WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Zagłębie Lubin łowiło młode talenty. ,,Najważniejszy jest charakter"

Dodano: 11.09.2020 12:46
Źródło: LM.pl

Ponad 130 zawodników wzięło udział w treningu ze skautami Zagłębia Lubin. Zajęcia zorganizowane zostały przez Oranje Konin, klub partnerski Miedziowych.

W czwartkowych treningach wzięło udział ponad 130 młodych piłkarzy, w zdecydowanej większości z roczników 2007 - 2014. - Mamy również jednego rodzynka z klubu Oranje Konin z rocznika 2015. Tak się wyróżnia, że warto go było przyprowadzić, już wpadł w oko - mówił podczas treningu prezes Oranje Robert Matuszak. Mniej więcej połowę uczestników stanowili zawodnicy Oranje, a drugą połowę - młodzi piłkarze z całego regionu.

Zajęcia polegały przede wszystkim na rozgrywaniu meczów przez ich uczestników. Co jednak najważniejsze - młodzi piłkarze obserwowani byli przez dwóch skautów Zagłębia Lubin. Przedstawiciele ekstraklasowca podpatrywali, robili notatki i szukali młodych talentów, których później mogliby zaprosić na testy. - Nie chcą nawet za bardzo rozmawiać, skupiają się na tym, by podpatrzeć każde dziecko - mówił jeszcze podzcas treningu Robert Matuszak.

Z jednym ze skautów udało się porozmawiać w przerwie między treningami. Na czym skupiają się, obserwując młodych zawodników? - Przede wszystkim inteligencja, czyli rozumienie gry, do tego dochodzi motoryka i dla mnie najważniejsza rzecz - cechy wolicjonalne, czyli charakter - przyznaje Krzysztof Ciuksa, jeden ze skautów. - Na końcu, gdy patrzymy na naszych wychowanków, to ta cecha determinuje to, czy chłopak zagra w Ekstraklasie lub piłce europejskiej. Przykłady Krzyśka Piątka, czy Piotrka Zielińskiego wskazują, że ten charakter jest najważniejszy.

Jak przyznaje, skauci mają swoje sposoby, by wychwycić te kluczowe cechy, nawet podczas krótkiej obserwacji. - Nawet patrząc z boku widać, kto jest zadziorą, nie odpuszcza, nie krytykuje kolegów. Gdy robimy skauting to w 90 procentach trafiają do nas chłopacy z bardzo małych miejscowości. To jest związane z tym, że cały czas obcują z piłką na podwórku, grają ze starszymi, to ich uczy charakteru. Taki chłopak, gdy przychodzi do klubu, oprócz tego, że ma już nabyte umiejętności, których sam się nauczył, to cechuje go ta wola niepoddawania się, nieustępliwość - ocenia Ciuksa.

Czwartkowy trening był dla niektórych zawodników pierwszym krokiem do dostania się do Akademii KGHM Zagłębia Lubin. Wyróżniający się piłkarze mogą otrzymać zaproszenie na testy do Zagłębia. Tam zawodnik obserwowany jest na tle piłkarzy już trenujących w Akademii. - Jeżeli chłopak jest lepszy lub porównywalny z naszymi chłopakami wtedy dążymy do tego, by zaprosić do po raz kolejny. Następnym krokiem są wyjazdy na turnieje z naszymi grupami - opisuje ten proces Krzysztof Ciuksa.

Kluczowy jest wiek trzynastu, czternastu lat. To wtedy młody piłkarz może otrzymać zaproszenie do Lubina. - Staramy się go już wcześniej wprowadzać w naszą filozofię szkolenia i przywiązywać do Zagłębia Lubin, by ci chłopcy uczyli się miłości do Zagłębia i chcieli w tym wieku podjąć trudną decyzję opuszczenia rodzinnego domu i przeniesienia się do internatu w Lubinie. 

Czwartkowe treningi zorganizowane zostały przez Oranje Sport Konin. Koniński klub został w sierpniu partnerem Zagłębia Lubin. Jest trzecim takim klubem w Wielkopolsce po Akademii Piłkarskiej Nowe Skalmierzyce i Kani Gostyń.

slajd 1 z 19
NASTĘPNY SLAJD

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO