WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

9000 km rowerem po Europie. Niezwykła pasja strażaka z Konina

Dodano: 30.07.2017 11:12
Źródło: LM.pl

Setki godzin w siodełku, tysiące pokonywanych kilometrów, a w zamian – niesamowite widoki i wspomnienia z ciekawych miejsc w całej Europie. Tak wygląda pasja Sylwestra Banasika, konińskiego strażaka.

Berlin, Amsterdam, Wenecja, Lazurowe Wybrzeże, Hiszpania i Portugalia – to tylko kilka z wielu miejsc, które Sylwester Banasik odwiedził na swoim rowerze. Koninianin sukcesywnie powiększa mapę swoich europejskich wojaży. Swoją pasją chciałby teraz zarazić innych.

A wszystko zaczęło się od… wycieczek z tatą. - Od zawsze jeździłem na rowerze, od dzieciństwa. I tak mi zostało – przekonuje Sylwester Banasik. Jako dorosły człowiek przekuł tę dziecięcą pasję w sposób na spędzanie wolnego czasu. - Kiedyś chodziłem po górach wysokich. Te wyjazdy są jednak trudne w organizacji. Nieraz jedzie się dużo kilometrów, a pogoda nie pozwoli wejść na górę. Rower jest o tyle fajny, że wychodzi się z domu i można jechać.

Pierwszy dłuższy wyjazd wiódł od Konina przez Pragę, Wiedeń i Bratysławę. W siedem dni koninianin pokonał 1400 km. – Wtedy złapałem bakcyla – przyznaje. W kolejnych latach przejechał łącznie niemal 9000 km po europejskich drogach. W marcu 2016 r. odwiedził Berlin i Amsterdam, w czerwcu – Wiedeń, Wenecję i Lazurowe Wybrzeże (aż do słynnego Saint Tropez) oraz Alpy, w marcu tego roku był w Hiszpanii i Portugalii, a w czerwcu przejechał aż jedenaście krajów, głównie na Bałkanach.

Jak sam mówi, najprzyjemniej wspomina wszystkie trasy górskie. - Zawsze lubiłem jeździć po górach. Powrót przez Alpy, najwyższą przełęcz we Francji, prawie 2700 m. W czerwcu na takich przełęczach były trzy stopnie i padał śnieg. W takich momentach nie jest łatwo i przyjemnie. Ale gdy się później wraca, ogląda zdjęcia i filmy, to jest rewelacja, ciekawe wspomnienia – przyznaje Sylwester Banasik.

Każdy dzień w trasie to około dziesięciu godzin w siodełku. – Czasem nawet do dwunastu godzin – mówi rowerzysta. Górskie podjazdy, ale i niekiedy ciężkie płaskie odcinki. Noclegi jak najmniejszym kosztem, zazwyczaj w namiocie, na dziko. – Mam zaplanowaną trasę, widełki liczby kilometrów i jak ona ma wyglądać. Zawsze jest kilka wariantów, najbardziej optymistyczny i trochę mniej. Danego dnia jednak nie mam pojęcia, gdzie będę spał. Kryzysy są każdego ambitnego dnia. Trzeba sobie jednak radzić.

Choć tego typu wyjazdy wymagają przygotowania, Sylwester Banasik przekonuje, że niemal każdy może w ten sposób zwiedzać świat. - Często ludzie się boją. Nie trzeba jednak od razu zaczynać od wyjazdu na 4000 km po Europie. Można zrobić wycieczkę dookoła Konina. Wystarczy rower i nie musi być drogi. Musi być tylko sprawny. Jeżeli złapie się bakcyla można myśleć o czymś dalszym i o lepszym sprzęcie. Ostatni wyjazd, dwadzieścia dni i zwiedzone jedenaście krajów Europy kosztował 1600 zł. Nie mnie oceniać, czy to dużo, czy mało.

- Jeżdżę rowerem cały rok. Nie mam planów treningowych. Zimą, gdy jest bardzo zła pogoda jeżdżę w domu na trenażerze. Przy okazji rower stał się formą utrzymania kondycji do mojej pracy – mówi Sylwester Banasik. Rowerzysta na co dzień pracuje w konińskiej Państwowej Straży Pożarnej. W jego wyprawach wspierają go koledzy z pracy. - Na początku było to dla nich coś nowego. Teraz już wszyscy przywykli. Ci, którzy mnie znają wiedzą, że tak to działa.

Na dobre słowo może zawsze liczyć również w trasie. Szczególnie, gdy kilka tysięcy kilometrów od domu spotka swoich rodaków. - Ostatnio w Czarnogórze, po przejechaniu około 2500 km, spotkałem na parkingu dwie rodziny z Polski. Pierwsze pytanie jakie mi zadali: Ale skąd ty tu? Zazwyczaj, gdy ktoś słyszy, ile kilometrów przejechałem to jest takie: łał i ciekawa rozmowa – opowiada Sylwester Banasik.

Plany na najbliższe wyjazdy są równie, jeśli nie nawet bardziej ambitne, niż do tej pory. Już w sierpniu koniński rowerzysta chce wystartować w rowerowym maratonie dookoła Polski. Trasa liczy 3100 km i uczestnicy muszą ją pokonać w dziesięć dni. A w następnym roku – Tajlandia lub Indie. - Uwielbiam upał, dla mnie nie ma pojęcia: za gorąco. W Tajlandii jest też mnóstwo dostępnych owoców. Jestem weganinem i dla mnie to powinien być raj – przekonuje Sylwester Banasik.

Więcej informacji o rowerowych podróżach Sylwestra Banasika znaleźć można na profilu facebookowym Bikeandfire.

fot. archiwum prywatne Sylwestra Banasika

slajd 1 z 42
NASTĘPNY SLAJD

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Człowiek z pasją! Gratuluję
Dodano: 30.07.2017 11:30    Przez: ~K-n
Brawo,brawo.Facet pozytywnie nakręcony.
Dodano: 30.07.2017 11:35    Przez: ~edjan
Pozazdrościć kondycji:) dalszych sukcesow zyczę
Dodano: 30.07.2017 11:38    Przez: ~Tomek
Ja też bym chciał tak daleko jeździć
Dodano: 30.07.2017 12:03    Przez: ~Ja
Podziwiam przecież ten rower to nie jest jakiś super campagnolo do takich wypraw
Dodano: 30.07.2017 12:51    Przez: ~rowerzysta

KOMENTARZE

Człowiek z pasją! Gratuluję
Dodano: 30.07.2017 11:30    Przez: ~K-n
Brawo,brawo.Facet pozytywnie nakręcony.
Dodano: 30.07.2017 11:35    Przez: ~edjan
Pozazdrościć kondycji:) dalszych sukcesow zyczę
Dodano: 30.07.2017 11:38    Przez: ~Tomek
Ja też bym chciał tak daleko jeździć
Dodano: 30.07.2017 12:03    Przez: ~Ja
To kup rower, nic prostszego!
Dodano: 30.07.2017 16:13    Przez: ~baba rowerzystka
gratulacje dla Kazia , ze wychowal i uksztaltowal tak wspanialego syna , a co na to ratuszowe p***roly, czemu nie ma dotacji dla tak ambitnych ludzi....na durne pomysly dla swoich chrzestniakow to sie sypie hojna reka..
Dodano: 30.07.2017 12:11    Przez: ~odzierany z podatkow
SUPER
Dodano: 30.07.2017 12:15    Przez: ~Awe
Podziwiam przecież ten rower to nie jest jakiś super campagnolo do takich wypraw
Dodano: 30.07.2017 12:51    Przez: ~rowerzysta
Bo markowe superbikes za kilkadziesiąt tysięcy złotych przede wszystkim pomagają ego, nie w jeździe ;)
Dodano: 30.07.2017 22:21    Przez: ~Fgh
Pomagają zawsze jest kilka kilo mniej jechać pod górkę i na dalekie dystanse przyjemniej się jeździ na ramie aluminiowej czy karbonowej
Dodano: 31.07.2017 09:20    Przez: ~kolarstwo
Też bym tak chciał ale nie mam czasu ze względu że pracuje na 3 zmiany. Tylko Panu pozazdroscic
Dodano: 30.07.2017 13:21    Przez: ~Mirek
Jak nie musi pracować to może sobie pozwolić
Dodano: 30.07.2017 14:58    Przez: ~Zejdźcie na ziemię
Ten pan akurat pracuje ale widocznie zamiast siedzieć przed telewizorem i pic piwo woli uprawiać ten sport ! Wielki szacun za sile, kondycję i Charakter !
Dodano: 30.07.2017 17:36    Przez: ~:)
ech, ty prostaku, szkoda z toba dyskutowac, wiesz ze jest cos takiego jak urlop, ktory ludzie ambitni wykorzystuja w sposob zgodny z ich pasja, a ze twoja pasja jest picie wody i grzebanie w smietnikach , to twoja sprawa...
Dodano: 30.07.2017 17:52    Przez: ~salut dla dzielnego strazak
Nie chce się czepiać, trzeba uprawiać sport dla zdrowia i utrzymania formy, ale czy nie warto większą część życia poświęcić rodzinie, jeśli się ja posiada. Nikomu źle nie życzę, ale żeby nie żałował Pan straconego czasu, który można poświęcić właśnie jej. Również gratuluję kondyncji i switnej formy.
Dodano: 30.07.2017 15:45    Przez: ~Sportowiec
Przecież on nie jeżdzi cały rok. Skoro pracuje w Koninie, to tu albo w okolicy mieszka razem z rodziną. Widocznie umie proporcjonalnie łączyć jedno z drugim.
Dodano: 30.07.2017 16:16    Przez: ~Sportsmnenka
1 z 2
12>>
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO