LM.plWiadomościBezpiecznie na długi weekend

Bezpiecznie na długi weekend

Dodano:
Bezpiecznie na długi weekend

Wielkopolska policja przed tzw. długim weekendem przypomina o bezpieczeństwie.

Długii weekend, czyli doskonała okazja do wypoczynku, ale jednocześnie moment rodzący pewne zagrożenia, których należy być świadomym by skuteczniej zapobiegać zdarzeniom, które narażają na szwank bezpieczeństwo osobiste i mienie. - Okres nadchodzącego „długiego weekendu” związanego ze Świętem Bożego Ciała może charakteryzować się  wzrostem liczby popełnianych przestępstw i wykroczeń - ostrzegają policjanci. -  Dotyczy to zwłaszcza niektórych kategorii przestępstw takich jak kradzieże kieszonkowe i kradzieże z włamaniem. Dlatego też należy przypomnieć podstawowe zasady. 

Policja przypomina:

  • parkując samochód na parkingu przed sklepem nie pozostawiaj w nim dokumentów, saszetki z pieniędzmi, cennych przedmiotów, które wabią złodzieja,
  • zachowaj szczególną ostrożność w zatłoczonych miejscach,
  • pilnuj swojej torebki i portfela,
  • nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je i umieść w różnych miejscach,
  • nie noś portfela i dokumentów w tylnej kieszeni spodni,
  • płacąc za poczynione zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela,
  • pieniądze, czeki, karty płatnicze oraz klucze noś w dobrze zabezpieczonym miejscu,
  • zwracaj uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie bądź w środkach komunikacji publicznej.
  • Kieszonkowiec to osoba, która niczym nie wyróżnia się w tłumie i nie wygląda na przestępcę!

  
Jeżeli wyjeżdżasz, pamiętaj o tym, żeby dokładnie pozamykać okna i drzwi wejściowe do mieszkania bądź domu. Dobrze jest powiadomić zaufanych sąsiadów o wyjeździe i czasie trwania nieobecności oraz poprosić ich o zabieranie włożonych w drzwi ulotek – świadczą one o nieobecności domowników. Pamiętaj również o obowiązku upewnienia się, że wszystkie urządzenia elektryczne, wodne i gazowe są odpowiednio zabezpieczone.

Mając na uwadze bezpieczeństwo, w tym okresie, wszystkich użytkowników dróg wielkopolscy policjanci apelują, aby przed wyjazdem w trasę sprawdzić stan techniczny pojazdu i usunąć nawet najdrobniejsze usterki. Za kierownicę siadajmy wypoczęci. Dostosujmy prędkość jazdy do panujących warunków na drodze. Uwzględnijmy również warunki pogodowe. Kierowco nie wsiadaj za kierownicę po spożyciu alkoholu!

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole