Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportE-sport wkracza do Konina. Startuje Konwent Fantastyki KoKon 2016

E-sport wkracza do Konina. Startuje Konwent Fantastyki KoKon 2016

Dodano: , Żródło: LM.pl
E-sport wkracza do Konina. Startuje Konwent Fantastyki KoKon 2016

Pierwsza na taką skalę impreza e-sportowa zagości już w najbliższy piątek w Koninie. W ramach Konwentu Fantastyki KoKon 2016 ponad setka graczy rywalizować będzie w League of Legends i Heartstone.

Pierwsza na taką skalę impreza e-sportowa zagości już w najbliższy piątek w Koninie. W ramach Konwentu Fantastyki KoKon 2016 ponad setka graczy rywalizować będzie w League of Legends i Heartstone.

E-sport jest stosunkowo nową dyscypliną sportową. Historycznie, wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, jednak ogromną popularność zdobył szczególnie w Korei Południowej, gdzie aspiruje wręcz do miana sportu narodowego. Profesjonalni zawodnicy rywalizują w różnych typach gier komputerowych - sportowych, strategicznych, czy FPS (popularne „strzelanki”).

Gry komputerowe tworzą aktualnie największy rynek na świecie, a nagrody w największych turniejach sięgają milionów dolarów. W Europie ten rodzaj rozrywki dopiero zdobywa uznanie, stąd też głosy, które podważają sens traktowania e-sportu za pełnoprawną dyscyplinę sportową. 

W naszym kraju opinie tego rodzaju wynikają z tego, że Polacy pochodzą do grania, jako dyscypliny czysto rozrywkowej. Nie wszyscy zauważają, że taką dyscypliną jest każdy inny sport - piłka nożna, koszykówka, itd. Na tej samej zasadzie działa e-sport. Są osoby grające czysto dla rozrywki i gracze, którzy w ten sposób chcą zarabiać pieniądze i wygrywać turnieje. W grach komputerowych zawodnicy również muszą wykazać się refleksem i innymi umiejętnościami. Nie nazywać tego sportem to być oderwanym od rzeczywistości - tłumaczy Krzysztof „Shirou” Borowiak, koordynator Konwentu KoKon.

Decydującym argumentem o rosnącej sile e-sportu jest powstanie grupy profesjonalnych zawodników, dla których „granie w gry”  jest sposobem na życie. Nagrody podczas turniejów, kontrakty reklamowe i sponsorskie pozwalają przekształcić swoją pasję w pełnoprawny zawód.

- Sukces w e-sporcie osiągnąć można tak samo, jak w innych dziedzinach życia - pracą, pracą i jeszcze raz pracą - wyjaśnia Krzysztof Borowiak. -  Trzeba się temu poświęcić, weekendowo można pograć sobie tylko dla rozrywki. Żeby osiągnąć takie efekty, jak np. White-Ra w Starcraft’cie, który potrafi wykonać nawet do 300 znaczących kliknięć w ciągu minuty, potrzeba niesamowitej pracy, refleksu i umiejętności szybkiego, analitycznego myślenia. To wszystko wymaga dużo samodyscypliny, treningów. To nie jest granie na komputerze, to jest trening sportowy. Nie każdy jest w stanie usiedzieć przed komputerem przez osiem godzin turnieju i pokonywać przeciwnika za przeciwnikiem.

Co równie ważne, wokół e-sportu w ostatnich latach wyrosło mnóstwo dziedzin pokrewnych, związanych z rozgrywkami. Ogromną popularność zdobyło oglądanie i komentowanie meczów w takich grach, jak Counter Strike, League of Legends, Starcraft, czy Quake.

- Świetną niszę zauważył Polsat Sport i jako jedyna telewizja w Polsce emituje relacje z rozgrywek League of Legends. Co więcej - komentator, który u nich występuje, czyli Michał „Avahir” Kudliński, będzie również relacjonował nasz turniej podczas konwentu - mówi Krzysztof Borowiak.

Podczas konińskiego Konwentu KoKon, gracze rywalizować będą w dwóch tytułach. W piątek od godz. 10.00 do 20.00 w Młodzieżowym Domu Kultury zagrać będzie można w karcianą grę komputerową Hearthstone. Głównym wydarzeniem e-sportowym będzie jednak turniej League of Legends, do którego zgłosiło się osiemnaście drużyn. W każdym zespole występuje pięciu graczy, co daje łącznie ok. setki zawodników biorących udział w zawodach. Już teraz trwają eliminacje, a w piątek w Młodzieżowym Domu Kultury ósemka najlepszych drużyn walczyć będzie o miejsca na podium.

- Wielu graczy zaskoczyła informacja, że nie stawiamy na rozgrywki profesjonale i półprofesjonalne - komentuje pierwszy turniej e-sportowy w Koninie Krzysztof Borowiak. - Chcieliśmy dać młodzieży możliwość zaczerpnąć świata trochę bardziej profesjonalnego grania, ale nie od tej strony materialnej. Będą mieli profesjonalnego komentatora, profesjonalnego administratora rozgrywek, profesjonalne sale z przystosowanymi komputerami. Będą mogli poczuć się jak prawdziwi gracze. Ale bez tej presji ,,walki o miliony”, lecz w głównej mierze o dobrą zabawę i satysfakcję. Chcieliśmy też, by mogli spotkać się i uczestniczyć razem w innych ciekawych atrakcjach podczas konwentu, w szczególności mających miejsce kolejnego dnia.

- Takiego wydarzenia nie było jeszcze w regionie - podsumowuje główny organizator konwentu KoKon 2016. - Mamy nadzieję, ze się zakorzeni i pozwoli organizować w przyszłości więcej dobrych inicjatyw tego typu.

E-sport wkracza do Konina. Startuje Konwent Fantastyki KoKon 2016
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole