LM.plSportJan Klimkowski obronił mistrzostwo Polski! Stracił ledwo pół punktu

Jan Klimkowski obronił mistrzostwo Polski! Stracił ledwo pół punktu

Dodano: , Żródło: LM.pl
Jan Klimkowski obronił mistrzostwo Polski! Stracił ledwo pół punktu

Drugi rok z rzędu szachista UKS Smecz Konin Jan Klimkowski wywalczył złoty medal na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych. W dziewięciu rundach stracił zaledwie pół punktu.

Tegoroczne mistrzostwa rozgrywane były w Uniejowie. Klimkowski jechał na nie jako obrońca tytułu. Zmagania rozpoczął od czterech wygranych z zawodnikami z niższym rankingiem. Bardzo ważny pojedynek koninianin stoczył w piątej rundzie. Mierzył się wtedy ze współliderem i jednym z kandydatów do tytułu mistrzowskiego – Bartoszem Fiszerem z UKS SP 321 Warszawa – Bemowo. Pojedynek zakończył się remisem.

W trzech kolejnych partiach Klimkowski wygrał z trzema zawodnikami z pierwszej dziesiątki końcowej klasyfikacji. Rundę przed końcem mistrzostw miał punkt przewagi nad Fiszerem. Jakiekolwiek punkty zdobyte w ostatnim pojedynku gwarantowały więc koninianinowi mistrzostwo Polski.

Starcie z Janem Malkiem szachista UKS Smecz Konin rozpoczął dobrze, ale później pojedynek zaczął iść w gorszym dla niego kierunku. – Widać było nerwowość, i w dość jasnej pozycji Janek robi jedno, później drugie niedokładne posunięcie i nagle partia się wyrównuje. Za chwilę Janek podstawia pionka i partia robi się .... przegrana – relacjonuje Kamil Szadkowski, klubowy trener Jana Klimkowskiego. Na dodatek na drugiej szachownicy swoją partię wygrywa Bartosz Fiszer. Klimkowski musi więc co najmniej zremisować, by sięgnąć po złoto.

Gdy wchodzimy na salę Janek pokazuje mi kciuk do góry. Nie no, pomylił się, jak to możliwe – grał końcówkę bez dwóch pionków, przecież nie było szans na wygraną – opowiada Kamil Szadkowski. Tymczasem okazało się, że decydująca nie była sytuacja na szachownicy, ale na... zegarze. – Przeciwnik tak się zamyślił, że zapomniał o czasie.

Końcowa sytuacja już raczej była remisowa, ale wcześniej chciałem się poddać, bo nie wiedziałem co grać, aby bronić. Ale gram do końca, bo to nic nie szkodzi – mówił po zakończonym jego zwycięstwem pojedynku szachista UKS Smecz Konin.

8,5 punktu zdobyte, zaledwie pół punktu stracone i drugi z rzędu złoty medal mistrzostw Polski – to osiągnięcie Jana Klimkowskiego. Niejedyne: koninianin sięgnął też po brąz w towarzyszącym mistrzostwom turnieju szachów błyskawicznych. – Ogromne podziękowania dla Krzysztofa Szadkowskiego, trenera UKS Smecz Konin, arcymistrza Jacka Tomczaka, trenera indywidualnego Janka, rodziców, którzy inwestują w Janka rozwój i Igorowi Majcherowi, czyli stałemu sparingpartnerowi Janka. Ze swojej strony powiem tylko, że mam nadzieję, że wprowadziłem dobrą atmosferę, zrobiłem co mogłem, pomogłem dobrym słowem, ale i rozmową o konkretnych wariantach i mam nadzieję, że nie przeszkadzałem w tym mistrzostwie – podsumowuje Kamil Szadkowski, trener UKS Smecz Konin.

Jan Klimkowski (UKS Smecz Konin) – Michał Grzebieniowski (Stilon Gorzów Wlkp.) 1:0
Krystian Paszkowski (Stoczek 45 Białystok) – Jan Klimkowski (UKS Smecz Konin) 0:1
Jan Klimkowski (UKS Smecz Konin) – Maciej Zalega (Dwie Wieże Rzgów) 1:0
Bartłomiej Róg (Stilon Gorzów Wlkp.) – Jan Klimkowski (UKS Smecz Konin) 0:1
Jan Klimkowski (UKS Smecz Konin) – Bartosz Fiszer (UKS SP 321 Warszawa – Bemowo) 0,5:0,5
Marek Madej (Polonia Wrocław) – Jan Klimkowski (UKS Smecz Konin) 0:1
Jan Klimkowski (UKS Smecz Konin) – Wojciech Maślanka (Diagonalia Imielin) 1:0
Michał Demski (Polonia Wrocław) – Jan Klimkowski (UKS Smecz Konin) 0:1
Jan Klimkowski (UKS Smecz Konin) – Jan Malek (Korona Gdańsk) 1:0.

fot. UKS Smecz Konin

Jan Klimkowski obronił mistrzostwo Polski! Stracił ledwo pół punktu
Jan Klimkowski obronił mistrzostwo Polski! Stracił ledwo pół punktu
Jan Klimkowski obronił mistrzostwo Polski! Stracił ledwo pół punktu
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole