LM.plWiadomościPrezes ZE PAK Piotr Woźny odpowiada na nasze pytania

Prezes ZE PAK Piotr Woźny odpowiada na nasze pytania

Dodano:
Prezes ZE PAK Piotr Woźny odpowiada na nasze pytania
NASZE SPRAWY
Tutaj powinna wyświetlić się sonda

Bez względu na, to kiedy w Pątnowie pojawi się pierwszy reaktor jądrowy, po 2030 roku PAK będzie produkował tylko zieloną energię - zapewnił podczas Naszych Spraw prezes zarządu PAK - Piotr Woźny, który rozmawiał z nami o planach budowy w Pątnowie elektrowni atomowej.

Wprawdzie pod koniec sierpnia zostało podpisane porozumienie pomiędzy spółkami kontrolowanymi przez Zygmunta Solorza i Michała Sołowowa, ale jest to dopiero pierwszy krok na drodze do tej inwestycji.

- To porozumienie mówi o tym, w jaki sposób mamy dojść do powołania wspólnej spółki. Aby taką spółkę powołać, potrzebna jest zgoda albo Urzędu Ochrony Konsumentów, albo Komisji Europejskiej. Przed stronami niezwykle trudne zadanie. Trzeba określić, co która spółka wniesie, jakie będą nakłady i ostateczny wybór technologii. Generalna zasada jest taka, że panowie dzielą się 50 na 50. Przed nami jest jeszcze kilka długich miesięcy pracy. To nie jest tak, że ten projekt już startuje. Na razie umawiamy się na uruchomienie procesu.

- mówi prezes PAK.

Szacuje się, że budowa 6 reaktorów do 300 MW kosztowałaby około 5 miliardów Euro.

- Pamiętając wszystkie przygody Polski z elektrownią atomową, ja bym nie rozkładał na czynniki pierwsze czy to będzie 2030, czy 2033 rok

- dodaje prezes.

Technologia, którą miliarderzy biorą pod uwagę, należy do amerykańsko-japońskiej firmy General Electric Hitachi Nuclear Energy. Nie ma ona jeszcze certyfikatu bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych, ani też u żadnego innego doświadczonego regulatora.

- Nie chcemy być żadnym pionierem, jeśli chodzi o stosowanie tej technologii. My się bardzo uważnie przyglądamy procedurze związanej z dopuszczeniem tej technologii na terenie Kanady i na terenie USA i chcemy to zastosować w Polsce. Wybór akurat tej technologii nie jest jeszcze przesądzony. Po pierwszych montażach tej elektrowni na świecie będziemy dopiero instalować ja w Pątnowie.

- mówi Piotr Woźny.

Najbardziej interesuje prezesa Solorza wytwarzanie zielonego wodoru. Jednym z najważniejszych zastosowań, do których ma służyć ta elektrownia, to jest nie tylko zasilanie systemu energetycznego w Polsce, ale także wytwarzanie bezemisyjnego wodoru. To jest też jeden z pomysłów na rozwój Konina i okolic.

- dodaje.

Budujemy drugi blok biomasowy, największa farma fotowoltaiczna powstała w Brudzewie, kupiliśmy prawa do projektu wiatrowego. Do 2030 roku, niezależne od projektu atomowego mamy plan wytworzenia około 1000 MW zielonej energii.

- wylicza Piotr Woźny.

Prezes odniósł się także do energetyki biomasowej. Wg niego w związku z tym, że w Europie biomasa jest bardzo często wykorzystywana, nie uda się jej usunąć z listy uznawanych przez Unię paliw ekologicznych. Dlatego na razie PAK nie bierze pod uwagę ogrzewania miasta energią jądrową, choć istnieje taka możliwość.

- Z przeciwnikami atomu trzeba rozmawiać. Zapewniam, że natychmiast, kiedy będzie wiadomo, że ten projekt wystartuje, kiedy uzyskamy niezbędne zgody, zostanie powołana spółka, od razu ruszamy z wszelkimi działaniami związanymi z komunikacją społeczną.

- podkreślił.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole