Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMłodzi Ambasadorzy Klimatu z Konina z wizytą w Norwegii

Młodzi Ambasadorzy Klimatu z Konina z wizytą w Norwegii

Dodano:
Młodzi Ambasadorzy Klimatu z Konina z wizytą w Norwegii
m-lab

Nauka dobrych praktyk z zakresu działań klimatycznych, włączanie młodzieży w kształtowanie polityk lokalnych oraz integracja. To były główne cele wizyty Młodych Ambasadorów Klimatu w norweskim Hrabstwie Agder.

Polska i norweska młodzież poznała się w Centrum Pokoju i Praw Człowieka Arkivet. Młodzi Ambasadorzy Klimatu z Konina podczas kilkudniowej wizyty studyjnej zwiedzili również fiordy i miasto.

- W Kristiansand moją uwagę szczególnie przykuła znajdująca się tam roślinność - mówi Idalia Ligocka, Młoda Ambasadorka Klimatu. - Idąc ulicą można zaobserwować różnorodną roślinność, zadbane i wspólne tereny zielone. Rośliny tam nie są jakoś bardzo przycinane, dzięki czemu daje to efekt „łąki”, co wygląda bardzo ładnie i jest też schronieniem i domem dla wielu organizmów.

W Kristiansand wszystkie autobusy są elektryczne a większość mieszkańców używa rowerów do przemieszczania się. - Zwróciłam szczególną uwagę na transport publiczny - mówi Weronika Kania (MAK).

- Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane przez co bardzo dużo ludzi z nich korzysta i to nie tylko ludzi starszych, ale też młodzieży, dzieci czy dorosłych. Zaskoczyły mnie pasy, które pasażerowie muszą zapinać w autobusach dla własnego bezpieczeństwa podczas podróży. Po ulicach w większości jeżdżą auta z napędem hybrydowym lub elektrycznym. Bardzo powszechna jest tam jazda rowerem do szkoły, do pracy czy na zakupy. Wszędzie można spotkać stojaki na rowery.

W ostatnim dniu wyjazdu norwescy partnerzy zabrali konińską młodzież do zakładu termicznej utylizacji odpadów Returkraft AS, który wykorzystuje śmieci do produkcji prądu i ogrzewania. 

- Pokazało mi to nowe możliwości, a przede wszystkim otworzyło oczy na rozwiązania techniczne na większą skalę w dbaniu o klimat - przyznaje Julia Nowaczewska (MAK) - Nie ukrywam, że przedtem nie myślałam o tym dużo. Prócz tego dużo pokazała mi sama podróż - bycie ekologicznym jest naprawdę trudne w podróży. Tam plastikowe pudełka, tam torebka, tam coś się zniszczy, tam mała butelka i tak dalej. Nadzieją napawa natomiast system gospodarowania odpadami w Norwegii ale i w Polsce (segregacja śmieci). Doświadczenia pokazują mi jasny i przyjemny kierunek (taki jak ekologia w Norwegii), ale też dużo problemów, na które teraz bardziej patrzę. Ale nabyłam też kilka przydatnych informacji oraz danych, które na pewno użyje w serii komiksów Patato&Batato. 

Jednym z ostatnich punktów była wizyta w fabryce lodów rodzinnej firmy Hennig-Olsen, która zbadała swój ślad klimatyczny i teraz poprzez wiele działań go niweluje. Na końcu Młodzi Ambasadorzy Klimatu odwiedzili rolniczo- sąsiedzką kooperatywę znajdującą się na jednym z osiedli w Kristiansand. Mieszkańcy wspólnie uprawiają tam ogród i dzielą się tym co wyprodukowali. Tam koninianie posadzili swoje drzewa, kwiaty i warzywa. 

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

 

fot. Młodzi Ambasadorzy Klimatu

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole