WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Urzędnicy pozwolili zburzyć, bo „zapomnieli”, że to był zabytek

KONIN JEST NASZ

Dodano: 12.09.2018 20:44

Świadek wyjaśniła, że zmieniła zdanie po zapoznaniu się z upoważnieniem kierownika delegatury WUOZ i dokładnemu przyjrzeniu się dokumentacji nieruchomości.

- Wcześniej nie znałam tego zabytku i opierałam się tylko na dokumentacji – wyjawiła. - Czy w śledztwie ktoś panią zmuszał do mówienia tego, co pani zeznała do protokołu? – zapytała, wyraźnie zaintrygowana tak radykalną zmianą stanowiska świadka, prokurator Joanna Dopierała. - Nie – odparła Natalia Lipowczyk.

W zeznaniach Jolanty Stefaniak, która w delegaturze WUOZ zajmuje się zabytkami Konina i na zlecenie Janusza T. przygotowała decyzję o rozbiórce, najciekawszy był wątek zaginięcia tak zwanej białej karty. Biała karta to inaczej dokumentacja ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa, która zawiera informacje na ich temat. Budynek po domu talmudycznym miał taką kartę założoną. Jednak kiedy Jolanta Stefaniak przygotowywała dla swojego szkolnego kolegi (w liceum chodzili z Włodzimierzem Maciaszkiem do jednej klasy) decyzję, pozwalającą mu rozebrać budynek domu talmudycznego, owej dokumentacji nie było.

- Dlaczego nie zwróciła się pani do Instytutu Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, żeby nadesłała jej kopię? - zapytał sędzia Przemysław Kowalski.

- Żeby się o to zwrócić, musiałabym pamiętać, że ten budynek taką kartę miał.

- To nie pamiętała pani, że tak znaczący dla Konina obiekt miał białą kartę?

- Nie.

- A przecież wcześniej załączała pani tę dokumentację do planu zagospodarowania przestrzennego dla tych działek – dociekał sędzia.

- To było ze trzy lata wcześniej, więc nie pamiętałam...

Jednocześnie Jolanta Stefaniak zapewniła sąd, że była przeciwna rozbiórce domu talmudycznego i dzieliła się tą swoją wątpliwością z szefem.

- Czy to była trudna decyzja? – zapytał sędzia.

- Tak.

- To jak to się stało, że podjęliście ją państwo w tak ekspresowym tempie, bo wniosek pana Maciaszka został złożony trzynastego kwietnia, a osiemnastego decyzja była już gotowa? Dlaczego nie powołaliście państwo biegłego, który by ocenił stan zabytku?

Jolanta Stefaniak wyjaśniła, że aby powołać biegłego, trzeba by zwrócić się do Poznania o pieniądze na ten cel i właściwie nie wie, dlaczego tego nie zrobili. A biała karta budynku po domu talmudycznym „znalazła się” po czasie za jakąś szafą czy regałem.

Z tego, co można było usłyszeć podczas wczorajszej rozprawy, płynie jeden, dość nieprzyjemny dla koninian, wniosek. Determinacja w obronie byłego szefa, nawet za cenę oskarżenia o składanie fałszywych zeznań, jest wśród pracowników konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wielka. Z czego wynika, że dobro kolegi  z pracy jest dla nich większą wartością, niż nasze zabytki. W tej sytuacji raczej nie możemy liczyć na ochronę przez rozbiórką niszczejącej od lat synagogi. Patent na jej przeprowadzenia państwo Maciaszkowie mają już przecież przećwiczony...

Chyba że władzę w Koninie zmienimy na taką, która o nasze dziedzictwo historyczne będzie chciała się troszczyć.

Robert Olejnik

koninjestnasz@portal.lm.pl

poprzednia
strona 2/2
slajd 1 z 6
NASTĘPNY SLAJD

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@portal.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

I jak zwykle najprościej jest jechać po prezydencie i Urzędzie Miasta!!! Opanujcie się trochę to że ktoś postanowił wyburzyć "zabytek" to nie znaczy, że prezydent jest "bee.." a wszyscy inni "cacy"!!! Skoro ktoś zdecydował, że należy wyburzyć to niech tak będzie. Za mało macie większych problemów niż jakieś stare ruiny!!! Gdyby Urząd Miasta i prezydent zdecydowali, że należy to coś wyremontować i zachować to mogę dać sobie uciąć głowę, że momentalnie pojawiłyby się komentarze o wyrzucaniu pieniędzy mieszkańców w błoto, bo na co komu jakieś "zabytki", niech je sobie remontuje właściciel, a nie miasto i jego mieszkańcy. Taka jest prawda, gdy się chce kogoś uderzyć to kij sam się znajdzie, tak to wygląda z UM i prezydentem, aby dokopać każdy pretekst jest dobry!!! Nikt się nie zastanowi nad bzdurami, które wypisuje, byle tylko opluć i obrzucić błotem!!!
Dodano: 13.09.2018 08:44    Przez: ~Ryszard D.
No jasne historia, więc czemu budujemy nowe miasta przecież one stają na miejscu historii!?! Rozumując w ten sposób powinniśmy mieszkać dalej w ziemiankach, szałasach i dżungli!!!
Dodano: 13.09.2018 09:35    Przez: ~Ryszard D.
Brednie. Nieprawda, że ten budynek był(a) tam od zawsze. Zanim powstał był tam Zamek Koniński. A synagogi pobudowano z jego cegieł.
Dodano: 13.09.2018 09:32    Przez: ~historyk
wyburzać stare straszydła, szpecą miasto. O zabytki albo się dba i wtedy one czemuś służą natomiast nazywanie rudery zabytkiem to kpina urzędników. Nowe w miejsce starego, to sprawdza się we wszystkich miastach, które "żyją".
Dodano: 13.09.2018 09:04    Przez: ~Radosław
Olejnik manipuluje jak TVPis. Napisał "Chyba że władzę w Koninie zmienimy na taką, która o nasze dziedzictwo historyczne będzie chciała się troszczyć", co jest niezgodne z rzeczywistością. Zabytkami zajmuje się delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, a więc nie jest organem podległym prezydentowi Konina, a jej siedziba jest na ulicy 1 Maja 7, więc nie w urzędzie miejskim. Wymieniona w artykule Jolanta Stefaniak jest pracownikiem tej delegatury, a nie pracownikiem UM w Koninie, (http://poznan.wuoz.gov.pl/delegatu
Dodano: 13.09.2018 08:08    Przez: ~ayan

KOMENTARZE

Ej KOCIE!!!!!!!!OLEJNIK TO CHOCIAŻ PISZE TO O CZYM WIĘKSZOŚĆ LUDZI WIE!!!!!!!!A tobie kotku co szkoda posadki dlatego tak swoje klaki wystawiasz?pozdrawiam
Dodano: 12.09.2018 23:02    Przez: ~Widzę
Nie będę się wysilał bo ludzi którzy tak postępują nie da się obrazić. Jak ktoś inteligentny powiedział mądremu nie trzeba tłumaczyć a głupiemu nie ma co bo i tak nie zrozumie.
Dodano: 12.09.2018 23:32    Przez: ~Polak 69
Kupił, zburzył jego sprawa. Mogły żydki nie sprzedawać, tylko sobie remontować. Tak samo na Staszica, zburzyć i po problemie. Ale nie, w Koninie lepiej robić objazdy i ludziom utrudniać życie przez jakąś ruderę.
Dodano: 12.09.2018 23:34    Przez: ~Zburzyć ruderę na Staszica
Mam propozycję, Panie Olejnik nich Pan kupi kilka zabytków i je chroni przed zburzeniem i je Pan za swoją kasę zrewitalizuje.
Dodano: 13.09.2018 00:31    Przez: ~TT
Co jeszcze zrobić by przypodobać się żydowskiemu okupantowi? Zburzenie śladów po tych ludziach to czyn wolności.
Dodano: 13.09.2018 01:39    Przez: ~Arjawarta
I sprzedanie potem kolejnemu zydkowi też
Dodano: 13.09.2018 01:45    Przez: ~Liss
wyjedź z kraju
Dodano: 13.09.2018 22:22    Przez: ~kick
A w dupie z jakąś ruina zydowska. Tam na statku powinni już dawno zacząć burzyć te stare straszące kamienice i inne budynki. Poco ma to stać i straszyć.
Dodano: 13.09.2018 01:52    Przez: ~Takie tam
JAK ? SPRZEDANO ? , TO ? SPRZEDAJĄCY POWINIEN ,,BYŁ'' POSIADAĆ WIEDZĘ : -,,ZAKAZU '' ZROBIENIA : ,,SRACZA ''. ....
Dodano: 13.09.2018 02:47    Przez: ~L
Olejnik zaraz się obudzi i siekierą będzie usuwał komentarze. No chyba, że są pochwalne dla Żydów i skaczące na urząd miejski.
Dodano: 13.09.2018 06:28    Przez: ~Arjawarta
Niepodważalne jest to, że było kolesiostwo i za to ktoś powinien beknąć.Inną kwestią jest, że te stare ruiny, nie nadające się do remontu, lub ich wartość kulturowa jest kompletnie nie współmierna do kosztów odbudowy szpecą krajobraz i długo będą jeszcze obrzydzać nam widok za oknami.A jak myślicie, jak długo będzie zamknięta Staszica. Czy ktoś (właściciel) płaci chociażby urzędowe stawki za wyłączenie jezdni i chodnika z ruchu? A koszty poniesione przez mieszkańców z powodu utrudnień. Jednorazowo niewiele, ale przez kilka miesięcy się nazbiera.
Dodano: 13.09.2018 07:49    Przez: ~as
Olejnik manipuluje jak TVPis. Napisał "Chyba że władzę w Koninie zmienimy na taką, która o nasze dziedzictwo historyczne będzie chciała się troszczyć", co jest niezgodne z rzeczywistością. Zabytkami zajmuje się delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, a więc nie jest organem podległym prezydentowi Konina, a jej siedziba jest na ulicy 1 Maja 7, więc nie w urzędzie miejskim. Wymieniona w artykule Jolanta Stefaniak jest pracownikiem tej delegatury, a nie pracownikiem UM w Koninie, (http://poznan.wuoz.gov.pl/delegatu
Dodano: 13.09.2018 08:08    Przez: ~ayan
Ale to Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla miasta Konina wydał ostatecznie zgodę na zburzenie zabytku. Gdyby prezydent chciał to powstrzymać, mógł to zrobić bez problemu...
Dodano: 13.09.2018 10:46    Przez: ~Stefan
do Stefan - Organem drugiej instancji w sprawach prowadzonych przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Koninie jest Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Poznaniu
Dodano: 13.09.2018 10:53    Przez: ~Zbigniew
Dla zburzonego zabytku nic z tego nie wynika, bo całą rzecz przeprowadzono po cichu, a samą dewastację dawnej świątyni zaplanowano na początek weekendu, żeby nikt nie mógł barbarzyńców powstrzymać.
Dodano: 13.09.2018 11:03    Przez: ~Stefan
Polska dla Polaków, czy to ci przeszkadza, jeżeli jesteś prawdziwym Polakiem ?
Dodano: 13.09.2018 11:31    Przez: ~Pytam
"Prawdziwym Polakiem" wedle definicji dzisiejszych "patriotów" na pewno nie jestem i być nawet nie chcę, bo to dla uczciwego człowieka ujma. Jestem Polakiem zwykłym co najwyżej, mówią i myślę po polsku, a potomków Niemców, Szkotów, Rosjan, Żydów, Holendrów, Tatarów i innych , którzy mieszkali przez wieki wśród nas, też uważam za Polaków. Ba, bez wielu z nich (np. Mickiewicz, Baczyński, Lechoń, Tuwim, Brzechwa, Słonimski itd.) naszej polskości sobie nie wyobrażam.
Dodano: 13.09.2018 12:48    Przez: ~Stefan
2 z 5
<<12345>>
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO