WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Kulturalny dzień dla twórców i pracowników kultury

Dodano: 16.05.2015 10:20

Dzień Animatora Kultury w Koninie i Kariatydy dla osób zajmujących się upowszechnianiem kultury, edukacją, organizacją czasu wolnego, promocją twórczości artystycznej. A na deser koncert Grzegorza Turnaua.

Po raz kolejny rozstrzygnięty został konkurs o statuetkę „Kariatyda”, którego celem jest uhonorowanie wyróżniających się osób tworzących i wspierających kulturę w subregionie konińskim (Konin oraz powiaty: koniński, kolski, słupecki, turecki). O przyznaniu statuetki decyduje kapituła konkursu powoływana przez dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Koninie Elżbietę Barszcz. W każdej kategorii poprzez tajne głosowanie wyłoniony zostaje laureat oraz osoby, które otrzymują podziękowanie.Statuetki wręczono na scenie konińskiego Oskardu podczas Dnia Animatora Kultury. Statuetki autorstwa Dariusza Przewięźlikowskiego – toruńskiego artysty ceramika – wręczono w następujących kategoriach: animator kultury, twórca, mecenas kultury – sponsor, samorząd lokalny, Kariatyda Nova i Kariatyda Wielka.

Podczas piątkowej uroczystości wręczono również Odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Mirosławie Dimitrow i Danucie Drzewieckiej przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Spotkanie uświetnił koncert krakowskiego artysty Grzegorza Turnaua.

Laureaci konkursu o statuetkę „Kariatyda 2014”

W kategorii animator kultury statuetkę „Kariatyda 2014” otrzymała:

Agata Gierłowska – za oddanie muzyce i profesjonalizm w pracy na rzecz rozwoju kultury muzycznej na terenie miasta Słupcy i powiatu słupeckiego. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, nauczycielka kształcenia słuchu i gitary w Zespole Szkół Muzycznych im. Apolinarego Szeluty w Słupcy. Od 15 lat prowadzi czterogłosowy mieszany Miejski Chór Kanon, który aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i powiatu. Jej życzliwość, wyrozumiałość i bogate doświadczenie zawodowe bardzo sprzyjają rozwijaniu wokalnych umiejętności i pasji amatorów.

W kategorii twórca statuetkę „Kariatyda 2014” otrzymał:

Zbigniew Wojnarowski – za twórczą postawę znajdującą wyraz w działalności pisarskiej oraz promocję miasta przez kulturę. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, mieszkaniec Konina. Pracował w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej, a od 1991 r. rozpoczął współpracę z tygodnikiem „Przegląd Koniński”, w którym do dziś publikuje rysunki satyryczne. Jest autorem 15 słuchowisk radiowych, napisanych dla Teatru Polskiego Radia, w tym słuchowisk nagradzanych i wyróżnianych w konkursach otwartych oraz zamkniętych Teatru Polskiego Radia na scenariusz oraz słuchowisk i adaptacji nominowanych do sopockich festiwali „Dwa Teatry”. Jest także autorem opowiadań, publikowanych głównie w „Nowej Fantastyce”, a także wielu książek – powieści i opowiadań wydanych w tomach zbiorowych. Większość jego powieści ukazała się pod pseudonimem Dominika Stec, a akcja niektórych z nich rozgrywa się w realiach Konina. Jako autor współpracuje z prestiżowymi polskimi oficynami wydawniczymi, a jego książki dostępne są w księgarniach w całej Polsce.

W kategorii mecenas kultury - sponsor statuetkę „Kariatyda 2014” otrzymał:

Filip Wilczyński – za wrażliwość na potrzeby lokalnego środowiska oraz bezinteresowne wspieranie projektów muzycznych. Współzałożyciel stowarzyszenia inArt. Sponsor wydarzeń kulturalnych. Pieniądze traktuje jako narzędzie do realizacji projektów kulturalnych. Wspiera projekty muzyczne na terenie kraju, nie zapominając o Koninie. Jak mówi: w Koninie wypoczywa i tu chce realizować kolejne plany kulturalne. 

W kategorii Kariatyda Nova statuetkę otrzymał:

Szymon Wieczorkiewicz - za nieustanny rozwój pasji muzycznej oraz zaangażowanie na rzecz rozwoju kultury muzycznej. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie kontrabasu klasycznego. Obecnie studiuje kontrabas jazzowy na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w swojej macierzystej uczelni. Jest pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Koninie, uczy też w Gminnym Ośrodku Kultury w Kazimierzu Biskupim i Kramsku. Jest muzykiem wszechstronnym, czynnie działa zawodowo i udziela się jako muzyk w orkiestrach symfonicznych, dętych, big bandach oraz zespołach kameralnych o charakterze jazzowym i klasycznym. Muzykuje z grupą przyjaciół tworząc „Tango Nuevo Quintet”, który wykonuje muzykę Astora Piazzoli. Wśród jego zainteresowań znajduje się również muzyka klezmersko-żydowska. Bierze udział w projektach gwiazd muzyki polskiej (np. Zbigniew Wodecki, Urszula Dudziak, Lora Szafran, Janusz Szrom), nie zapominając jednak o wspieraniu działań lokalnych instytucji kultury w Koninie i powiecie konińskim.

W kategorii samorząd lokalny statuetkę „Kariatyda 2014” otrzymał:

Józef Nowicki – za tworzenie warunków do rozwoju życia kulturalnego miasta Konina. Prezydent miasta Konina. Nieustannie wspiera konińskie placówki kultury oraz inne podmioty zajmujące się działalnością kulturalną i artystyczną w realizacji ambitnych pomysłów i zapewnianiu bogatej oferty przedsięwzięć kulturalnych. Dzięki otwartości na potrzeby środowiska umożliwia zapraszanie do Konina artystów i twórców najwyższej rangi w ramach licznych festiwali, przeglądów czy konkursów.

Kariatyda Wielka

Andrzej Wójciński - za serce oddane muzyce i trwającą wiele lat, niezwykle cenną i owocną pracę dydaktyczną. Absolwent PWSM w Warszawie, nauczyciel oraz kompozytor. W latach 1982-87 pełnił funkcję wicedyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie, a w latach 1999-2006 był jej dyrektorem. Jest autorem kilkudziesięciu kompozycji i opracowań utworów dla dzieci i młodzieży. Od 35 lat prowadzi orkiestrę symfoniczną PSM w Koninie, z którą koncertuje w kraju i za granicą. Jest twórcą Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego dla dzieci i młodzieży w Koninie (odbyło się 18 edycji), Ogólnopolskiego Festiwalu „Chopinowskie Interpretacje Młodych”, Turnieju Muzycznego o nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Słupeckich Spotkań Muzycznych. W latach 1982-87 był prelegentem Krajowego Biura Koncertowego oraz publicystą muzycznym lokalnych czasopism. Jest także animatorem życia muzycznego w regionie: zorganizował ponad 350 koncertów kameralnych i symfonicznych. Jego uczniowie zdobyli ponad 60 nagród i wyróżnień na różnorodnych konkursach i festiwalach – od regionalnych po międzynarodowe.

 

 

 

 

 

 • Kulturalny dzień dla twórców i pracowników kultury
 • Kulturalny dzień dla twórców i pracowników kultury
 • DSC00905
 • DSC00909
 • DSC00916
 • DSC00921
 • DSC00923
 • DSC00930
 • DSC00941
 • DSC00943
 • DSC00946
 • DSC00947
 • DSC00951
 • DSC00953
 • DSC00954
 • DSC00955
 • DSC00956
 • DSC00958
 • DSC00960

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Kariatyda,   kariatyda dla twórców,   CKiS Konin,   Dzień Animatora Kultury,   Oskard,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

"na deser koncert..." dobre sobie! przyszli ludzie na koncert a musieli siedzieć godzinę i oglądać jak grupa wzajemnej adoracji wręcza sobie odznaczenia. trzeba było zrobić imprezę zamkniętą!
Dodano: 16.05.2015 17:14    Przez: ~niesmak

KOMENTARZE

Na te pierszom z lewej na pierszej focie by sie żócił.
Dodano: 16.05.2015 11:30    Przez: ~maczo-człowiek macze ...
Dajcie prace ludziom a nie tylko statuetki i tance!!!! Niech te miasto wreszcie umrze!
Dodano: 16.05.2015 12:55    Przez: ~bezrobotny
Idź na ich koncert to dasz pracę. Niech żyje nasze miasto! Zatańcz człowieku!
Dodano: 16.05.2015 18:39    Przez: ~Qń
Brawa!!! Bardzo udana impreza byłem i nie mam czego załować było świetnie!!!
Dodano: 16.05.2015 14:40    Przez: ~Radykał
chyba siedziałeś w tych zarezerwowanych rzędach za free. taki spęd organizujcie sobie w ratuszu, we własnym sosie. zabranie 50 minut z mojego życia to chamstwo. klimat faktycznie jak za komuny i postaci także. ŻENADA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! było, kiedy ludzie się bawili na koncercie, wstali dziękując artystom, a cała elyta siedziała na dupach jak klocki!
Dodano: 17.05.2015 09:44    Przez: ~rider
"na deser koncert..." dobre sobie! przyszli ludzie na koncert a musieli siedzieć godzinę i oglądać jak grupa wzajemnej adoracji wręcza sobie odznaczenia. trzeba było zrobić imprezę zamkniętą!
Dodano: 16.05.2015 17:14    Przez: ~niesmak
Trudno o większy brak kultury. Zwykła bezczelność. Poproszę o Jarosława Kaczyńskiego. Wysłać idiotki z CKiS z Konina (dwie dyrektorki – czemu aż tyle ? – podnoszą średnią zarobków, a taki był płacz z tego powodu z biedy „kulturnych” pracowników). Na Marsa, bez prawa powrotu – zbędne dyrekcje . A Józefa do krypty lub na reanimację - podyplomowe do Moskwy. Dajmy dziadziusiowi szansę jak nie Moskwa to na Krym podobno podpowiadają w czasie egzaminów. Ludzie pobudka !!!!
Dodano: 16.05.2015 19:55    Przez: ~Obywatel
Dlaczego? Może być większy brak kultury i bezczelność. Np. mówić o ludziach "idiotki". Ale za to jesteś szczery. Tobie faktycznie kultura jest niepotrzebna, bo jej nie używasz. Czyli Ciebie wycyckali, robiąc jakieś kulturalne imprezy. Wyrazy współczucia. A jak dla mnie w porządku.
Dodano: 16.05.2015 21:26    Przez: ~rarytas
Uważam, ze to taka chamska zaczepka by dyskusję wywołać. Ale tak na wszelki wypadek przyłączę się. Nie czepiaj się Pań dyrektorek. Od pewnego czasu w Konie sporo się dzieje, w ramach CKiS. A biorąc pod uwagę wielkość miasta to dzieje sie naprawdę dużo i to na bardzo wysokim poziomie. Obrażanie to nie argumenty. Ślepe kopiowanie metod Pawła Kukiza nie zrobi z Ciebie autorytetu.
Dodano: 16.05.2015 22:02    Przez: ~Luis
W programie wieczoru jasno było napisane, że 13.30 Nagrody a po nich koncert. Myślę, ze jak ktoś kupił bilet to wiedział.
Dodano: 16.05.2015 21:28    Przez: ~Luis
Skoro u kolegi o 13:30 zaczyna się wieczór... Kupiłem bilet na koncert Grzegorza Turnaua, który miał się rozpocząć o 18:30 a z powodu "akademii" rozpoczął się o 19:20. Na bilecie nie było żadnej adnotacji, że przed koncertem będzie taka "uroczystość". Wiele osób w moim rzędzie było kompletnie zdezorientowanych. Szanowni organizatorzy- tak się nie postępuje ! Należało zrobić imprezę zamkniętą i po sprawie! Myślę, że w tej sytuacji wszystkim wprowadzonym w błąd osobom należą się chociaż przeprosiny. Tylko czy stać na nie organizatorów tego "przedsięwzięcia"?
Dodano: 16.05.2015 23:03    Przez: ~obywatel
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO