WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Uczcili pamięć więźniów obozu pracy w konińskim Czarkowie

Dodano: 12.08.2019 19:15
Źródło: LM.pl

Symbolicznym wieńcem i zniczami uczczono pamięć osób, które zginęły w obozie pracy przymusowej dla Żydów w konińskim Czarkowie.

Przy obecnej ul. Kolejowej w Koninie w latach 1942-43 istniał obóz pracy dla Żydów. Więźniowie pochodzili głównie z Gostynina, Gąbina, Sannik, Kutna, Płocka, Łęczycy, Osmolina i Poddębic. Byli wykorzystywani do pracy przy budowie stacji kolejowej i parowozowni. Wiele osób zmarło z wycieńczenia lub zostało zabitych przez nazistów. W sierpniu 1943 roku do więźniów dotarły informacje, że obóz ma zostać zlikwidowany. 12 sierpnia wzniecili bunt. Miał być to bunt zbrojny, ale potem podjęto decyzję o samobójczej śmierci i podpaleniu baraków. Ich prochy pochowano prawdopodobnie na terenie obozu. Dwóm osobom udało się uciec, a około 60 ocalałych więźniów przetransportowano do Inowrocławia, a potem do Auschwitz-Birkenau. 

Dzisiaj pod symbolicznym kamieniem wieniec kwiatów złożył m.in. prezydent Piotr Korytkowski.

fot. facebook/Konin I Love It

  • Uczcili pamięć więźniów obozu pracy w konińskim Czarkowie
  • Uczcili pamięć więźniów obozu pracy w konińskim Czarkowie
  • Uczcili pamięć więźniów obozu pracy w konińskim Czarkowie
  • Uczcili pamięć więźniów obozu pracy w konińskim Czarkowie

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

NIE w takim składzie władz powinno odbywać się tak ważne uczczenie poległym . Nie zasłużyli nawet iść na kolanach ....Żaden wzorzec dla miasta Konina
Dodano: 13.08.2019 10:44    Przez: real
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO