LM.plWiadomościUlica Okólna zmieni nazwę? Będą konsultacje z mieszkańcami

Ulica Okólna zmieni nazwę? Będą konsultacje z mieszkańcami

Dodano: , Żródło: LM.pl
Ulica Okólna zmieni nazwę? Będą konsultacje z mieszkańcami
Konin

Miasto zastanawia się nad zmianą nazwy części ulicy Okólnej od byłego przejazdu kolejowego do ul. Przemysłowej. Na razie nad tematem dyskutowali radni, następnie mają odbyć się konsultacje z mieszkańcami.

W maju 2019 roku zlikwidowany został przejazd kolejowo-drogowy na ul. Okólnej. Do grudnia zeszłego roku istniało tam jeszcze przejście dla pieszych, ale pod koniec ubiegłego roku i ono zostało zamknięte. Dojście do torów kolejowych zostało zablokowane betonowymi blokami, a ul. Okólna, dotąd będąca jednym ciągiem komunikacyjnym, przedzielona na dwie części.

I ten właśnie podział był podstawą propozycji prezydenta dot. zmiany nazwy części ul. Okólnej. Konkretniej chodzi o fragment od byłego przejazdu do ul. Przemysłowej. Nad pomysłem pracowali najpierw urzędnicy, a w czwartek został on poddany pod dyskusję radnych na posiedzeniu Komisji Praworządności.

Jak wyjaśniał Paweł Smogór, kierownik Wydziału Geodezji i Katastru, urzędnicy rozesłali zapytania do różnych służb i instytucji pracujących na bazach adresowych z pytaniami o zmianie nazwy. Pozytywnie taką zmianę opiniowały służby ratunkowe. Ta sama nazwa ulicy może bowiem wprowadzać w błąd przy przekazywaniu informacji w sytuacji nagłego wypadku. – Służby mogą dojechać do niewłaściwej części ulicy, co może mieć nawet tragiczne skutki – oceniał Paweł Smogór.

Negatywnie zmianę opiniowała Poczta Polska, przesyłki mogą bowiem być adresowane niewłaściwie po zmianach. Nowa nazwa ulicy to również koszty dla mieszkańców – wymiany tabliczek, zgłoszeń do różnych instytucji i kontrahentów, czy wymiany dowodów rejestracyjnych (choć z tej opłaty prezydent ma akurat możliwość mieszkańców zwolnić).

Radni mieli mieszane odczucia na posiedzeniu komisji. – Projekt ten byłby zasadny, gdyby powstał na wniosek mieszkańców ul. Okólnej. Żeby nie wyszło, że władza wie lepiej, że chcemy na siłę tych mieszkańców uszczęśliwić – mówiła radna Katarzyna Jaworska (PiS). Mieszkający na ul. Okólnej radny Jarosław Sidor (niezrzeszony) informował, że jest już po rozmowach z innymi mieszkańcami tego rejonu. – Odpowiedź jest na nie.

Podczas dyskusji pojawiło się również pytanie o możliwość zmiany nazwy, ale drugiej części ulicy, od przejazdu kolejowego do ul. Sosnowej i ul. Harcerskiej. Historycznie ulica Okólna istniała bowiem najpierw na zachód od przejazdu kolejowego, a w miarę rozwoju Konina przedłużana była w kierunku wschodnim. Od strony ul. Przemysłowej rozpoczyna się też numeracja budynków. W przypadku wprowadzenia w życie wniosku prezydenta, najniższym numerem ul. Okólnej byłby... 31. Jak przekonywał jednak Paweł Smogór, zmiana nazwy wschodniej części ulicy lub jej numeracji byłaby bardziej kłopotliwa, mieszka tam bowiem więcej mieszkańców i działa więcej przedsiębiorstw, niż w zachodniej części, przy której stoją domy jednorodzinne.

Radni nie zajęli jednoznacznego stanowiska w sprawie zmiany nazwy. Zenon Chojnacki (PiS) zaapelował do urzędników o przygotowanie kompleksowej informacji dla mieszkańców ul. Okólnej z argumentami za i przeciw zmianie nazwy. Następnie mają odbyć się konsultacje w tej sprawie.

fot. Google Maps

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole