WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Licheń. Pamiętają o niewolniczej pracy w ramach służby wojskowej

Dodano: 17.07.2018 09:18

Żołnierze - górnicy, którzy w latach 1949-1959 pracowali przymusowo w kamieniołomach, kopalniach uranu i węgla przybyli do Lichenia w ramach dorocznej pielgrzymki.

Tegoroczna, osiemnasta pielgrzymka rozpoczęła się od drogi krzyżowej alejkami licheńskiego sanktuarium. Następnie uczestnicy pielgrzymki w asyście pocztów sztandarowych, zgromadzili się przy pomniku poświęconym ofiarom reżimu komunistycznego znajdującym się nieopodal kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

Uczestników pielgrzymki powitał Bolesław Karandyszowski, prezes Okręgowego Zarządu Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy - Górników w Bydgoszczy. W uroczystościach wzięli także udział przedstawiciele wojewody kujawsko - pomorskiego oraz wojska z Bydgoszczy i Powidza. Zwieńczeniem uroczystości przy pomniku było złożenie kwiatów przez przedstawicieli poszczególnych okręgów Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników. Centralnym momentem pielgrzymki była msza, której przewodniczył i słowo do zgromadzonych wygłosił ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz licheńskiego Sanktuarium. Podkreślił m.in. potrzebę przebaczenia.

Związek Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników istnieje od 1992 roku. W chwili założenia należało do niego 60 tysięcy osób. Do dziś przeżyło zaledwie 6 tysięcy. Szacuje się, że w Batalionach Górniczych pracowało ok. 200.000 osób. Tysiąc spośród nich straciło życie wypełniając żołnierski obowiązek.

  • Licheń. Pamiętają o niewolniczej pracy w ramach służby wojskowej
  • Licheń. Pamiętają o niewolniczej pracy w ramach służby wojskowej

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Licheń,   sanktuarium maryjne,   żołnierze górnicy,   pielgrzymka,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Jak mają oceniać swoją pracę obecni górnicy? Czy teraz sam węgiel wyskakuje na powierzchnię a górnicy podziwiają ilość urobku w zabezpieczonych miejscach. Kto po wojnie znał się na górnictwie i skąd miały się rekrutować górnicze kadry? Potrzeby węgla i innych minerałów utrzymywały przy życiu Polaków. Zamiast poczucia dobrze spełnionego czynu to biadolą i oskarżają rządy czasów tuż po wojnie, a może oczekują najwyższych odznaczeń?
Dodano: 17.07.2018 12:01    Przez: ~Koninianin
Niewolnicy kościola... się styknęli 🤣😂 666
Dodano: 17.07.2018 12:21    Przez: ~Demon
Kościół katolicki zniewala swoich wiernych i narzuca im swoje wierzenia.
Dodano: 17.07.2018 17:46    Przez: ~Innowierca
Kler głosi, jak nie będziesz należał do Kościoła katolickiego, to nie będziesz zbawiony, prawda czy fałsz ?
Dodano: 17.07.2018 17:48    Przez: ~Innowierca
Witam mój ojciec po zakonczeniu studiów na AGH dostał nakaz pracy w kopalnii uranu . to była normalna kopalnia a nie obóz ale z biegiem lat będziemy się dowiadywać jak to w stanie wojennym zomo zjadało dzieci a przygłupia współczesna młodzież będzie w to wierzyć .
Dodano: 17.07.2018 15:08    Przez: ~górnikkoń
ZOMO to bojówki ówczesnej komunistycznej władzy.
Dodano: 17.07.2018 17:51    Przez: ~Stan wojenny
A nie obecnej.
Dodano: 19.07.2018 17:57    Przez: ~Boruta
Kogoś porypało jaka praca niewolnicza , jeśli ktoś chciał to mógł odpracować służbę wojskową w kopalni ale teraz mamy erę bohaterów wszyscy walczyli zbrojnie z komuną to pytam się czemu było tak wielu ormowców i konfidentów , oglądajcie stare kroniki tam było zwłaszcza podczas świąt państwowych ogromna ilość ludzi w pochodach i nikt nie pędził ich kolbami czekam na dodatki kombatanckie dla dzieci które w tamtych latach miały kilka miesięcy .
Dodano: 17.07.2018 15:32    Przez: ~Torfkonin
Za komuny panował przymus i zastraszenie, a legitymacja PZPR była przepustką do awansu, a towarzysze stanowili ideowy trzon narodu, tylko towarzysze związani z PZPR mogli piastować kierownicze funkcje.
Dodano: 17.07.2018 17:56    Przez: ~Sekretarz POP
A teraz przepustką do lukratywnych awansów i stanowisk jest legitymacja PiS oraz zaświadczenie od proboszcza
Dodano: 17.07.2018 18:20    Przez: ~Katokoń
Teraz nie ma ZOMO ale uzbrojone oddziały policji mają te same zadania czyli bronić d..y swoich mocodawców czyli wszystko kołem się toczy teraz mamy swoją komune tylko nie czerwoną ale czarną.
Dodano: 17.07.2018 18:24    Przez: ~Katokoń
Za co konkretnie żołnierze-górnicy byli wtedy represjonowani ?
Dodano: 17.07.2018 21:47    Przez: ~pytajnik
TO NIE ŻOŁNIERSKI OBOWIĄZEK A ,,MORDOWNIA ''PO TO BY NIE ISTNIAŁ SPRZECIW , RELIGIA ,SPRAWIEDLIWY ŚWIAT. ...
Dodano: 18.07.2018 01:53    Przez: ~L
A dzis jak jest. Co dosiegnelo dzialaczy kodu i sadu e okolocach suwalk. Komuna wrocila ale w czarnej postaci. To i tak szczesie ze nie w szarej.
Dodano: 19.07.2018 18:05    Przez: ~Boruta
Jeżeli kto wierzy w życie duchowe !!! - i to co Ich w życie doświadczyło !!! To kara za grzechy w poprzednim wcieleniu !!! to się dzieje z woli i aprobatą Boga !!! Tak trzymać i nie popuszczać !!! nawet Bogu !!
Dodano: 19.07.2018 11:08    Przez: ~Erwin
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO