Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościLicheń. Koncerty organowe w letnie niedziele o 14.30 w bazylice

Licheń. Koncerty organowe w letnie niedziele o 14.30 w bazylice

Dodano:
Licheń. Koncerty organowe w letnie niedziele o 14.30 w bazylice

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej

Koncert „Muzyka i Słowo” w wykonaniu prof. dr. hab. Andrzeja Chorosińskiego otworzy w niedzielę 5 lipca II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy „Basilica sonans”. Festiwalowe koncerty odbywać się będą co tydzień do 30 sierpnia, w niedziele o godzinie 14.30.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej już po raz drugi w ramach Festiwalu „Basilica sonans” gościć będzie wybitnych europejskich organistów. Wykonawcy zaprezentują dzieła najznamienitszych kompozytorów. W bazylice zabrzmią utwory m. in.:  Fryderyka Chopina, Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Franza Schuberta, Richarda Wagnera, Feliksa Nowowiejskiego czy Mieczysława Surzyńskiego.

Koncert inauguracyjny poświęcony św. Janowi Pawłowi II z okazji 100. rocznicy urodzin, odbędzie się w niedzielę, 5 lipca o godz. 14.30. W bazylice licheńskiej w wykonaniu prof. Chorosińśkiego zabrzmią m. in. Toccata d moll J. S. Bacha, Etiuda cis moll  oraz nokturny F. Chopina a także Elegia fis moll M. Surzyńskiego. Podczas koncertu zatytułowanego „Muzyka i słowo” będą także recytowane słowa św. Jana Pawła II w wykonaniu Michała Chorosińskiego, znanego aktora teatralnego i filmowego.

Pierwsza edycja Festiwalu Muzyki Organowej „Basilica Sonans” cieszyła się dużym zainteresowaniem. W 2019 roku w cotygodniowych koncertach uczestniczyli zarówno polscy, jak i zagraniczni wykonawcy, w tym m.in. Bernhard Gfrerer z Salzburga, Jan Van Mol z Antwerpii, Jean Christopher Geiser z Lozanny, Roman Perucki z Gdańska czy Marek Stefański z Krakowa.

Organy bazyliki licheńskiej im. św. Jana Pawła II są aktualnie największym instrumentem w Polsce i czwartym co do wielkości w Europie. W rankingu światowym, pośród instrumentów sakralnych, plasują się na 10 miejscu. Składają się z pięciu części: organów głównych (południowych) umieszczonych nad głównym wejściem do świątyni, organów w nawach zachodniej oraz wschodniej, a także dwóch mniejszych części umieszczonych nad prezbiterium. Poszczególne części poprzez elektroniczną trakturę połączono w zbiorczym, sześciomanuałowym stole gry umieszczonym w prezbiterium bazyliki. Łącznie instrument dysponuje 12 323 piszczałkami i 157 głosami. W ważącej niemal 50 ton głównej części organów zainstalowana jest wykonana z cyny największa tego typu piszczałka organowa w Polsce – o długości 783 cm i wadze około 150 kg. Koncepcję brzmieniową instrumentu zaprojektował prof. Chorosiński. Instrument wykonała firma Zych z Wołomina.

Program koncertów II Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Organowego:

5.VII    Andrzej Chorosiński, Warszawa 

Profesor klas organów Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu; twórca koncepcji brzmieniowej licheńskich organów. Recytacje -  Michał Chorosiński -  aktor teatralny i filmowy. 

12 VII Waldemar Gawiejnowicz  Poznań

19 VII  Bartosz Jakubczak  Warszawa

26 VII Jarosław Wróblewski Warszawa

2 VIII  Johannes Skudlik Monachium

9 VIII  Dymitr Morozow   Charków

16 VIII  Wolfgang Seifen Berlin

23 VIII  Julian Gembalski Katowice

30 VIII  Hanna Dys Gdańsk

 

Licheń. Koncerty organowe w letnie niedziele o 14.30 w bazylice
Licheń. Koncerty organowe w letnie niedziele o 14.30 w bazylice
Czytaj więcej na temat:Licheń, bazylika, organy, festiwal muzyki organowej,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole