WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Kulinarna wycieczka. Uczniowie z Żychlina z wizytą u szefa Amaro

Dodano: 22.06.2018 12:30
Źródło: LM.pl

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie odwiedzili jedną z najlepszych restauracji w kraju. Była to nagroda w ogólnopolskim konkursie.

Młodzież pierwszej klasy technikum żywienia w konkursie „Klasa z Nestle Professional” zdobyła nagrody o wartości 20 tys. zł i została objęta fachową opieką przez firmę i szefa Jerzego Pasikowskiego. Uczniowie z Żychlina wzięli już udział w warsztatach kulinarnych w Warszawie, gdzie szkolili się pod okiem mistrza.

Teraz do stolicy pojechała wybrana podczas warsztatów trójka najlepszych młodych kucharzy. Kludia Szplet, Żaneta Marciniak i Jakub Walter zostali zaproszeni do restauracji Wojciecha Modesta Amaro, który może poszczycić się gwiazdką Michelin. Na uczniów czekało menu stworzone przez szefa Amaro i jego zastępcę.

- Od samego początku każde z dań było zaskoczeniem, chociażby „wiosenny ogródek” jadalny w całości, lody szpinakowe i wiele innych ciekawych rozwiązań łączenia sezonowych produktów z nowoczesnymi technikami ich sporządzania – informuje Katarzyna Hryciuk z ZSEU w Żychlinie.

Jeden z uczestników kulinarnej wycieczki, w ramach nagrody odbędzie jeszcze dwutygodniowy staż w kuchni Nestle Professional.

fot. ZSEU Żychlin

  • Kulinarna wycieczka. Uczniowie z Żychlina z wizytą u szefa Amaro
  • Kulinarna wycieczka. Uczniowie z Żychlina z wizytą u szefa Amaro
  • Kulinarna wycieczka. Uczniowie z Żychlina z wizytą u szefa Amaro
  • Kulinarna wycieczka. Uczniowie z Żychlina z wizytą u szefa Amaro
  • Kulinarna wycieczka. Uczniowie z Żychlina z wizytą u szefa Amaro

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Golonka czy kotlet schabowy już wam nie odpowiada, szukacie dań egzotycznych, którymi nas Polaków trują Turki, Wietnamczycy, Chińczycy.
Dodano: 22.06.2018 16:10    Przez: ~Smakosz
Golonka czy kotlet schabowy jest nie do zdarcia. Jeżeli jest z mięsa odpowiedniej świeżości. Schabowy dwa dni po uboju golonka po procedurze peklowania. Jeżeli ktoś chce mięso z marketów świeże z nazwy a w rzeczywistości chińskie(3 miesiące transportu), niemieckie(co najmniej tydzień), inne firmy(Sokołów)3 dni lub miesiąc. Polecam świeżą rybkę z Morza Ochockiego (transport 6 miesięcy).
Dodano: 23.06.2018 15:03    Przez: ~Świerzasek
Ostatnio jest moda na staropolską kuchnię, zdrową i bez konserwantów i różnego rodzaju polepszaczy, jedynym konserwantem onegdaj była sól, no i wiele produktów i wyrobów było wędzonych na drewnie. To była zdrowa żywność naszych babć i dziadków, a jaki smak i aromat konsumowanej żywności rozpływał się w "gębie".
Dodano: 22.06.2018 17:12    Przez: ~K-n
Co to za dania schabowy młode ziemniaki swierzy koper i mizeria to jest to !!!
Dodano: 23.06.2018 05:03    Przez: ~Nbcg
Staż. Ile płatny? Jakie perspektywy po stażu? Oby nie darmowa praca na obieraku. Szczęścia życzę.
Dodano: 23.06.2018 14:47    Przez: ~Qń
Copyright © 1999 - 2019 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO