WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Młodzi koninianie szukają swojego miejsca. Wspólnie tworzą M-Lab

Dodano: 13.03.2018 07:38
Źródło: LM.pl

Uciekają, wyjeżdżają, nie identyfikują się z miastem. Co zrobić, żeby młodzież została w Koninie? Rozwiązaniem może być M-Lab.

Laboratoria innowacji działają od kilku lat w różnych miejscach Europy, m.in. w Barcelonie. Można je też spotkać w Polsce (Gdynia, Poznań). Tym tropem podążyła też grupa inicjatywna z Konina, która pod przewodnictwem Agnieszki Gołębiewskiej z Młodzieżowego Domu Kultury rozpoczęła projektowanie M-Lab, czyli Młodzieżowe Laboratorium. Jak mówią inicjatorzy, będzie to miejsce, w którym nastolatkowie będą czuli się bezpiecznie i gdzie będą mogli wdrażać w życie swoje pomysły.

- Trzy lata temu w foresighcie Konin 2050, w czasie spotkań między innymi z uczniami w szkołach pojawiła się duża potrzeba wysłuchania młodzieży. Do tej pory niewielu pytało o ich zdanie, zwłaszcza w kwestiach przyszłości miasta, przez co nie czują, że mają na nie realny wpływ. Ta potrzeba, jak i kilka innych wyzwań związanych z młodzieżą wyewaluowały nam to do pomysłu stworzenia miejsca, gdzie młodzież będzie czuła, że to ich przestrzeń – mówi Agata Kuźmińska z Pracowni Miejskiej. - Nasze pomysły opierają się na inspiracjach z kraju i ze świata. Jednym z naszych celów jest stworzenie przestrzeni, w której młodzi będą się rozwijali w zakresie kompetencji jakich nie zawsze są w stanie zdobyć w szkole, żeby poznali możliwości i osoby, które pokażą im szersze horyzonty. I żeby wiedzieli, że życie w Koninie nie musi być gorsze od życia w Poznaniu czy w innym mieście – dodaje.

Grupa około 30-40 osób zawiązała się w styczniu. Wśród aktywnie działających członków M-Lab znaleźli się: Alan Woźniak i Karolina Kozłowicz.

- Mamy place zabaw dla dzieci, kluby seniora, ale nie ma nic dodatkowego dla nas, gdzie moglibyśmy się spotkać i zrobić coś fajnego. Potrzeba nam przestrzeni i chemy, żeby to miejsce było stworzone przez nas, żebyśmy sami zdecydowali co tam ma być i czego potrzebujemy – mówi Alan Woźniak.

- Wiemy, że młodzież w Koninie potrzebuje rozwoju, nabywania doświadczenia w bezpiecznych warunkach. Miejsca ciepłego, przyjaznego, w którym będzie można zrobić coś twórczego – mówi Karolina Kozłowicz. - To wymaga czasu, żeby młodzi dostrzegli, że są słuchani – dodaje.

Młodych wspierają aktywni dorośli. Poza Pracownią Miejską jest też fundacja „Miasto Prowincjonalne”.

- Im więcej jest w Koninie aktywnych osób, tym dla wszystkich lepiej. Chodzi nam o miejsce, które nie jest związane z przestrzenią domu i szkoły. Dziś tę lukę wolnego czasu pomiędzy szkołą i domem wypełniają centra handlowe, czy Mc Donald's. Chcielibyśmy stworzyć takie centrum młodzieżowe, w którym młodzi mogliby brać udział warsztatach, spotkać się pokoleniowo, spędzić czas twórczo i rozwijająco-mówi Jarosław Koźlarek z fundacji "Miasto Prowincjonalne".

Po pierwszym etapie, czyli M-Lab Mityng, planowane jest kolejne działanie. Będzie to mapowanie „młodzieżowych miejsc”. Uczniowie szkół średnich będą na nich zaznaczać w jakich miejscach przebywają i jakich unikają. To pozwoli poznać przyzwyczajenia młodych i wyznaczyć miejsca do dalszych badań. Projekt ma skończyć się przed wakacjami.

fot. M-Lab

  • Młodzi koninianie szukają swojego miejsca. Wspólnie tworzą M-Lab
  • Młodzi koninianie szukają swojego miejsca. Wspólnie tworzą M-Lab
  • Młodzi koninianie szukają swojego miejsca. Wspólnie tworzą M-Lab

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Tacy młodzi, a już przesiąknięci pustym gadaniem i modnymi słówkami dorosłych - "innowacyjne rozwiązania", "budowanie kapitału społecznego". Wiem, że to nie młodzieży wina, ale to typowy nudny opis o niczym - bez konkretów.
Dodano: 13.03.2018 08:15    Przez: ~Matka Marysia
czyli co tam beda robic?
Dodano: 13.03.2018 08:41    Przez: ~asd
cała prawda - ględzenie właściwie o niczym,novomowa,i z tego - zero,a nawet mniej.....czyli młody narybek na politykierów.
Dodano: 13.03.2018 08:47    Przez: ~zx
Mogliby zagospodarować świetlice osiedlowe.
Dodano: 13.03.2018 09:54    Przez: ~Zzz
nic
Dodano: 13.03.2018 08:47    Przez: ~zx

KOMENTARZE

Ciekawy pomysł, czekam na dalszy rozwój wydarzeń, życzę powodzenia.
Dodano: 13.03.2018 20:50    Przez: ~Nie daj się zarazić
Konin, jak widać z komentarzy, daleko za murzynami. Wstydzcie się krytykanci ! Błagam niech ludzie, którzy jeszcze wierzą, że coś tu da się zrobić, nie podddawają się!
Dodano: 13.03.2018 21:10    Przez: ~Jasiek
Jak miasto na prawo i lewo trwoni pieniądze niewiadomo na co i w jakim celu, to dziwnym trafem nikt jakoś władzy nie rozlicza. Tutaj ludzie się zebrali i chcą coś zrobić, a fala hejtu uderzyła. Nie rozumiem.... Nie chcecie działać to dalej siedzcie na tylkach i narzekajcie jak to jest źle, ale dajcie działać tym, którzy chcą mieć wpływ na to, co się dzieje - lub przynajmniej starają się cokolwiek zmienić. Lepsze są działania niż bierne przyglądanie i zgadzanie się na to co narzuca nam,, wladza".
Dodano: 13.03.2018 21:59    Przez: ~Jestem stąd
Nie przekręcaj wypowiedzi osób które to negują. Nie chodzi o to że jestem ,,na nie bo nie" tylko to jest po prostu śmieszne.Nikt młodym przecież nie narzuca gdzie i co mają robić! Jak inicjatywa? czego? mam latać po mieście z komórą i patrzeć gdzie jest fajnie? Konin jest tak mały, że KAŻDY kto tu mieszka, wie gdzie i co się dzieje. A dyrdymały ze poszłabym na ,,jakies" warsztaty ale nic nie ma to przesada w stosunku do ludzi i młodzieży i z Domu Kultury i z innych organizacji które działają od wielu lat. mam wyliczać?szkoła muzyczna aikido szermierka basen kursy fotografi itp...itd....wymyślacie i kombinujecie jak kon pod górkę.
Dodano: 14.03.2018 13:12    Przez: ~go
Ale widzisz... te organizacje, o których piszesz skutecznie nic nie robią od wielu lat. Nie ma dialogu między młodzieżą, nikt ich się nie pyta, co chcecie robić, co lubicie... nikt im nie pokazuje niczego nowego, niczego nowego nie proponuje. Może Ty wszystko wiesz, ale ja np. nie za bardzo orientuj e się gdzie poza McDonaldem młodzież lubi przebywać, jak spędza czas. Poza tym podejrzewam, że na szkole aikido, basenem i szermierką można by było robić dużo innych fajnych rzeczy, a nie za bardzo jest co i gdzie...
Dodano: 14.03.2018 13:47    Przez: ~do go
*poza szkołą aikido basenem szermierką można by było robić dużo innych fajnych rzeczy, a nie za bardzo jest co i gdzie...P.S. wymyślacie... hmmmm... to zrób to lepiej! działaj! jeśli potrafisz
Dodano: 14.03.2018 13:48    Przez: ~do go
a jak polski podatnik trwoni kasę na prawo(zwłaszcza na prawo) i lewo. pinset , mieszkanie , chałupa z drewna , książki i rydzyk , to co to jest? czy aby nie hulanka obecnego reżymu po głosy tych najciemniejszych i najgorzej wykształconych? Ale przyszłych wiernych wyborców, którym się to należało(słynny slogan dziewuchy oderwanej od dojenia krów.
Dodano: 21.07.2018 14:04    Przez: ~boruta
A mi się pomysł bardzo podoba. Jeśli młodzi sami wyszli z jakąś inicjatywą, która dotyczy tak naprawdę tylko ich... to w czym problem? Widocznie galerie, kawiarnie i jeziora nie są dla nich bardzo atrakcyjnymi miejscami.
Dodano: 13.03.2018 22:12    Przez: ~de Balzac
Karolina K.?! Bez komentarza....
Dodano: 13.03.2018 22:21    Przez: ~hi hi kawka
Pomysł bardzo mi się podoba, a skąd wiecie czego młodzieży brakuje u nas w mieście? Już z góry zakładając że to przez brak pracy młodzi ludzie wyjeżdżają a do tego czasu czego się uczą? W czym doskonalą? Jeden lubi spędzać czas w kawiarni czy galerii handlowej, a inny gdyby miał taką możliwość może poszedłby na jakieś warsztaty, które na chwilę obecną są poza zasięgiem młodych. Popieram jak najbardziej, a czas pokaże co wyjdzie po mapowaniu miejsc. Dajcie młodym wybierać w jakim otoczeniu i w jaki sposób chcą spędzać czas.
Dodano: 14.03.2018 08:20    Przez: ~Nela
3 z 3
<<123
Copyright © 1999 - 2019 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO