LM.plWiadomościPo pytaniach do magistratu znalazły się środki na lekcje pływania dla uczniów SP6

Po pytaniach do magistratu znalazły się środki na lekcje pływania dla uczniów SP6

Dodano: , Żródło: LM.pl
Po pytaniach do magistratu znalazły się środki na lekcje pływania dla uczniów SP6
Oświata

Jeszcze kilka dni temu rodzice uczniów pierwszej klasy Szkoły Podstawowej nr 6 w Koninie słyszeli, że pieniędzy na lekcje pływania dla ich podopiecznych nie ma. Po pytaniach skierowanych przez nas do Urzędu Miejskiego w Koninie środki jednak się znalazły.

Pod koniec października rodzice pierwszaków ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Koninie usłyszeli, że nie ma pieniędzy na dalsze uczestniczenie ich pociech w lekcjach pływania w ramach miejskiego programu ABC Nauki Pływania. Nauczyciele i dyrekcja przekonywali, że szkole zabrakło pieniędzy na kontynuację zajęć na pływalni w tym roku. Lekcje miały wrócić od stycznia, wraz z nowym rokiem budżetowym.

Rodzice dzieci z jednej klasy zdecydowali, że w takim razie za dwa miesiące nauki płacić będą z własnych pieniędzy. Ale już opiekunowie uczniów z drugiej z klas zadali pytanie: dlaczego mamy wykładać prywatne środki, skoro w innych szkołach dzieci lekcje pływania mają za darmo?

Szkole zabrakło pieniędzy

ABC Nauki Pływania to miejski program finansowany z budżetu. Każda szkoła otrzymuje pieniądze, którymi płaci MOSiR Konin za możliwość uczestnictwa swoich podopiecznych w lekcjach na pływalniach. Ale przekazywane przez miasto pieniądze nie są „znaczone” – dyrektor może przesunąć je na inne zadania i potrzeby.

We wtorek rozmawialiśmy z Grzegorzem Jankowiakiem. Dyrektor SP nr 6 potwierdził, że opisana przez rodziców sytuacja miała miejsce. Jak wyjaśniał, powodem takiej decyzji miały być problemy finansowe szkoły. Koniec roku budżetowego zawsze jest ciężki dla placówek oświatowych i SP nr 6 po prostu brakło pieniędzy na dalsze uczestniczenie dzieci w zajęciach. Dodał również, że nie zwracał się do Urzędu Miejskiego w Koninie o dołożenie środków, bo już w październiku magistrat miał apelować o oszczędności podczas spotkania z dyrektorami i księgowymi ze szkół.

Jednocześnie zapewnił, że powrót do programu ABC Nauki Pływania ma nastąpić po nowym roku, a w miarę możliwości brakujące zajęcia zostaną nadrobione.

Środki się jednak znalazły

Równolegle o komentarz poprosiliśmy Witolda Nowaka. Zastępca prezydenta Konina odpowiedź przysłał w środę. – Od 1 grudnia zajęcia wracają dla dzieci z SP 6. Kłopoty listopadowe wynikały z błędu w planowaniu budżetowym w szkole. Miasto czyniło oszczędności, ale żadnej szkole nie zabierało pieniędzy na program ABC Nauki Pływania.

Informację o powrocie zajęć otrzymali w środę również rodzice. Tylko dzięki ich uporowi pierwszaki z SP nr 6 będą mogły jeszcze w tym roku wybrać się na pływalnię bez ponoszenia dodatkowych kosztów przez opiekunów.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole