Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plImprezyKolorowe obrazy Jadwigi Tyksińskiej - odwiedzajcie wystawę "Barwy w szkło zaklęte"

Kolorowe obrazy Jadwigi Tyksińskiej - odwiedzajcie wystawę "Barwy w szkło zaklęte"

Dodano:
Kolorowe obrazy Jadwigi Tyksińskiej - odwiedzajcie wystawę "Barwy w szkło zaklęte"

Piękną tradycję malowania na szkle kontynuuje niezwykła, wielokrotnie nagradzana twórczyni ludowa Jadwiga Tyksińska z Kłodawy. Do 17 lipca w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie można oglądać wystawę „Barwy w szkło zaklęte”.

Ekspozycję uzupełniają obrazy malowane na desce. Do oglądania ciekawych i kolorowych prac zachęcamy zarówno dorosłych, jak i dzieci.   

 

Obrazki na szkle malowane przez dziesiątki lat zdobiły i nadal zdobią wiejskie domy. Były wieszane na ścianach lub stawiane na specjalnych półkach pod sufitem. Niezwykle proste w rysunku i intensywnie barwne, reprezentują nurt malarstwa naiwnego. Kolorystyka dawnych obrazów na szkle jest bardzo charakterystyczna, na uwagę zwracają żywe, czyste barwy, często zestawione ze sobą kontrastowo. Geneza tej dziedziny twórczości sięga połowy XVI w. i związana jest z rozwojem przemysłu szklarskiego, a także coraz powszechniejszym wykorzystywaniem farb olejnych w malarstwie.

Malarstwo na szkle jest obecnie dyscypliną sztuki wciąż żywą i stale się rozwijającą. Jadwiga Tyksińska inspirując się twórczością ludową, sama opracowała własną technikę malowania na szkle, którą wyróżnia przede wszystkim to, że wzór powstaje na obu stronach wykonywanej pracy.

Jadwiga Tyksińska pochodzi z rodziny twórców ludowych od pokoleń uzdolnionych plastycznie. W jej twórczości można wyodrębnić trzy zasadnicze obszary: malarstwo na szkle i desce, wyroby rękodzieła ludowego (rzeźba, kwiaty z bibuły, pająki, palmy wielkanocne, pisanki itp.) oraz kujawskie wysypywanie wzorów piaskiem. Za tę aktywność została doceniona w programie rozrywkowym „Mam Talent”, jako „malująca piaskiem”.
Bierze czynny udział w życiu społecznym jednostek edukacyjnych oraz stowarzyszeń na terenie Gminy Kłodawa. Przygotowała elementy Trasy Turystycznej w Kopalni Soli Kłodawa np. Grotę Drakuli, obraz św. Kingi, witraże solne.

Zwiedzanie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole