Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomości„Czasem ważą mniej, niż torebka cukru”. Dla wcześniaków podświetlą most na fioletowo

„Czasem ważą mniej, niż torebka cukru”. Dla wcześniaków podświetlą most na fioletowo

Dodano: , Żródło: LM.pl
„Czasem ważą mniej, niż torebka cukru”. Dla wcześniaków podświetlą most na fioletowo

W środę 17 listopada na fioletowo podświetlony zostanie Most Piłsudskiego w Koninie .To wyraz wsparcia i solidarności z wcześniakami i ich rodzinami.

Od 2019 roku, 17 listopada, Most Piłsudskiego w Koninie podświetlany jest na fioletowo. Tak samo będzie i w tym roku. To gest wsparcia i symbol solidarności z wcześniakami i ich rodzinami. Właśnie tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. W Koninie tę inicjatywę rozpoczęła Marta Eltman-Bryś, mama dwójki wcześniaków, a pomysł wsparł radny, a jednocześnie wujek wcześniaków, Jakub Eltman.

W związku z tym, że nigdy nikt nie jest gotów na zostanie rodzicem wcześniaka, a wiedza o nich nie jest często rozpowszechniana, to duża grupa młodych rodziców poznaje termin „wcześniak” dopiero w momencie zagrożenia przedwczesnym porodem czy w samym dniu porodu! Światowy Dzień Wcześniaka służy przybliżaniu tego pojęcia i zwiększania świadomości wśród ludzi na temat wcześniactwa – mówi Marta Eltman-Bryś.

O zdrowie walczą i dzieci, i rodzice

Wcześniaki to dzieci urodzone przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży. W skrajnych przypadkach dzieci potrafią przyjść na świat nawet w okolicach 23. tygodnia ciąży. – Każde z tych dzieci toczy walkę o życie i zdrowie. Niektóre z nich ważą mniej niż torebka cukru. Pierwszy okres swojego życia spędzają w inkubatorze, podłączone pod wiele rurek i kabelków, często oddycha za nie respirator. Ci mali bohaterowie oddzieleni są od ciepłego ciała mamy, jej głosu i zapachu – wyjaśnia mama dwójki wcześniaków.

Problemy zdrowotne w takiej sytuacji dotykają również rodziców dzieci. – Rodzice maluchów toczą natomiast walkę ze strachem o życie i zdrowie dzieci, czują oni bezsilność, niepewność i tracą poczucie bezpieczeństwa. Widok nowonarodzonego dziecka podpiętego pod ogromną ilość aparatury budzi lęk nie do opisania. Rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie w wyniku tak trudnych doświadczeń często cierpią na zespół stresu pourazowego (PTSD), depresję, nerwicę. Należy otaczać ich szczególną opieką i troską.

Wcześniakami byli m.in. Twain i Newton

W Polsce jedno na dziesięć dzieci rodzi się zbyt wcześnie. – Poród przedwczesny zwykle rozpoczyna się niespodziewanie, często kobieta w ciąży nie doświadcza żadnych zwiastunów wcześniejszego zakończenia ciąży – opowiada Marta Eltman-Bryś. Wcześniactwo nie kończy się w momencie opuszczenia murów szpitala. Rodzice z dzieckiem u boku zaczynają odwiedzać lekarzy specjalistów, rehabilitantów, psychologów, pedagogów. Wcześniakom często towarzyszą dolegliwości związane z przedwczesnym przyjściem na świat. Typowymi problemami są między innymi: problemy audiologiczne ze słuchem, kardiologiczne – tzw. przetrwały przewód Botalla, okulistyczne – wcześniaki są narażone na retinopatię wcześniaczą, ale także problemy neurologiczne – dziecko urodzone przed czasem może mieć uszkodzony ośrodkowy układ nerwowy. Rozwój dziecka zależy od wsparcia, które są w stanie zapewnić mu jego bliscy.

Ale wcześniactwo nie oznacza wyroku na całe życie. Przed terminem rodziło się wiele wybitnych postaci, m.in. pisarz Mark Twain, tancerka baletowa Anna Pawłowa, malarz i rzeżbiarz Auguste Renoir, uczony Isaac Newton, pisarz Victor Hugo, czy fizyk Albert Einstein.

Mieszkańcy Konina, przejeżdżając dziś oświetlonym na fioletowo mostem pomyślcie ciepło o tym pośpiesznych dzieciach i ich rodzinach. Wszystkim wcześniakom i ich bliskim należy dziś złożyć życzenia zdrowia i siły! – apeluje Marta Eltman-Bryś.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole