LM.plWiadomościOpłata deszczowa może zostać obniżona. „Jest pole do korekty w dół”

Opłata deszczowa może zostać obniżona. „Jest pole do korekty w dół”

Dodano: , Żródło: LM.pl
Opłata deszczowa może zostać obniżona. „Jest pole do korekty w dół”

Ponad dwieście umów na odprowadzanie wód opadowych podpisało do tej pory miasto. Władze Konina nie wykluczają, że stawka i zasady naliczania opłaty mogą się niedługo zmienić.

Od lipca tego roku w Koninie obowiązuje opłata deszczowa. Płacić mają ją podmioty – firmy, instytucje, spółdzielnie i mieszkańcy – które korzystają z miejskiej kanalizacji deszczowej. Do tej pory miasto podpisało już ponad dwieście umów, na podstawie których opłata deszczowa jest naliczana. – Przede wszystkim z największymi podmiotami i firmami – mówił podczas środowej sesji Rady Miasta Konina Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina. – Po tych kilku miesiącach działania mamy swoje przemyślenia.

Co może się zmienić? Na przykład zapisy dotyczące ulg. Obecnie jedną z możliwości otrzymania upustu jest posiadanie powierzchni biologicznie czynnej, czyli np. trawnika lub nieutwardzonego gruntu. W ten sposób opłata może zostać zmniejszona od 5 do 20%. – One zapisane zostały zbyt restrykcyjnie. Dzisiaj niemal nikt się na nią nie łapie – mówił Paweł Adamów. – Nie chodziło o to, by ona była zapisana jedynie na papierze. Będziemy musieli doprecyzować ten przepis.

Niewykluczone, że zmieni się również sama stawka opłaty. Od lipca wynosi ona 1,61 zł netto rocznie za metr sześcienny wód opadowych i roztopowych odprowadzonych do systemu. Od stycznia miała wzrosnąć do 5,32 zł netto za metr sześcienny. – Zarząd Dróg Miejskich sugerował, że jest pole do korekty w dół tej opłaty – oceniał zastępca prezydenta Konina.

W sprawie opłaty deszczowej może zostać zorganizowane specjalne posiedzenie komisji Rady Miasta Konina. Paweł Adamów zasugerował termin styczniowy.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole