facebook
wyszukiwarka

Szachista z Konina wywalczył awans na mistrzostwa Europy!

Dodano: 8.05.2018 11:04

Jan Klimkowski, zawodnik UKS Smecz Konin, zajął piąte miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w szachach. To lokata, która uprawnia go do udziału w mistrzostwach Europy.

Jan Klimkowski był jedynym koninianinem rywalizującym w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w szachach. Zawodnik UKS Smecz Konin musiał w Sypniewie rywalizować z o rok starszymi rywalami, mimo tego poradził sobie świetnie, zdobywając w dziewięciu rundach 6,5 pkt.

Klimkowski udział w zawodach rozpoczął świetnie, od dwóch zwycięstw z Filipem Nowickim (LogIN Skierniewice) i Piotrem Madajczakiem (Polonia Wrocław). Następne dwie partie koninianin przegrał, mierząc się z czołowymi zawodnikami OOM. Hubert Meers (Hetman Koronny Trzebinia)  wywalczył ostatecznie drugie miejsce, a Krzysztof Matela (Skoczek Milicz) - dziewiąte. Z oboma szachistami Klimkowski przegrywał.

Były to jednak jego jedyne porażki podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W kolejnych pięciu rundach koninianin zanotował cztery zwycięstwa i jeden remis - z późniejszym złotym medalistą Jakubem Chyżym (LKSz GCKiP Czarna). Ostatecznie reprezentant UKS Smecz Konin zgromadził na swoim koncie 6,5 pkt, co dało mu piąte miejsce w turnieju.

Do medalu zabrakło naprawdę niewiele - zwycięzca zawodów miał zaledwie punkt więcej, a brązowy medalista zanotował dokładnie taki sam dorobek punktowy. - Można tu powiedzieć o strasznym pechu Janka, ponieważ medal przegrał gorszą wartościowością punktów dodatkowych o 0,5 pkt - tłumaczy Kamil Szadkowski, trener UKS Smecz Konin, który na OOM był również trenerem kadry Wielkopolski.

Piąte miejsce na 52 zawodników daje jednak Janowi Klimkowskiemu możliwość startu w mistrzostwach Europy. Zmagania rozpoczną się 20 sierpnia w Rydze. Koninianin ma również szansę dostać się na mistrzostwa świata, które w listopadzie odbędą się w Santiago de Compostela (Hiszpania).

Jan Klimkowski nie był jedynym zawodnikiem UKS Smecz Konin, który w ostatnim czasie walczył o medale. W Indywidualnym Pucharze Polski do lat siedmiu wystartowali Kasjan i Kajetan Szkoczylas. Obaj zdobyli po cztery punkty i zajęli 36. i 39. miejsce na 53 zawodników. Brązowy medal na VII Turnieju im. Kazimierza Wielkiego wywalczył Krzysztof Szadkowski, zdobywając w dziewięciu rundach siedem punktów. Jedenaste miejsce na 71 zawodników podczas XXXI Indywidualnych Mistrzostw Wolsztyna zajął natomiast Mikołaj Nowak.