WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Saga rodu Torzeckich: Gdzie elewator, biblioteka i kościół

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 14.06.2015 10:28

Dopiero, kiedy w styczniu 1948 r. Wincenty Torzecki przepisał na swoje dzieci wszystkie swoje grunta, Stanisław podjął decyzję o powrocie do Konina. Najpierw jednak musiał wybudować dom (więcej na temat Stanisława Torzeckiego i jego domu można przeczytać w artykule „Willa osaczona przez bloki i wieżowce”). Inwestycji doglądał na miejscu Wincenty, najstarszy z braci (rocznik 1902), który w tym samym czasie budował przy ulicy Kleczewskiej, tuż za torami kolejowymi, również dom dla swojej rodziny.

Elewator w ogrodzie

Wincenty junior najkrócej cieszył się rodzinną schedą, bowiem już w połowie lat pięćdziesiątych do jego ogrodu wkroczyły ekipy budowlane Wojewódzkiego Zjednoczenia Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego PZZ w Poznaniu, które podjęło w tym miejscu budowę elewatora zbożowego (na fot. nr 4, zrobionym od strony ul. Kleczewskiej, widać w tle dźwig – elewatora jeszcze nie ma). Choć budynek rósł w górę, minęło kilka lat, zanim najstarszy z braci Torzeckich dostał pieniądze za ziemię, na której go stawiano. Z pism, jakie przedsiębiorstwo wysyłało do małżonków Torzeckich, można by wnosić, że to oni sami byli winni opóźnienia. We wrześniu 1958 r. i rok później małżonkowie otrzymali pisma, z których wynikało, że PZZ proponuje im 3,2 tys. zł za 18 arów ziemi. „W razie braku wyrażenia zgody na dobrowolne odstąpienie nieruchomości w powyższym terminie, WZPZM PZZ zmuszone będzie ubiegać się o jej wywłaszczenie.” – uprzedza poznańska firma.

Tymczasem warszawska Dyrekcja Spichrzy Zbożowych w Budowie, która miała eksploatować budynek, w czerwcu 1959 r. napisała do PZZ pismo, z którego jasno wynika, że gotowa jest zapłacić państwu Dominice i Wincentemu Torzeckim za ich ziemię, ale nie może, bo nie otrzymało jeszcze stosownych dokumentów od WZPZM PZZ. W 1961 r. postępowanie wywłaszczeniowe trwało jeszcze w najlepsze, a w marcu tegoż roku WZPZM PZZ w Poznaniu proponowało właścicielom gruntu, na którym stał już elewator, 700 metrów kw. ziemi w innym miejscu.

strona 2 z 4
1 2 3 4
  • Saga rodu Torzeckich: Gdzie elewator, biblioteka i kościół
  • Saga rodu Torzeckich: Gdzie elewator, biblioteka i kościół
  • Saga rodu Torzeckich: Gdzie elewator, biblioteka i kościół
  • Saga rodu Torzeckich: Gdzie elewator, biblioteka i kościół
  • Saga rodu Torzeckich: Gdzie elewator, biblioteka i kościół
  • Torzeccy6
  • Torzeccy7
  • Torzeccy8

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Jeszcze kilka lat temu widywałem młodą Torzecką,to była rakieta.Teraz może wyszła za szejka,bo jej nie widuję.
Dodano: 14.06.2015 11:26    Przez: ~maczo-człowiek maczeta
PANIE PIOTRZE, PROSZĘ MI WYBACZYĆ JEŚLI SIĘ MYLĘ ALE W OSTATNICH ZDANIACH CHCIAŁ PAN CHYBA NAPISAĆ "MIĘDZY ULICĄ POZNAŃSKĄ A STROMĄ" BO ŚLISKA JEST NA STARYM KONINIE.
Dodano: 14.06.2015 14:40    Przez: ~Ulrich von Jungingen
Pan Robert zapewne chciał napisać "ulica Stroma",ale kto to był Strom i co zrobił dla Konina,nie wiem.
Dodano: 14.06.2015 16:37    Przez: ~pyzaty chłopiec
Ulica stroma jest przeważnie śliska i na odwrót.Nawet W Starym Koninie,panie krzyżak.
Dodano: 14.06.2015 16:43    Przez: ~życzliwy
Rzeczywiście, myśląc o Stromej, napisałem Śliska. Poprawki już naniosłem, a Czytelników za wprowadzenie w błąd przepraszam. Dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd.
Dodano: 14.06.2015 20:06    Przez: ~Robert Olejnik
Nie ma się co tak roztkliwiać nad kawałkiem ziemi, cywilizacja i rozwój miast muszą się rozwijać... i to jest normalne - Oczywiście miasto powinno coś tam zapłacić za tą ziemie.
Dodano: 14.06.2015 18:05    Przez: ~jola
Jola a czy ktoś tu pisze w duchu roszczeniowym? Historia opisana jest "na zimno" nie jojcz, ciesz się, że jest ktoś na LM kto nie pisze tylko o polityce i stłuczkach.
Dodano: 14.06.2015 18:51    Przez: ~Ulrich von Jungingen
Widzisz jolka tym sie roznimy,ze ja i jeszcze paru mieszkamy tutaj od pokolen i pewne sprawy sa nam blislie,bardzo bliskie.Nie chodzi mi tutaj o pieniadze,grunty,etc.Jak mozna sadzic Ty pochodzisz z tej drugiej strony i masz odmienne podejscie.Najgorsze jednak w tym wszystkim / znajomosc tematu/jest czesto to,ze jajko chce byc madrzejsze od kury.Pozdrawiam.
Dodano: 15.06.2015 11:17    Przez: ~zgred z pamiecia
Jajko musi chcieć być mądrzejsze od kury,w przeciwnym wypadku zapomnijmy o postępie-panie profesor ex cathedra z protekcjonalnym smrodkiem.
Dodano: 15.06.2015 15:05    Przez: ~szkarlatyna
avatar Witam cenzorów z lm. Połowę komentarzy ukryto-ocenzurowano, dlaczego? Były nie na rękę sitwie rządzącej tym nieszczęsnym kraikiem-a mianowicie kk(kościołowi katolickiemu). Iran europy.
Dodano: 14.06.2015 20:34    Przez: Krewa
...ukryto ze strachu przed proboszczem.
Dodano: 14.06.2015 21:43    Przez: ~as
No i co Jaśnie Państwo? Tak szydzisz z rolników a wszystkie bloki na polach wybudowano, to była kiedyś wieś Czarków, gdzie krowy się pasły i rosły zboża i wożono gnój!!!!!! A teraz metropolia- KUNIN-CITY!!!! Buahaha!!!
Dodano: 15.06.2015 13:16    Przez: ~obiektywna
...w myśl zasady,że miasta powinno się budować na wsi ze względu na świeże powietrze.
Dodano: 15.06.2015 15:06    Przez: ~kiszony kukumber
na drugim zdięciu to Edek 1953?
Dodano: 15.06.2015 10:21    Przez: ~Grzegorz
Dzień dobry! Czy jest możliwość skontaktowania się z autorem tego tekstu? Niestety, dopiero niedawno pokazano mi ten tekst, a jest duże prawdopodobieństwo, że jest o mojej rodzinie, o której niewiele wiem. Liczę na Państwa chec pomocy ;)
Dodano: 10.12.2016 15:26    Przez: ~Pani Torzecka
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO