LM.plSportWymagający sprawdzian przed ligą

Wymagający sprawdzian przed ligą

Z uczestnikiem Euroligi – Energą Toruń – mierzyły się w piątek koszykarki Basketu Konin podczas towarzyskiego turnieju w Toruniu. Koninianki przegrały 72:92, choć udało im się momentami prowadzić z toruniankami wyrównaną grę.

O wyniku spotkania zadecydowała przede wszystkim pierwsza kwarta meczu. Bardzo aktywna po stronie Energi była Amanda Jackson, Basket miał natomiast problemy z przebiciem się przez dobrze dysponowaną defensywę torunianek. Od początku starcia z dobrej strony pokazywały się jednak Amerykanki grające w barwach Konina. Pod koniec kwarty akcje Shannon Bobbit i Aaryn Ellenberg uratowały nieco wynik, ale i tak triumfowała Energa 30:14.

Druga kwarta była już bardziej wyrównana. Po początkowych udanych akcjach Energi zaczęły punktować koninianki. Gra punkt za punkt skończyła się około ósmej minuty, gdy przewagę zdobył Basket. Celne rzuty za trzy oczka Marty Urbaniak oraz Julii Drop pozwoliły podopiecznym Tomasza Grabianowskiego na odrobienie części strat i wygranie kwarty 25:23. W całym meczu wciąż prowadziły torunianki 53:39.

Trzecia część meczu była podobna do poprzedniej. Zachęcone poprzednią kwartą koninianki chciały dogonić rywalki i początkowo im to wychodziło. W końcowych minutach przewagę zdobyła jedna Energa, która zdołała doprowadzić do remisu w kwarcie 18:18 i wciąż utrzymywała przewagę z pierwszej kwarty meczu.

Ostatnie minuty starcia należały do torunianek. Świetnie pod koszem Basketu spisywała się czołowa zawodniczka Tauron Basket Ligi Kobiet Rebecca Harris, wspomagana przez Aleksandrę Pawlak. Koninianki przez długie okresy gry nie potrafiły punktować i dopiero w końcówce udało im się odblokować. Kwartę wygrała Energa 21:15, a w całym meczu torunianki triumfowały 92:72.

- Siła Torunia jest większa, niż się spodziewałem. Postawili wysoko poprzeczkę, jest to zespół medalowy. Nam przed ligą przydał się taki sparingpartner. Powiem jednak szczerze, że po niektórych minutach jestem bardzo zadowolony. Mamy swoje przestoje. Ciężko było również odeprzeć atak sześciu zawodniczek z Torunia, trzeba było uruchomić dziewiątą, dziesiątą zawodniczką u nas i to tutaj jest ta różnica pomiędzy nami a Energą. Taka gra, jak w drugiej i trzeciej kwarcie powinna być standardem Basketu Konin. To jest kierunek i te dziewczyny na to stać – podsumował grę swojego zespołu trener Tomasz Grabianowski.

Jutro koninianki czeka starcie o trzecie miejsce w turnieju z Basketem Gdynia. Za tydzień natomiast pierwsze ligowy mecz. Basket Konin zmierzy się na wyjeździe z KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp.

Energa Toruń – Basket Konin 92:72 (30:14, 23:25, 18:18, 21:15)
Basket Konin: Aaryn Ellenberg (22), Anna Dąbek (11), Marta Urbaniak (11), Shannon Bobbit (8), Aleksandra Kaja (6), Jessica Lawson (5), Julia Drop (4), Iwona Płóciennik (3), Klaudia Sosnowska (2), Marta Libertowska.