Symbolicznym wieńcem i zniczami uczczono pamięć osób, które zginęły w obozie pracy przymusowej dla Żydów w konińskim Czarkowie.
Przy obecnej ul. Kolejowej w Koninie w latach 1942-43 istniał obóz pracy dla Żydów. Więźniowie pochodzili głównie z Gostynina, Gąbina, Sannik, Kutna, Płocka, Łęczycy, Osmolina i Poddębic. Byli wykorzystywani do pracy przy budowie stacji kolejowej i parowozowni. Wiele osób zmarło z wycieńczenia lub zostało zabitych przez nazistów. W sierpniu 1943 roku do więźniów dotarły informacje, że obóz ma zostać zlikwidowany. 12 sierpnia wzniecili bunt. Miał być to bunt zbrojny, ale potem podjęto decyzję o samobójczej śmierci i podpaleniu baraków. Ich prochy pochowano prawdopodobnie na terenie obozu. Dwóm osobom udało się uciec, a około 60 ocalałych więźniów przetransportowano do Inowrocławia, a potem do Auschwitz-Birkenau.
Dzisiaj pod symbolicznym kamieniem wieniec kwiatów złożył m.in. prezydent Piotr Korytkowski.
fot. facebook/Konin I Love It
*** *** ***
Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.
Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus
*** *** ***
Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE