WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Panele fotowoltaiczne zimą - czy to się opłaca?

Materiał promocyjny

Dodano: 9.12.2020 10:05

Ten sposób pozyskiwania energii nieodłącznie kojarzy nam się ze słońcem, którego przecież nie mamy zbyt wiele podczas miesięcy zimowych. Czy warto więc w tym właśnie czasie zainwestować w fotowoltaikę dla swojego domu? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.
 

Jak działa fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne, czy też panele słoneczne, zmieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Tym samym zapewniają prąd i ogrzewanie dla domu praktycznie za darmo (koszt takiej inwestycji zwraca się około dziewięciu, dziesięciu lat). Po zamontowaniu paneli na dachu domu, system fotowoltaiczny podłącza się do instalacji elektrycznej budynku. Wtedy też zaczynamy pozyskiwać stuprocentowo ekologiczną energię ze słońca i przestajemy martwić się o rachunki czy podwyżki cen prądu.

Z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej gospodarstw domowych zarówno z dużych miast, jak i z małych miasteczek i wsi – dostępna jest na przykład fotowoltaika Poznań https://sm-project.pl/fotowoltaika-wielkopolska/, działająca na terenie całego województwa wielkopolskiego.
 

Panele fotowoltaiczne – zima kontra lato

Czy fotowoltaika dla domu opłaca się w Polsce, gdzie występuje przecież tyle miesięcy jesienno-zimowych, z małą ilością słońca? Jak najbardziej.

Co ciekawe, sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie jest większa niż w okresie letnim. Dzieje się tak, ponieważ moduły fotowoltaiczne wytwarzają energię sprawniej, kiedy ich ogólna temperatura jest niewysoka. Panele słoneczne wysokiej jakości pozwalają na pracę w temperaturze do -40° Celsjusza.

Bardziej prawdopodobne jest, że to podczas wyjątkowych upałów praca instalacji zostanie zakłócona. Wysoka temperatura obniża napięcie generowane przez moduły, przez co instalacja produkuje mniej energii. Wtedy zmniejsza się efektywność całego systemu. Problem ten nie dotyczy jednak Polski (ani fotowoltaiki w Wielkopolsce), która znajduje się w klimacie umiarkowanym.

Nie musimy się więc martwić o pozyskiwanie prądu dzięki instalacji fotowoltaicznej w zimie – to rozwiązanie dla domu działa przez dwanaście miesięcy w roku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jesienią i zimą, ze względu na zmniejszoną moc słońca i krótsze dni, nie uzyskamy tak dużych zapasów energii, jak wiosną i latem.

Warto także pamiętać, że raz wygenerowana energia słoneczna nie „znika”, a jest magazynowana. Z upływem następnych lat nadwyżki energetyczne, które uda nam się zebrać podczas bardziej słonecznych miesięcy, z łatwością pomogą nam przetrwać zimę. Jest to jednak bardziej „zabezpieczenie” niż warunek konieczny – instalując fotowoltaikę podczas zimniejszych miesięcy, wciąż spokojnie pobierzesz odpowiednią ilość energii.
 

Fotowoltaika w Twoim regionie

Jeśli poważnie myślisz o takiej inwestycji, pewnie zastanawiasz się, czy położenie paneli słonecznych w Twojej okolicy jest łatwe i szybko dostępne. Fotowoltaika Poznań to idealne rozwiązanie dla każdego, kto posiada swój dom jednorodzinny i chciałby mądrze zainwestować swoje oszczędności. Możesz liczyć na pomoc ekspertów i instalację fotowoltaiki na terenie całej Wielkopolski.

Dzięki temu, że panele słoneczne są tak ekologicznym rozwiązaniem, a ich instalacja służy nie tylko Tobie, ale całemu środowisku, przy tej inwestycji możesz liczyć na rządowe dotacje i pożyczki. Fotowoltaika Poznań i jej konsultanci pomogą ci dowiedzieć się więcej na temat tego, gdzie i w jaki sposób szukać takiej pomocy. Fotowoltaika wielkopolska to przyszłość.

  • Panele fotowoltaiczne zimą - czy to się opłaca?

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:ekologia,   energetyka,   fotowoltaika

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO