WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Najbardziej znane kluby piłkarskie w Warszawie

Materiał promocyjny

Dodano: 25.11.2020 14:20

Piłka nożna to jedna z najbardziej popularnych dyscyplin w Polsce. Niekiedy określa się ją mianem polskiego sporu narodowego. Wiele osób regularnie śledzi nie tylko rozgrywki naszej reprezentacji, jednak popularne są także drużyny na poziomie lokalnym. W każdym mieście istnieje co najmniej 1 klub, który jest symbolem miasta. Tak jest również w przypadku Warszawy, która jako największe miasto w Polsce posiada tych klubów najwięcej. Obecnie jest ich kilkadziesiąt, jednak najbardziej znane są Legia Warszawa, Polonia Warszawa oraz Gwardia Warszawa.
 

Legia Warszawa

Jest to najbardziej utytułowany klub piłkarski w polskiej Ekstraklasie, a także jeden z najbardziej utytułowanych polskich klubów na arenie międzynarodowej. Przyjmuje się, że został założony w 1916 roku na Wołyniu, a następnie reaktywowany w 1920 roku. Początkowo w jej skład wchodzili żołnierze Legionów Polskich. Był to dobry sposób spędzania wolnego czasu poza frontem. Już od początku utworzenia, drużyna ta stała na czołowych miejscach w tabelach. Na arenie krajowej można wymienić takie sukcesy Legii jak: 14-krotne zwycięstwo mistrzostw Polski, 13- krotne Wicemistrzostwo Polski, 12 - krotne zajęcie 3. miejsca w Mistrzostwach Polski. Ponadto Legia Warszawa 19 razy zdobyła Puchar Polski, więc jest rekordzistą w tym zakresie, a także 4 razy zdobyła Superpuchar. Natomiast Puchar Ligi zdobyła raz, a dwukrotnie była finalistą tych rozgrywek. Na arenie międzynarodowej, Legia Warszawa to najbardziej utytułowany klubem polski, albowiem w 1970 roku znalazła się w półfinale Ligi Mistrzów, 3-krotnie znalazła się w 1/16 finału Ligi Europy, w 1991 roku została półfinalistą Pucharu Zdobywców, a w 1969 roku znalazła się w 1/8 finału Pucharu Miast Targowych. Ponadto Legia Warszawa dwukrotnie - w latach 2011 i 2014 otrzymała tytuł Drużyny Roku Plebiscytu Piłki Nożnej. Ciekawą kwestią są barwy herbu Legii, czyli czerwono - biało - zielono - czarne. Nie są one bez znaczenia, albowiem biel i czerwień to nawiązanie do Polski i patriotyzmu założycieli klubu, zieleń symbolizuje wojenne korzenie drużyny, czerń nawiązuje do Czarnych Lwów, którzy uznawani byli za pierwszy klub sportowy. W 1922 roku Legia, jako pierwsza drużyna w Warszawie otrzymała swój własny stadion. Hymnem klubu jest piosenka Czesława Niemena "Sen o Warszawie", a także śpiewana podczas wyjścia piłkarzy na boisko pieśń "Mistrzem Polski jest Legia".
 

Polonia Warszawa

Polonia Warszawa to najstarszy istniejący klub piłkarski w Warszawie, bowiem został założony w 1911 roku. Klub ten jest współzałożycielem Polskiego Związku Piłki Nożnej, a także Polskiej Ligi Piłki Nożnej. Poza Legią Warszawa, Polonia jest najbardziej utytułowanym warszawskim klubem piłkarskim, ponieważ jest pierwszym Wicemistrzem w dziejach polskiego futbolu oraz pierwszym Mistrzem Polski pochodzącym z Warszawy. Ponadto jest 2-krotnym zdobywcą Pucharu Polski, a także zdobywcą Superpucharu Polski i Pucharu Ligi Narodów. Obecny herb klubu tworzy biało - czerwona tarcza otoczona czarnym kołem, w którym znajdują się litery KSP. Ze względu na zawiłą historię oraz częste zmiany właścicieli i prezesów, Polonia Warszawa nie radzi już sobie tak dobrze jak przed laty, obecnie znajduje się w III Lidze.
 

Gwardia Warszawa

Jest to trzeci z największych warszawskich klubów piłkarskich. Nie cieszy się, aż taką sławą i prestiżem jak Legia czy Polonia, jednak jest równie ciekawy. Powstał o wiele później, bo w 1948 roku. Klub ten potocznie nazywany jest Harpagonami. Gwardia jest zdobywcą Pucharu Polski z 1953 roku, a także Wicemistrzem Polskim z 1957 roku. Do sukcesów na arenie międzynarodowej można zaliczyć takie rozgrywki jak udział w 1/8 Pucharu Europy Mistrzów Krajowych, a także Pucharu Zdobywców Pucharu. Barwy tego klubu to czerwono - biało - niebieski. Na przestrzeni lat klub drastycznie spadł w notowaniach tabeli, ostatni raz wystąpili w sezonie 2016/17 w B-klasie.

Warszawskie kluby piłkarskie cieszą się niesamowitą historią. Niektóre z nich mają ponad 100-letnie doświadczenie, a na przestrzeni lat zaliczały wzloty i upadki. Jedynie Legia Warszawa w znacznym stopniu trzyma swój wysoki poziom i jest jednym z najbardziej znanych klubów w Polsce. Jeżeli interesują Cię wiadomości z Warszawy i okolic, konieczne odwiedź lokalny serwis informacyjny Warszawa News.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:piłka nożna,   Warszawa

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO