LM.plWiadomościPierwszy polski autobus elektryczny wyjedzie wkrótce na ulice Konina

Pierwszy polski autobus elektryczny wyjedzie wkrótce na ulice Konina

Dodano:
Pierwszy polski autobus elektryczny wyjedzie wkrótce na ulice Konina
MZK

W minionym tygodniu w siedzibie ARP S.A. w Warszawie odbyło się podpisanie umowy trójstronnej, na dostawę w formie leasingu autobusu PILEA, pierwszego całkowicie polskiego autobusu elektrycznego.

PILEA to niewielki, zeroemisyjny pojazd z napędem elektrycznym, który dzięki nowoczesnej technologii i małym gabarytom, znakomicie sprawdzi się jako miejski środek transportu, szczególnie na linii nocnej.  Został zaprojektowany przez polskich konstruktorów z zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, z troską o czystość powietrza i redukcję hałasu z otoczenia.  Konstrukcja szkieletu pojazdu została wykonana w technologii samonośnej z materiałów o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych a użycie elementów poszycia zewnętrznego z aluminium i laminatów poliestrowych pozwoliło uzyskać niską masę pojazdu. Baterie napędzające autobus zostały umieszczone pod podwoziem, co znacznie obniżyło środek ciężkości pojazdu i poprawiło jego parametry trakcyjne. Wielofazowy silnik synchroniczny z magnesami trwałymi gwarantuje większą sprawność i przeciążalność silnika, a także lepsze osiągi pojazdu oraz zwiększenie zasięgu na jednym ładowaniu baterii.

Nowy autobus, jeszcze pod nazwą ARP E-Vehicles, testowano w Koninie w październiku ubiegłego roku. Spotkał się on wtedy z bardzo życzliwym przyjęciem, zarówno pasażerów, jak i kierowców MZK. Rok później znajdzie się w taborze już na stałe, a Konin będzie pierwszym miastem w Polsce, po ulicach którego jeździć będzie PILEA – polski, innowacyjny, lekki, elektryczny autobus.

Umowę podpisali: Magdalena Przybyła – prezes MZK Konin, Wojciech Miedziński  – prezes ARP Leasing, Michał Maćkowiak – wiceprezes w imieniu ARP E-Vehicles Sp. z o.o.

 

Pierwszy polski autobus elektryczny wyjedzie wkrótce na ulice Konina
Pierwszy polski autobus elektryczny wyjedzie wkrótce na ulice Konina
Czytaj więcej na temat:
autobusy MZK Konin, autobus elektryczny
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole