Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościŚwiadczenie uzupełniające. ZUS podziela stanowisko lekarzy PPOZ

Świadczenie uzupełniające. ZUS podziela stanowisko lekarzy PPOZ

Dodano: , Żródło: LM.pl
Świadczenie uzupełniające. ZUS podziela stanowisko lekarzy PPOZ

Ubiegający się świadczenie 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji nie muszą gromadzić oryginałów dokumentacji medycznej lub potwierdzania za zgodność z oryginałem kopii dokumentacji. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych potwierdziła stanowisko lekarzy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Od 1 października obowiązuje ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Przychodnie lekarzy rodzinnych od początku miesiąca zasypywane są wnioskami o wystawienie zaświadczeń o stanie zdrowia, które potrzebne są do wypłaty świadczenia w ZUS i KRUS.

- Niestety, wielu pacjentów po otrzymaniu kopii wymaganych dokumentów, odsyłanych jest przez ZUS do placówek podstawowej opieki zdrowotnej, aby otrzymać potwierdzenie za zgodność z oryginałem – informują lekarze PPOZ.

W związku z tym PPOZ wystąpił z pismem do dyrektor ZUS-u zwracając uwagę, że kwestie udostępniania dokumentacji medycznej reguluje ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku Praw Pacjenta. Lekarze podkreślili, że przepisy nie uprawniają ich do potwierdzania dokumentacji medycznej za zgodność z oryginałem.

Odpowiedź z ZUS była jednoznaczna.

”Osoba, która występuje z wnioskiem o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych, powinna dołączyć do wniosku dokumentację medyczną z przebiegu leczenia w formie którą posiada. Jeżeli istnieją jakiekolwiek braki, ZUS we własnym zakresie, w kontakcie z placówką ochrony zdrowia, je uzupełni. Zatem osoby występujące z wnioskiem o świadczenie uzupełniające nie mają obowiązku gromadzenia we własnym zakresie oryginałów dokumentacji medycznej lub potwierdzania za zgodność z oryginałem kopii dokumentacji, którą dołączają do wniosku o świadczenie” - poinformował ZUS.

Dyrektor Departamentu Obsługi Klientów ZUS w Warszawie podkreśliła, że pracownicy przyjmujący wniosek o świadczenie uzupełniające „nie mogą żądać dokumentacji medycznej oraz kopii dokumentacji medycznej poświadczonej za zgodność z oryginałem, ani odsyłać klientów do placówek medycznych w celu jej poświadczenia”. Zalecenia w tej sprawie zostały rozesłane do wszystkich oddziałów ZUS w kraju.

Świadczenie uzupełniające. ZUS podziela stanowisko lekarzy PPOZ
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole