Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWspółpraca z sercem i z sensem

Współpraca z sercem i z sensem

Materiał promocyjny

Dodano:
Współpraca z sercem i z sensem

Brak pracy to zawsze dramat. Dramat znacznie większy dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi – ich szanse na znalezienie zatrudnienia są prawie żadne.

Brak pracy to zawsze dramat. Dramat znacznie większy dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi - ich szanse na znalezienie zatrudnienia są prawie żadne. Tym bardziej cieszy sukces Spółdzielni Socjalnej Aktywni i Firmy Saint-Gobain HPM Polska Sp. z o.o.. To dzięki ich współpracy zatrudnienie znalazło siedem osób niepełnosprawnych intelektualnie. Osiągnięcie zostało docenione przez Centrum Projektów Europejskich, które przyznało obu przedsiębiorstwom wyróżnienie w Konkursie na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne 2014 roku.

Aktywni to niewielkie przedsiębiorstwo społeczne z Koła. Działają od maja 2014 roku i zatrudniają obecnie siedmioro pracowników z niepełnosprawnością intelektualną. Po sąsiedzku, bo również w Kole, znajduje się fabryka firmy Saint - Gobain HPM Polska Sp. z o.o. To największy producent materiałów ściernych na świecie. Zakłady produkcyjne firmy znajdują się na terenie 64 państw świata, łącznie zatrudnia ona prawie 190 tysięcy pracowników. Na pierwszy rzut oka oba przedsiębiorstwa łączy niewiele. Bliższe spojrzenie pozwala jednak dostrzec wspólne priorytety obu firm. Jednym z nich jest stawianie na osoby znajdujące się w trudnej sytuacji na rynku pracy. Aktywni stawiają na osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Saint - Gobain wspierał już - z sukcesem - kobiety długotrwale bezrobotne i osoby w wieku 50 plus. W świetle tych faktów porozumienie z Aktywnymi musiało być kwestią czasu.

Jak docierali się partnerzy

Rozmowy dotyczące założenia spółdzielni socjalnej toczyły się w Kole już od kilku lat. Spółdzielnię planowało założyć kolskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych  „Sprawni Inaczej”, które poszukiwało możliwości zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Wszelkie starania rozbijały się jednak o brak partnera biznesowego, który zapewniłby spółdzielni stałe zlecenia. Innym, nie mniej poważnym problemem były uprzedzenia potencjalnych pracodawców, którzy nie wierzyli, że osoba z niepełnosprawnością intelektualną może być dobrym  pracownikiem.

Przełomem w poszukiwaniach okazały się dopiero rozmowy prowadzone z firmą Saint-Gobain HPM Polska Sp. z o.o. Firma zdecydowała się zlecić spółdzielni prace przy pakowaniu materiałów ściernych. Naturalnie nie brakowało obaw. Spółdzielnię przerażały wysokie wymagania i procedury dotyczące produkcji, norm BHP i standardów technicznych,  firma z kolei zastanawiała się, jak w praktyce może wyglądać współpraca z nowymi, bardziej wymagającymi pracownikami.  Po serii szkoleń i wizyt studyjnych jedni i drudzy byli jednak gotowi do podjęcia ryzyka. Firma włożyła dużo wysiłku w dostosowanie miejsc pracy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dla spełnienia wymogów BHP wprowadziła w pomieszczeniach system infografik. Do dziś w przypadku wdrażania do nowych lub bardziej złożonych zadań pracownicy Spółdzielni uczą się w układzie 1:1 - jeden pracownik Saint-Gobain wdraża jednego pracownika Aktywnych.

Aktywnym też nie brakowało determinacji - środki na sprzęt i meble niezbędne do realizacji zleceń zdobyli dzięki dotacji inwestycyjnej z Konińskiego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej - Biznesplan Spółdzielni Socjalnej Aktywni doskonale wpisał się w długofalowe cele promowane przez nasze Stowarzyszenie - mówi koordynator projektu Koniński Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej, Jarosław Wypyszyński - czyli włączanie grup zagrożonych wykluczeniem społecznym w życie społeczno-ekonomiczne przy zaangażowaniu dużych firm. Są one coraz bardziej zainteresowane współpracą przy rozwiązywaniu problemów dotykających społeczności lokalne i czynnie poszukują nowych rozwiązań.

I rzeczywiście, pomoc dużych firm to coraz częściej coś więcej, niż tylko jednorazowe akcje charytatywne. To oferty współpracy gospodarczej, współpracy na zasadach partnerskich, która daje szanse na samodzielność i niezależność.

Społeczna odpowiedzialność biznesu w praktyce

Fakt ten podkreśla również Piotr Mikołajczyk, Dyrektor Personalny firmy Saint-Gobain HPM Polska Sp. z o.o.  - Działań firmy nie należy utożsamiać z działalnością charytatywną. To współpraca, która jest trwalsza i lepsza jakościowo, ponieważ nie jest uzależniona od zmiennej koniunktury na rynku i kaprysów darczyńców.  Współpraca firmy i spółdzielni to dobrze funkcjonujący układ oparty na wzajemnych korzyściach. Spółdzielnia tworzy miejsca pracy i daje zatrudnienie kolejnym osobom, które w innych okolicznościach nie miałyby szans na zatrudnienie. Natomiast firma, dzięki współpracy ze Spółdzielnią zyskuje na budowaniu relacji zewnętrznych ze społecznością lokalną, zyskuje w oczach swoich pracowników, ceniących sobie pracę w przedsiębiorstwie społecznie odpowiedzialnym, zyskuje wreszcie - i to jest chyba najważniejsze -  dobrych, lojalnych i wyjątkowo zmotywowanych pracowników. Pracowników, którzy chcą i potrafią wykorzystać swoją szansę.

Po pół roku od rozpoczęcia współpracy obie strony deklarują chęć jej rozszerzenia. To chyba największy sukces, przekłada się bowiem na nowe miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Można by powiedzieć, że siedmioro pracowników i jedno wyróżnienie wiosny nie czynią. Ale to nie będzie prawda. Droga została wyznaczona, a kierunek wskazany i to od determinacji spółdzielni oraz firm zależy, kiedy na nią wejdą i jak szybko nią podążą.

Anna Dranikowska, współpraca: Malwina Pokrywka

Projekt "Koniński Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Człowiek – najlepsza inwestycja!

Czytaj więcej na temat:spółdzielnia, kowes, aktywni koło, saint-gobain
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole