. Inwestycja pochłonie 1,11 mld zł. Pozostała część pieniędzy zostanie przeznaczona na refinansowanie spłaty zadłużenia kredytu na instalacje odsiarczania bloków Pątnowa I.

Koniec finansowania przewidziany jest na 20 grudnia 2023 roku.  

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole