Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportJak napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego?

Jak napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego?

Kiedy, zdecydujesz się na zakup samochodu, musisz dopełnić wszystkich formalności. Możesz też poprosić o to kogoś bliskiego, może być to ktoś z kręgu rodziny bądź znajomych. W tej sytuacji pojawia się pytanie, jak to zrobić? Jak spisać odpowiednie upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego? Co powinno się na nim znaleźć i czy jest związane z dodatkowymi kosztami?

Po zakupie samochodu masz obowiązek zarejestrować lub przerejestrować auto na siebie. Przepisy określają, że masz na to 30 dni. W okresie pandemii czas ten został wydłużony do 180 dni, jednak czas oczekiwania również się przedłuża w związku z innym trybem pracy wydziałów komunikacji.

Rejestracja pojazdu – czy sam musisz stawić się w urzędzie?

Dzięki wypełnieniu odpowiednich dokumentów możesz upoważnić inną osobę do wykonania formalności w twoim imieniu. W przypadku, kiedy osobą upoważnioną jest ktoś z kręgu rodziny np. małżonek, zstępni – dzieci, wnuki, wstępni – rodzice, dziadkowie czy rodzeństwo to nie ponosisz żadnych kosztów. Jednak, gdy pełnomocnictwo dotyczy osoby spoza rodziny, musisz ponieść koszt w wysokości 17 zł. Pamiętaj, gdy pełnomocnictwo, jest poświadczone za zgodność z oryginałem stawka, wynosi 22 zł. Opłaty możesz dokonać w urzędzie lub na jego rachunek.

Pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu – wzór dokumentu

Upoważnienie musi mieć formę pisemną. Możesz skorzystać ze wzoru podanego na stronie wydziału komunikacji lub napisać taki dokument odręcznie, Najważniejsze jest to, aby w treści znalazły się niezbędne informacje.

Pamiętaj, aby dokument zawierał następujące treści:

  • miejscowość i data,
  • tytuł pełnomocnictwa,
  • twoje dane i osoby upoważnianej – imię, nazwisko, PESEL, stopień pokrewieństwa,
  • informację, do jakich czynności związanych z pojazdem upoważniasz wskazaną osobę,
  • informacje o pojeździe: marka, model, numer rejestracyjny, numer nadwozia (VIN),
  • podpis udzielającego pełnomocnictwa.

Jednocześnie na tym samym dokumencie możesz upoważnić kogoś do: odbioru dowodu rejestracyjnego, wymiany dowodu czy wyrejestrowania auta.

Więcej o tym, jak wyrejestrować samochód przeczytasz tutaj: https://motoklub.pl/jak-wyrejestrowac-samochod

Co z upoważnieniem do odbioru dowodu rejestracyjnego?

Kiedy, dokonasz rejestracji, musisz zgłosić się do urzędu po odbiór stałego dowodu rejestracyjnego. Co zrobić, kiedy chcesz, żeby ktoś zrobił to za ciebie? W przypadku, gdy upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego zostało zawarte na dokumencie upoważnienia do rejestracji wystarczy, że pełnomocnik uda się do urzędu. Jeśli uprzednio nikogo nie upoważniłeś do odbioru dokumentu to nic straconego. Sytuacja wygląda niemal identycznie jak w przypadku udzielania pełnomocnictwa do rejestracji pojazdu. Jedyną różnicą jest określenie zakresu pełnomocnictwa – musisz zaznaczyć, że jest to odbiór dowodu rejestracyjnego.

Na dokumencie upoważnienia do odbioru dowodu rejestracyjnego muszą znaleźć się informacje takie jak:

  • miejscowość i data,
  • tytuł pełnomocnictwa,
  • twoje dane i osoby upoważnianej – imię, nazwisko, PESEL, stopień pokrewieństwa,
  • informacje, do jakich czynności związanych z pojazdem upoważniasz wskazaną osobę,
  • informacje o pojeździe: marka, model, numer rejestracyjny, numer nadwozia (VIN),
  • podpis udzielającego pełnomocnictwa,
  • zakres upoważnienia określony jako odbiór dowodu rejestracyjnego.

Przeczytaj, co grozi za jazdę bez prawa jazdy: https://motoklub.pl/co-grozi-za-jazde-bez-prawa-jazdy

Co powinien zabrać ze sobą upoważniony?

Pamiętaj, aby poza pełnomocnictwem przekazać też inne dokumenty upoważnionemu. W przypadku rejestracji pojazdu powinny być to: dowód zakupu (umowa sprzedaży), tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny z aktualnym badaniem technicznym, karta pojazdu, dowód obowiązującego OC, własny dowód osobisty.

W przypadku, kiedy upoważniony, odbiera dowód rejestracyjny, to powinien pamiętać, żeby zabrać ze sobą: pełnomocnictwo, upoważnienie czasowe, dokument tożsamości, potwierdzenie OC lub opłacenia składki. To właśnie na podstawie tych dokumentów rejestracja zostanie wydana twojemu pełnomocnikowi.

Przeczytaj więcej, jak napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego: https://motoklub.pl/upowaznienie-do-odbioru-dowodu-rejestracyjnego

Jak widzisz, nie musisz samodzielnie rejestrować pojazdu czy odbierać dowodu rejestracyjnego. Może zrobić to inna osoba (w przypadku osoby z twojej rodziny jest to darmowe). Musisz jedynie pamiętać o przygotowaniu odpowiednich dokumentów i napisaniu poprawnego pełnomocnictwa. Możesz też pobrać wzór do wypełnienia ze strony wydziału komunikacji.

Czytaj więcej na temat:komunikacja, samochód
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole