LM.plWiadomościKonińskie akcenty w filmie o tym, co kształtuje młodego człowieka

Konińskie akcenty w filmie o tym, co kształtuje młodego człowieka

Dodano:
Konińskie akcenty w filmie o tym, co kształtuje młodego człowieka

„Nieletni inżynierowie” to film dokumentalny, którego współtwórczynią jest pochodząca z Konina Aleksandra Skowron. Muzykę do filmu skomponował również pochodzący z Konina, laureat Oscara, Jan A.P. Kaczmarek.

- Film „Nieletni inżynierowie" opowiada o tym, co się stanie, kiedy zwyczajni 12-14-latkowie trafią na charyzmatycznego nauczyciela, a dodatkowo zostaną zainspirowani przez pracujących nad satelitą inżynierów? To film o trzyletniej przemianie i o tym, jak spotkanie odpowiedniej osoby, może wpłynąć na życie nastolatków i o tym, jak dorosły może zmienić się pod wpływem uczniów – opowiada Aleksandra Skowron.

Reżyserkami filmu „Nieletni inżynierowie” są: Aleksandra Skowron i nominowana do Oscara za „Dzieci z Leningradzkiego" Hanna Polak. Twórcą unikalnej muzyki jest Jan A.P. Kaczmarek, zdobywca Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel". O kompozytorze muzyki do filmu, autorka wypowiada się w samych superlatywach. – Jan A.P. Kaczmarek jest cudownym człowiekiem. Zgodził się na współpracę, choć muszę przyznać, że w jednym z pierwszych maili podkreśliłam, że jestem z Konina. Napisał najpiękniejszą muzykę. Sama się zachwyciłam i zakochałam. Warto zobaczyć ten dokument także ze względu na muzykę laureata Oscara – poleca Aleksandra Skowron.

Bohaterów "Nieletnich inżynierów", nastolatków z małego polskiego miasta (Lęborka), obserwowano przez ponad trzy lata. Między 12 a 15 rokiem życia – w czasie szczególnie ważnym dla ich rozwoju. W filmie nie ma tzw. młodych geniuszy, ale dzieci, które każdy z widzów może odnaleźć wokół siebie. Przewodnikiem po świecie nauki jest Ignacy, nietuzinkowy nauczyciel przypominający genialną kreację Robina Williamsa z filmu "Stowarzyszenie Umarłych Poetów". Tyle, że Ignacy istnieje naprawdę. I obecnie można go zobaczyć w projekcie „Fizyka dla nieletnich". Obserwujemy jak tworzą się relacje między dziećmi i nauczycielem oraz proces wchodzenia dziecka w dorosłość, odnajdywania pasji i wiary w marzenia. „Nieletni inżynierowie" to pełen humoru i refleksji portret współczesnej młodzieży – to streszczenie z oficjalnych komunikatów. Do tej pory film wygrał cztery główne nagrody na festiwalach filmowych w Wielkiej Brytanii, USA a nawet Indiach oraz był prezentowany na kilkunastu innych festiwalach na całym świecie. Teraz trafił do telewizji.  Premiera odbyła się  w TVP 1 w minioną wrześniową sobotę o godz. 9.20 Powtórki będzie można śledzić w TVP Dokument: 6 października (21.10) oraz 7 października (12.00)

- Ponieważ po seansach do twórców podchodziło wielu młodych ludzi mówiąc, że chcieliby mieć takiego nauczyciela, postanowiliśmy spełnić to marzenie – mówi Aleksandra Skowron. - Ruszamy z serią „Fizyka dla nieletnich", w ramach której nauczyciel Ignacy Rejmak, jeden z bohaterów filmu wraz z „kolegą z pracy" Przemkiem Rojewskim tłumaczą zagadnienia z fizyki z programu szkolnego w najbardziej przystępny i pełen humoru sposób. Pierwsza seria projektu składa się z 20 odcinków na semestr, a także 100 doświadczeń udostępnionych bezpłatnie w internecie.

Aleksandra Skowron pochodzi z Konina. Tutaj uczyła się w Szkole Podstawowej nr 12, naukę kontynuowała w II LO, potem w Warszawie, gdzie studiowała dziennikarstwo. - To, co mnie ukształtowało i było początkiem tego, co teraz robię, to praca w konińskim radiu RRM. Zaczęłam współpracę z radiem jako15-latka. Tam dostałam szkołę życia. Na antenie promowaliśmy młodych muzyków, organizowaliśmy koncerty. To był wspaniały czas. Od tamtej pory wiedziałam, że chcę iść w stronę dziennikarstwa. Teraz prowadzę firmę, która realizuje między innymi programy o fizyce. Chciałabym, żeby „Nieletnich inżynierów” zobaczyło wielu uczniów, żeby dotarł do nauczycieli, aby entuzjazm bohaterów tego filmu przeszedł na innych i pomógł zrozumieć rzeczy - być może na pierwszy rzut oka - niezrozumiałe – marzy Aleksandra Skowron.

Dziękuję Aleksandrze Skowron za informacje i materiały. 

 

Konińskie akcenty w filmowym dokumencie. O tym, co kształtuje młodego człowieka
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole