LM.plWiadomościMieszkańcy chcą przejścia dla pieszych. Jest petycja i interpelacja radnej!

Mieszkańcy chcą przejścia dla pieszych. Jest petycja i interpelacja radnej!

Dodano: , Żródło: LM.pl
Mieszkańcy chcą przejścia dla pieszych. Jest petycja i interpelacja radnej!

Ponad 460 osób podpisało się pod petycją w sprawie przywrócenia trzeciego przejścia dla pieszych przy ul. Kleczewskiej w Koninie. Zostało ono zlikwidowane w czerwcu, przy okazji budowy ścieżki pieszo-rowerowej.

Budowa ścieżki biegnącej od ronda Miast Partnerskich do skrzyżowania ulic: Spółdzielców – Kleczewska – Aleje 1 Maja rozpoczęła się pod koniec kwietnia. Okoliczni mieszkańcy ze zdziwieniem obserwowali, że przy okazji realizacji inwestycji zlikwidowano jedno z przejść dla pieszych.

– Przejście wchodziło nam w zatokę autobusową. Było niefortunnie zlokalizowane i aby mieszkańcy nie byli więcej narażani na niebezpieczeństwo, zdecydowaliśmy o jego likwidacji – mówił w czerwcu Grzegorz Pająk, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Koninie.

W sprawie przywrócenia przejścia, do prezydenta Konina z interpelacją wystąpiła radna Barbara Musiał. Prezydent Piotr Korytkowski kierując się argumentami podobnymi do przedstawionych nam przez dyrektora Pająka, podkreślił:

„Przeciwdziałając powstawaniu zagrożeń w bezpieczeństwie ruchu drogowego i dbając o niechronionych użytkowników drogi (piesi), wypełniając odpowiednie przepisy prawa wskazane przejście dla pieszych zostało zlikwidowane, a dodatkowy odcinek (około 70 m), który należy pokonać nie powinien stanowić dużego problemu wobec zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na ulicy, po której przejeżdża dziennie prawie 10 000 pojazdów (dane pomiarowe z 2019 r.)" – napisał prezydent Korytkowski.

Mieszkańcy osiedla domków jednorodzinnych i bloków na trzecim osiedlu, chcąc pokazać jak ważne jest dla nich wytyczenie trzeciego przejścia dla pieszych na odcinku od ronda Miast Partnerskich do skrzyżowania, zebrali ponad 460 podpisów pod petycją w tej sprawie.

- Mieszkańcy okolic ulicy Kleczewskiej nie oczekują, że przejście dla pieszych ma być tylko i wyłącznie od strony ulicy Jasnej. Odcinek między skrzyżowaniem a rondem ma 300 metrów długości więc, zdaniem Mieszkańców, zebra może znajdować się np. pośrodku tego odcinka drogi. Również będą zdecydowanie bardziej czuli prawdziwą troskę i życzliwość władz miasta, gdy owo przejście będzie wyposażone w sygnalizację świetlną – pisze w drugiej już interpelacji radna Barbara Musiał.

Radna w oparciu o informacje pozyskane od mieszkańców wylicza jakim utrudnieniem jest likwidacja przejścia na ul. Kleczewskiej. To przede wszystkim dojście do przystanku, przedszkoli, przychodni, sklepów, ale też do zlokalizowanych przy ul. Spółdzielców około 300 garaży.

- Zadaniem władz miasta jest poprawianie bytu mieszkańców, a nie utrudnianie. Na ulicy Dworcowej lub na Alejach 1 Maja przejścia dla pieszych są co kilkadziesiąt metrów i nie zwalnia  władz miasta by pozbawić tego mieszkańców  osiedla – podkreśla radna Musiał.

Wspólnie z radną i mieszkańcami czekamy na odpowiedź prezydenta.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole