WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Czy kluby sportowe będą musiały zwracać dotacje miejskie?

Dodano: 7.04.2020 11:47
Źródło: LM.pl

Czy kluby sportowe, które otrzymały miejskie dotacje, a dziś nie grają, będą musiały je zwracać? Kierownik Wydziału Sportu i Turystyki Tomasz Sękowski uspokaja: - Na razie nie ma żadnych decyzji, które wpływałyby na wysokość dotacji. 

Stan epidemii niemal całkowicie zatrzymał świat sportu. Od ponad trzech tygodni zawieszone są rozgrywki piłki nożnej, sezon wcześniej zakończony został w rozgrywkach siatkówki i piłki ręcznej. Nie walczą szermierze, ani pięściarze, wszystkie kluby zawiesiły treningi i zajęcia.

W Koninie duża część z nich swój budżet opiera na miejskiej dotacji. Ta przyznawana jest na realizację określonych zadań, które kluby wpisują we wniosku dotacyjnym. To może być liczba przeprowadzonych treningów, rozegranych meczów, zorganizowanych turniejów, itp. W związku z zawieszeniem rozgrywek, co oczywiste, kluby tych zamierzeń nie zrealizują. Czy to oznacza, że będą musiały zwracać część miejskich pieniędzy?

Kierownik Wydziału Sportu i Turystyki Tomasz Sękowski uspokaja: - Na razie nie ma żadnych decyzji, które wpływałyby na wysokość dotacji. 

Jak jednak przyznaje, Wydział wysłał do klubów pismo z informacją o możliwości zmian w hamonogramie i kosztorysie wydawania miejskich pieniędzy. Jeżeli zmiany będą duże, powyżej piętnastu procent otrzymanych środków, klub musi podpisać z miastem aneks do umowy dotacyjnej. - W oparciu o aneks będzie nowy harmonogram i nowy kosztorys do końca roku kalendarzowego. Kluby mają możliwość zweryfikowania swojej działalności po okresie, w którym nie mogą normalnie funkcjonować - tłumaczy Tomasz Sękowski.

Furtkę dla klubów uchyla nieco Tarcza Antykrysowa. Znalazł się w niej zapis liberalizujący nieco rozliczanie miejskich dotacji: - Niewykonanie planu działań lub nieosiągnięcie rezultatów założonych w umowie, na podstawie której zlecono realizację zadania publicznego, nie może skutkować uznaniem dotacji na realizację zadania publicznego w tej części za wykorzystaną niezgodnie z przeznaczeniem, pobraną nienależnie lub w nadmiernej wysokości i podlegającą zwrotowi - czytamy w ustawie.

Oznacza to więc, że mniejsza liczba odbytych treningów lub rozegranych meczów nie musi skutkować z automatu zwracaniem dotacji. Kluczowe są jednak słowa ,,nie musi" - czy dotację trzeba zwracać, czy nie, decydować będą władze samorządowe. 

O przychylne patrzenie na działalność klubów sportowych apeluje już Wielkopolski Związek Piłki Nożnej wraz ze Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Wielkopolski. - Podejmujemy stosowne działania, aby wypracować rekomendacje co do rozwiązania problemu, na podstawie ekspertyzy prawnej.

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO