LM.plWiadomościToczy się dyskusja o zabudowie synagogi. Odpowiadają architekci 

Toczy się dyskusja o zabudowie synagogi. Odpowiadają architekci 

Dodano:
Toczy się dyskusja o zabudowie synagogi. Odpowiadają architekci 

Kolejny głos w dyskusji o zabudowie wokół synagogi przy placu Zamkowym w Koninie.

Kontynuując polemikę dotyczącą przestrzeni miejskiej a dokładnie zabudowy terenu wokół synagogi w Koninie, zmuszeni jesteśmy odpowiedzieć na głos młodszego kolegi – architekta. Architekt o architektach 

Mieszkając tu i tu pracując proponujemy „impuls” przez wprowadzenie nowej jakości (która naturalnie nie wszystkim może się podobać). Pragniemy aktywować, budzić, zmieniać na lepsze. Co najważniejsze pchać ku rozwojowi. Nawet jeśli nasze pomysły budzą Wasze kontrowersje, to stanowisko wybitnych osobowości zasiadających w zacnym gronie Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków potwierdza nasze myślenie o historycznej przestrzeni miejskiej i współczesny sposób jej kształtowania. Brylant w pierścieniu

Wasze rady dotyczące formy zabudowy, które zawarliście w artykule zawierają pewne racje. Dotyczą jednak innych przestrzeni - mniejszych niż te w Koninie.  I gdyby nie to, że Wasz artykuł został napisany w połowie kwietnia, pomyślelibyśmy, że czerpaliśmy z niego pełnymi garściami – projektując rok temu niewielki zespół mieszkalny na Placu Wolności w Rychwale.  Ale jesteśmy w Koninie. Mieście, które szuka ożywienia, przebudzenia. I tego należy szukać właśnie wśród większych. Jak Rychwał w Koninie, tak Konin w Krakowie,  Poznaniu, Toruniu.

Na przyszłość bardzo proszę o to by cytować nas bez przekłamań i proszę naszych wypowiedzi nie wyciągać z kontekstu. Nie dopisywać nam intencji których nie mam: „cała architektura placu jest bezwartościowa” – rzeczywiście, w większości budynki nie przedstawiają znaczących wartości architektonicznych ale samo miejsce jako plac  - przeciwnie.

Nie chcemy naszą architekturą na siłę „wykrzykiwać, szokować ”. Po prostu stosujemy współczesne środki wyrazu i nic więcej. Zresztą tak już jest, że wszystko co nowe zanim się do tego przyzwyczaimy wywołuje emocje. Po latach jednak zostaje uznane, a nawet staje się symbolem miejsc. Tak było z Muzeum Guggenheima w Bilbao, Operą w Sydney,  wieżą Eiffla, Kaplicą Zygmuntowską na Wawelu i tysiącami innych obiektów na świecie.

Domyślamy się że kierują Panem dobre intencje, ale językiem architekta jest architektura. Proszę zmieniać Konin po swojemu. My będziemy to robić również po swojemu. Zespół AiG Architekci.

Konin. Dyskusja o zabudowie wokół synagogi. Odpowiadają architekci
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole