WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Rewolucja w niższych ligach. WZPN zmienia zasady podziału

Dodano: 5.07.2019 11:00
Źródło: LM.pl

Od 1 lipca za organizację najniższych lig piłkarskich nie odpowiadają już Okręgowe Związki Piłki Nożnej, ale związki wojewódzkie. WZPN już wprowadza pierwsze zmiany.

Uchwała przyjęta pod koniec kwietnia przez PZPN wprowadziła w życie zmianę prowadzenia rozgrywek. Do tej pory organizowane były na trzech poziomach: centralnym (Ekstraklasa, I liga i II liga), wojewódzkim (III liga rotacyjnie i IV liga) oraz okręgowym (w Wielkopolsce od ligi międzyokręgowej do B-klasy), przy czym rozgrywki na szczeblu okręgowym zlecane były do organizacji okręgom przez wojewódzkie związki. Od 1 lipca rozgrywki na najniższym szczeblu prowadzą wojewódzkie związki piłki nożnej.

W Wielkopolsce WZPN powołał już do życia swoje biura w Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile, odpowiadające dawnym okręgom. Biuro w Koninie mieści się w dawnej siedzibie OZPN Konin przy ul. Spółdzielców 3/115. Pracują w nim Grzegorz Pawlak oraz Lidia Pingot, specjaliści ds. ewidencji. Dane kontaktowe dostępne są na stronie Wielkopolskiego ZPN. Koniński OZPN wciąż działa i formalnie istnieje, choć został pozbawiony większości swoich zadań. Nie tylko związanych z prowadzeniem rozgrywek, ale również np. szkoleniem. W najbliższym czasie działacze konińskiego związku mają myśleć o dalszej formie pracy. 

Tymczasem Wielkopolski ZPN wprowadza już pierwsze zmiany w prowadzonych przez siebie rozgrywkach. Chodzi o poszczególne klasy okręgowe. Do tej pory podlegały one pod konkretne związki okręgowe, te zaś swoim obszarem pokrywały się z podziałem administracyjnym kraju - poszczególnymi powiatami. Na tej podstawie dany klub przyporządkowywany był pod konkretny związek okręgowy, a co za tym idzie - również do konkretnych rozgrywek.

Teraz to się zmienia. Kluby do poszczególnych lig przydzielane będą nie na podstawie klucza okręgowego, ale geograficznego. Spowodowało to już pierwsze przesunięcia. Do grupy II (dawnej konińskiej klasy okręgowej) przydzielona została część zespołów z powiatu kaliskiego - Victoria Skarszew, CKS Zbiersk i Zieloni Koźminek oraz z powiatu gnieźnieńskiego - Pelikan Niechanowo. W grupie tej nie zagra natomiast część zespołów z powiatu wrzesińskiego - Sparta Sklejka Orzechowo, Orlik Miłosław, Victoria II Września i Płomień Nekla, choć w grupie II pozostała Warta Pyzdry, również z powiatu wrzesińskiego.

Co więcej - ten podział nie jest stały. Po każdym zakończonym sezonie zespoły mają być dzielone na grupy od nowa. Kluby leżące geograficznie w środku dawnych okręgów będą grać zazwyczaj w tej samej grupie, ale już te z obrzeży mogą być z sezonu na sezon przesuwane pomiędzy różnymi grupami. 

Propozycja wywołała lawinę komentarzy na profilu FB Wielkopolskiego ZPN. Opinie o tej zmianie są różne. Część komentujących zwraca uwagę na nieprzewidywalność takiego podziału i na niekorzystne zmiany dla niektórych klubów, które będą musiały płacić większe pieniądze na dojazdy. Cieszą się natomiast zespoły z powiatu wrzesińskiego, które od dawna już chciały grać w strefie poznańskiej, do której miały bliżej, niż do zespołów ze wschodu Wielkopolski - powiatu kolskiego, czy tureckiego.

Ponadto wszystkie klasy okręgowe w całym województwie mają teraz mieć taką samą liczbę drużyn - po szesnaście. Niezmienione na razie mają być ligi międzyokręgowe, które grać będą w składach opartych jeszcze o podział na okręgi. Nie wiadomo na razie, co z niższymi ligami - A-klasą i B-klasą. 

Powyższe zmiany są na razie propozycjami wystosowanymi przez Wydział Gier i Ewidencji WZPN. 11 lipca będzie nad nimi debatował zarząd WZPN. Jeżeli je przyjmie, zmiany wejdą w życie już od najbliższego sezonu.

Proponowany skład klasy okręgowej gr. II: Victoria Skarszew, Zieloni Koźminek, CKS Zbiersk, Zryw Dąbie, Kasztelania Brudzew, Warta Eremita Dobrów, Orzeł Grzegorzew, Baszta Przedecz, Warta Krzymów, Strażak Licheń Stary, LKS Ślesin, Czarni Ostrowite, Polanin Strzałkowo, Warta Pyzdry, Pelikan Niechanowo, MKS Dąbie.  • Rewolucja w niższych ligach. WZPN zmienia zasady podziału
  • Rewolucja w niższych ligach. WZPN zmienia zasady podziału

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:piłka nożna,   WZPN,   OZPN Konin,   klasa okręgowa,   podział rozgrywek,   Wielkopolska

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO