Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportNaturalne nawozy do warzyw, które powinien znać każdy ogrodnik

Naturalne nawozy do warzyw, które powinien znać każdy ogrodnik

Materiał promocyjny

Dodano:
Naturalne nawozy do warzyw, które powinien znać każdy ogrodnik

Osoby zajmujące się ogrodnictwem często decydują się na stosowanie naturalnych nawozów. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie żywności bez chemicznych zanieczyszczeń. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat nawozów pochodzenia naturalnego, które w dużym stopniu wpływają na wartość odżywczą warzyw. Zapraszamy do lektury!

Obornik - naturalny nawóz stosowany od dawna

Obornik jest bardzo dobrym nawozem, doskonałym do warzyw. Dostarcza on składniki potrzebne dla roślin w sporej ilości, wzmacnia strukturę gleby i poprawia jej właściwości biologiczne i fizykochemiczne. Ciężkie gleby są dzięki niemu rozluźniane, natomiast lekkie zyskują na zwięzłości.

Obornik należy stosować jesienią w ilości 50-80 kg na 10 m2 poprzez zmieszanie go z ziemią przekopując ją na głębokości 20 cm na glebach lekkich oraz 8-12 cm na glebach cięższych. Następnie tak przygotowaną glebę należy zostawić do wiosny. Można też używać tego nawozu na wiosnę, lecz trzeba wtedy pamiętać o tym, aby dobrze go przedtem rozdrobnić, a ziemię przekopać na średniej głębokości. Warto pamiętać o tym, że nie każde z warzyw można uprawiać na oborniku.

Kompost - wartościowy i naturalny nawóz

Kolejnym polecanym i naturalnym nawozem jest kompost. Powstaje on z odpadów zielonych, więc każdy może go mieć na swoim ogródku. Należy wydzielić w ogrodzie kawałek ziemi pod stos kompostowy, czyli tzw. pryzmę. Miejsce na kompot powinno znajdować się w cieniu, na przykład pod drzewami.

Kompost cechuje spora zawartość próchnicy. Odpadki roślin uprawnych, liście drzew czy inne resztki roślinne mogą być wzbogacane pomiotami ptasimi czy innymi organicznymi nawozami organicznymi.

Kompost pod warzywa należy używać w dawce 20-60 kg na 10 m2. Należy go rozsypywać na przekopaną wcześniej ziemię i zmieszać z nią za pomocą grabi.

Warto zapamiętać, iż kompostu nie należy przekopywać, gdyż powinien on być w górnej warstwie gleby ze względu na to iż jest to nawóz próchniczy.

Gleba powinna być nawożona kompostem tuż przed siewem albo sadzeniem roślin. Zaleca się jego stosowanie do warzyw takich jak sałata, ogórek, szpinak czy rzodkiewka.

Nawóz zielony - do wszystkich gatunków warzyw

Innym nawozem naturalnym stosowanym do warzyw jest nawóz zielony otrzymywany z roślin przekopanych albo przeoranych z ziemią. Najczęściej jest to łubin żółty, seradela czy facelia. Rośliny na nawozy zielone mogą być zasiewane w celu ulepszenia struktury i żyzności gleby rok przed zaczęciem uprawy warzyw.

Najlepsze rezultaty można otrzymać wysiewając go na przełomie lipca i sierpnia, wówczas rośliny należy przekopać jesienią.

Rośliny na zielony nawóz mogą być także wysiewane we wrześniu (np. wyka ozima zmieszana z żytem ozimym). Do połowy maja kolejnego roku da to sporą ilość zielonej masy. Następnie, po jej przekopaniu, można zasadzić np. pomidory.

Rośliny wysiewane na nawóz zielony należy przekopać na głębokość około 16 cm na glebach ciężkich i do około 20 cm na glebach lekkich. Następnie ziemię trzeba wygładzić grabiami. Na tak przygotowanej glebie można zasadzić każdy rodzaj warzyw.

Autorem artykułu jest marka Target, oferująca m.in. ekologiczne nawozy do warzyw i owoców.

Naturalne nawozy do warzyw, które powinien znać każdy ogrodnik
Czytaj więcej na temat:ogród, warzywa, nawóz, uprawa, hobby
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole