WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Nowicki przegrał, bo chciał „więcej wody” na... tonącym Titanicu

KONIN JEST NASZ

Dodano: 29.10.2018 23:12

W konińskim magistracie czekają na wynik drugiej tury wyborów z niepewnością, ale i nadzieją. Kiedy urzędnicy spekulują po kątach, kto najbardziej ucierpi w wyniku zmiany władzy, prezydent przeżuwa klęskę w zaciszu swojego gabinetu.

W ubiegłym tygodniu prezydent był trzy dni w pracy, ale mało kto się z nim widział. – Wygląda na obrażonego, że urzędnicy nie dość skutecznie namawiali swoje rodziny i znajomych, by głosowali na niego – usłyszałem od jednego z moich rozmówców.

Józef Nowicki rzeczywiście ma nad czym myśleć, bo trzecie miejsce w wyborach to dla niego polityczny nokaut. Choć nie taki znów niespodziewany, bowiem poparcie mieszkańców Konina dla niego nigdy nie było jakoś szczególnie imponujące. Tak osiem jak i cztery lata temu w pierwszej turze poparło go 7,1 tys. wyborców, czego nie da się porównać choćby z wynikiem Kazimierza Pałasza z 2002 r., na którego zagłosowało wtedy (przy bardzo niskiej frekwencji 33,45 proc.) prawie 11,5 tys. (53,9 proc.) wyborców i prezydentem został już w pierwszej turze. Cztery lata później Kazimierz Pałasz pokonał konkurencję dopiero za drugim podejściem, ale w pierwszym głosowaniu poparło go prawie 12,5 tys. uprawnionych do udziału w wyborach. Natomiast Józef Nowicki obie swoje elekcje zawdzięczał raczej umiejętności dobierania sojuszy, które umożliwiały mu sięgnięcie po najwyższy urząd w mieście. I w obu drugich turach poparło go po około 10 tys. osób.

Tym razem, kończący swoją drugą i ostatnią już kadencję, prezydent otrzymał niewiele ponad 6 tys. głosów (19,83 proc.) a więc mniej od trzech kandydatów pozapartyjnych razem wziętych (7 684 głosów czyli 25,16 proc.), z których żaden nie prowadził większej agitacji, więc znani byli głównie tym ludziom, do których osobiście dotarli sami kandydaci lub ich współpracownicy.

Zdecydowanie lepsze poparcie otrzymali kontrkandydaci urzędującego prezydenta z PiS i PO: Zenon Chojnacki 9 305 głosów (30,48 proc.) i Piotr Korytkowski – 7 490 (24,53 proc.), którzy ostatecznie znaleźli się w drugiej turze. Gdzieś przeczytałem, że Józef Nowicki uważa się za ofiarę starcia dwóch wielkich obozów partyjnych. Ale prawda jest przecież taka, że tam, gdzie wyborcy są zadowoleni ze swoich wieloletnich prezydentów, burmistrzów i wójtów, wybierają ich na kolejną kadencję bardzo często już w pierwszej turze, choć z partiami politycznymi ci ludzie najczęściej nie mają nic wspólnego. Tym razem koninianie bardzo zdecydowanie powiedzieli Józefowi Nowickiemu, że mają go dosyć i do drugiej tury już nie dopuścili.

następna
strona 1/2
  • Nowicki przegrał, bo chciał „więcej wody” na... tonącym Titanicu

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@portal.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Konin jest Nasz,   wybory samorządowe 2018

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

I co panie olejnik, dumny pan jesteś z siebie? Jakim trzeba być wyrachowanym c**jem bez skrupułów by pisać te paszkwile? Może pan pozdrowić mocodawców tych wypocin?. Karma wraca'
Dodano: 30.10.2018 11:02    Przez: ~Kiszony Kukumber
...rozliczą i Olejnika przyjmą do urzędu do pracy, od lat ma na to wielka ochotę. Tak kąśliwe teksty tylko on potrafi pisać - mały i zakompleksiony facio
Dodano: 30.10.2018 08:56    Przez: ~hela
teraz nowa miotełka powinna zrobić duży porządek na początek we wszystkich spółkach miejskich i porozbijać te układy, układziki które powstały na przełomie tych lat bo to co tam się dzieje to dramat.... już prezesiki po układach, ci wszyscy kierownicy i ich zastępcy, trzęsą po kątach porami bo nie wiedzą czego się spodziewać... wielki szum się nagle zrobił😯😯 i czekanie z niecierpliwością co będzie dalej, z kim tu się teraz poukładać żeby być bezpiecznym i nie do ruszenia...
Dodano: 30.10.2018 00:02    Przez: ~mieszkaniec i wyborca
No to teraz ludzie rozliczą Marka sekretarz i czarna mambe.
Dodano: 29.10.2018 23:49    Przez: ~Konkursy
Jeśli będzie robił takie porządki, jak robi PIS na szczeblu rządowym, to dziękuję bardzo. Rozwalić wszystko jest łatwo, ale potem doprowadzić do ładu jest zdecydowanie trudniej. W Koninie nie potrzebujemy rewolucji, a niezbędne zmiany muszą być przeprowadzone ewolucyjnie.
Dodano: 30.10.2018 09:14    Przez: ~akro

KOMENTARZE

Wibrator Olejnik jak zwykle mnie zaskakuje..... W tym gościu jak widać jest tyle hejtu i złości że zaczyna to rzutować na stronniczość i brak profesjonalizmu na całą redakcję a bynajmniej na szefostwo zapewne. Prezydent się zmienia, to jest faktem, zachodzi pytanie - co to oznacza dla mieszkańców Konina. Nowicki był jedyną osobą wśród kandydatów, który znał się na polityce przez duże P. Jako Prezydent z SLD był w stanie stworzyć solidną koalicję z innymi ugrupowaniami. Nie brał na wicków swoich kolesi tylko osoby z zewnątrz partii. Jako Bezpartyjny Prezydent był w stanie negocjować wielkie pieniądze wsparcia na inwestycje miejskie. Jeszcze ludzie zatęsknią za Prezydentem Nowickim, może nawet szybciej niż im się wydaje. Teraz został jedynie wybór pomiędzy pomnikami Kaczyńskiego a Schetynową nijakością.... I jedno i drugie wyjście nie gwarantuje niczego Koninowi. Pozostali kandydaci tak szybko jak wystartowali tak spadną w zapomnienie gdyż nawet w Radzie Miasta nie będą zasiadać.
Dodano: 30.10.2018 07:16    Przez: ~Zagadka
Nie bedą zasiadać w radzie miasta bo tak wybraliście
Dodano: 30.10.2018 07:30    Przez: ~Ha ha
@Zagadka - z tej dwojki mlodszy. Chojnacki to bedzie naprawde katastrofa dla tego upadajacego (dzieku PiS, który zamyka jeden z najeiekszych zakladow pracy) miasta. Facet calkowicie bedzie sterowalny, czyli mozna powiedziec, ze nie nedzuemy mieli prezydenta. Cos jak Adrian. Nobi hjordy Pisirwiczy - totalnych miernot...
Dodano: 30.10.2018 07:43    Przez: ~Pn
...bezpartyjny !? ...chyba od wczoraj!!! . Kto ci to kupi? ...polityk, a kto o nim słyszał poza Koninem? Nie łudź się, nikt poza komuchami za nim tęsknić nie będzie.
Dodano: 30.10.2018 11:30    Przez: ~i po zagadce!
Józef jeszcze wam pokaże jak będzie koalicja w Koninie PO SLD on będzie wiceprezydentem ewentualnie Pałasz więc głos na Korytkowskiego głosem na Nowickiego.
Dodano: 30.10.2018 07:24    Przez: ~dziki
Kazdy lepezy od pisowca
Dodano: 30.10.2018 07:43    Przez: ~Pn
Pn przerwę miałeś z godzinę,gdzie byłeś??
Dodano: 30.10.2018 07:46    Przez: ~olo
@olo - ma mszy...😂😂😂
Dodano: 30.10.2018 08:36    Przez: ~Pn
Panie Pn ile bierzesz za godzinę trolowania
Dodano: 30.10.2018 08:53    Przez: ~zap
@zap tule samo, co ty. 😂😂😂
Dodano: 30.10.2018 11:45    Przez: ~Pn
Boże, który jesteś w niebie, chron to piękne miasto bo przyjdzie pis-matolek i wszystko roz. ...wali.
Dodano: 30.10.2018 07:25    Przez: ~Q
Q synku znów plujesz na Boga.Pamiętaj dzisiaj masz przyjechać po mnie tak jak wczoraj na Różaniec.Dzisiaj dzień spowiedzi ,więc nie bluźnij bo rozgrzeszenia nie dostaniesz
Dodano: 30.10.2018 07:36    Przez: ~mama
Boże, który jesteś w niebie, chron to piękne miasto przed Q bo przez swoje lewackie komentarze cały LM rozwali
Dodano: 30.10.2018 07:40    Przez: ~prawy
Ty PO****ńcu slyszalem ze czeszesz sie schabowym
Dodano: 30.10.2018 11:44    Przez: ~W
Panie Robercie o czym Pan teraz będzie pisał jak Prezydenta Nowickiego nie będzie.
Dodano: 30.10.2018 07:36    Przez: ~Agnieszka
Bedzie pisal jeszcze dlugo o Nowickim. Nawet wtedyvkiedy hovkuz nie bedzien widac prezydent musial dac sie niezle w kosc temu panu....
Dodano: 30.10.2018 07:45    Przez: ~Pn
Nie ma co Nowickiego wspominać niech odpoczywa na emerytce.Teraz druga tura wyborów i trzeba głosować na Polaka Pana Chojnackiego
Dodano: 30.10.2018 07:38    Przez: ~ewa
Zadnych pisirwoczy. Chyba, ze chcemy cofnac sie do sredniowiecza...
Dodano: 30.10.2018 07:45    Przez: ~Pn
Pan Nowicki ma słuszne pretensje do podwładnych. Ileż to pracowników w instytucjach miejskich mówi do niego per "wujek". Nawet ci, którzy zostali zatrudnieniu już w okresie kampanii. Jednak ludzie woleli glosować na pis. Niestety poziom intelektualny spada.
Dodano: 30.10.2018 08:03    Przez: ~znafca
Tobpis ich moze przetrzebic.
Dodano: 30.10.2018 08:37    Przez: ~Pn
""Wujek " to jeszcze nic. A to calowanie sekretarek na dzien dobry w usteczka !
Dodano: 30.10.2018 08:41    Przez: ~A fuj
Teraz prezydent może w końcu wsiąść w ELEKTRYCZNY AUTOBUS i jechać odpocząć na TĘŻNIE.
Dodano: 30.10.2018 08:05    Przez: ~Pol
Józef Nowicki po prostu już nie pasuje do tej brudnej polityki. Dla niego lepiej,ze nie wygrał,ale miasto opanuje PiS i co wtedy? Olejnik i jemu podobni mają w tym swój udział. PiS mógł zatrzymać tylko Prezydent Nowicki. Szkoda,ze tego nie zrozumieliśmy
Dodano: 30.10.2018 08:07    Przez: ~Iwona
A co ty chcesz od PiS.To lepsze zło niż PO.I dlatego głosuję na Zenona
Dodano: 30.10.2018 08:26    Przez: ~aldona
Tak się boisz PISu a nie przeszkadza ci wysokie bezrobocie, niskie płace i zacofanie miasta?
Dodano: 30.10.2018 08:26    Przez: ~Pn
@Pn - pidoeski trolu wlasnie OiD kojarzy sie z zacofaniem. Chcesz wiekszego zacofanie w miescie? To głosuj na sterowalnego katechete, ktory tyljo czatrnyn befzie sprzyjal stawiając krzyze, tablice i pomniki, czyli cosx z czego chleba nie bedzue. Ani inwestorow...
Dodano: 30.10.2018 08:32    Przez: ~Pn
Tak się boisz PISu a nie przeszkadza ci wysokie bezrobocie, niskie płace i zacofanie miasta?Dlatego głosuję na Pana Chojnackiego
Dodano: 30.10.2018 08:35    Przez: ~Pn
Pisuarku bezrobocie to dopiero wzrosnie jak za chwile PiS zamknie kopalnie.
Dodano: 30.10.2018 08:46    Przez: ~Pn
Kobieto ty chora jestes!!!!jozef nie pasuje do brudnej polityki...wybielacza na calym swiecie by nie starczylo na niego!!!!
Dodano: 30.10.2018 16:20    Przez: ~Sylwia
Skrzyżowanie na chatę ma robione, asfalt pod domem położony, żyć nie umierać, a na Chorzniu zawieszenie można urwać na dziurach, czas się wziąć za klejenie dziur..
Dodano: 30.10.2018 08:17    Przez: ~xxx
Jak wybierzesz katechete to postawi ci na Chorzniu krzyz. Albo pomodli sie mowe wowczad same dziury znikna? Wszak mowia, ze modlitwa cuda czyni...
Dodano: 30.10.2018 08:34    Przez: ~Pn
Pn pierwszym krzyż będzie na twoim łbie
Dodano: 30.10.2018 08:35    Przez: ~antoni
zobacz na Błaszaka :(
Dodano: 30.10.2018 08:35    Przez: ~mac
@antoni - bluznisz chłopcze...
Dodano: 30.10.2018 08:38    Przez: ~Pn
do mieszkaniec i wyborca. Myślisz że będzie inaczej? Zobacz ile rekinów i małych płotek krąży wokół dwóch kandydatów. Teraz oni zastąpią dotychczasowych prezesów, prezesików i zastępców. I tak fortuna kołem się toczy.
Dodano: 30.10.2018 08:38    Przez: ~też wyborca
Dokladnie. Hordy Pisiewiczy tyljo czeka by dopasc do Koryta Plus i powsadzac gdzie sie tylko da arnie pociotkow. Dla przecietnego mieszkanca Konina NIC sie nie zmieni. Nowe swinoe dopadna do koryta o beda c i agnely wszystkimi dziurkani. Pokazujac wyborcom u mieszjancom miasta oblesne zady. 😂😂😂