WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Work-life balance – dlaczego równowaga jest tak ważna w naszym życiu

Materiał promocyjny

Dodano: 17.11.2019 19:32

Współczesny rynek pracy wymaga od pracowników wielozadaniowości, wszechstronności i świetnej adaptacji do zmieniających się warunków. Dla wielu osób, dzień pracy tylko z założenia trwa osiem godzin. W rzeczywistości pracują o wiele dłużej – wszystko po to, by podołać przypisanym obowiązkom i otrzymać upragnioną podwyżkę lub awans. Chęć zawodowego spełnienia napędza do działania, co często wymaga wielkiego poświęcenia, a bywa, że negatywnie odbija się na życiu prywatnym. W takich sytuacjach trzeba umiejętnie rozgraniczyć życie prywatne i osobiste, jednocześnie starając się zachować pomiędzy nimi równowagę. W poniższym artykule poruszamy ważną kwestię dotyczącą właśnie work-life balance i wyjaśniamy, czemu dziś – bardziej niż kiedykolwiek – jest istotna w życiu współczesnego człowieka.    

Współczesny pęd
Czynniki, które „popychają” człowieka do tego, by rzucić się w wir pracy, można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze, są ściśle związane z posiadaniem konkretnych cech charakteru, takich jak ambicja i perfekcjonizm. Ludzie, u których cechy te są szczególnie silne, odczuwają nieustanną potrzebę, by doskonale wywiązywać się ze wszystkich powierzonych obowiązków, sprawnie pną się po szczeblach kariery zawodowej i nie potrafią zaakceptować porażek, które przecież mogą zdarzyć się każdemu. Stąd już krótka droga do pracoholizmu, który destrukcyjnie wpływa na życie osobiste.

Czy wiesz, że…
Polska znajduje się w czołówce państw europejskich pod względem liczby wykonywanych nadgodzin? W 2018 roku przeciętny Polak spędził w pracy aż 1792 godziny. W tych smutnych statystykach prześcigają nas jedynie Rosjanie i Grecy. Tak wynika z danych zebranych przez OECD Polska.

Drugi rodzaj czynników, wynika z sytuacji życiowej, w jakiej dana osoba się znajduje. Rosnące potrzeby finansowe, często związane z koniecznością zapewnienia bytu rodzinie powodują, że człowiek znajduje się w błędnym kole – z jednej strony poświęca się dla najbliższych, z drugiej, nie ma czasu, by zaspokoić ich potrzeby emocjonalne. Taki styl życia to niestety smutna rzeczywistość, z którą musi się zmierzyć wielu ludzi na całym świecie. Brak równowagi życiowej, a więc zatracenie się w zawodowych obowiązkach, może być przyczyną permanentnego stresu, wypalenia zawodowego, uzależnień, a nawet depresji. Na szczęście tak nie musi być. Istnieje wiele sposobów, by zachować work-life balance i żyć pełnią życia.

Harmonia w życiu
Idea work-life balance zrodziła się na przełomie lat 70-80. XX wieku. Zgodnie z nią, równowaga między dwiema najważniejszymi sferami życia – zawodową i prywatną, jest źródłem samorealizacji i w efekcie satysfakcji z życia. Chodzi tu o harmonijne przenikanie się tych sfer, tak, by obowiązki zawodowe, hobby, czas poświęcony rodzinie i przyjaciołom wzajemnie się nie wykluczały. Duży wpływ na dążenie ludzi do uzyskania tzw. work-life balance mają pracodawcy. Chodzi tu np. o możliwość elastycznego zatrudnienia i inne ułatwienia przewidziane np. dla pracowników, którzy zostają rodzicami. Najwięcej jednak zależy od indywidualnego podejścia. Psycholodzy, lekarze i eksperci ds. rozwoju zawodowego przedstawiają wiele wskazówek dotyczących tego, jak dokonać zmian, które znacząco wpłyną na satysfakcję z życia. Poniżej kilka z nich.

  • Ogranicz to, co marnuje Twój czas – zbyt częste przeglądanie portali społecznościowych lub bezproduktywne spotkania to przykładowe czynności, które z pewnością można zastąpić czymś pożyteczniejszym. Zrób listę rzeczy, kwestii, czynności, które są dla Ciebie najważniejsze i zgodnie z tym poświęcaj im odpowiednio dużo czasu. 
  • Zmień plan dnia – zmiany są niezbędne, by nie popaść w rutynę, która niestety sprzyja apatii i stanom depresyjnym. Nie muszą one być radykalne – wystarczy pójść inną drogą do pracy, zjeść na obiad coś zupełnie nowego, czy też na cyklicznym spotkaniu zająć zupełnie inne miejsce niż dotychczas. Te niewielkie zmiany w codziennym harmonogramie, to tzw. wyzwalacze z nawyku – termin użyty przez Marka Williamsa i Danny’ego Penmana w książce „Mindfulness. Trening uważności”.
  • Wyznaczaj sobie „małe kroki” – nie bierz na siebie zbyt wiele – to działa przytłaczająco. Zmiany należy wdrażać stopniowo.
  • Uprawiaj sport i medytuj – sport jest nie tylko doskonały dla ciała, ale również dla umysłu. Podczas aktywności fizycznej obniża się poziom stresu, a organizm wydziela endorfiny, nazywane potocznie hormonami szczęścia. Niektórzy zalecają również medytację, będącą świetną formą wyciszenia i relaksu.

Dla tych, którzy chcą coś zmienić
Jeżeli czujesz, że praca zajmuje zbyt dużą część Twojego życia, frustracja, poczucie niesprawiedliwości i przemęczenia dotykają Cię coraz częściej, to czas na zrewidowanie swojego systemu wartości i dokonanie należytych zmian. Jednym z pierwszych kroków do zmiany podejścia do codziennego życia, a tym samym do zachowania work-life balance, może być np. uczestnictwo w wartościowym szkoleniu (takim jak np.:  https://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/work-life-balance,270/). Podczas takich warsztatów można uświadomić sobie, jakie procesy kierują naszym życiem oraz co zrobić, by efektywnie realizować swoje cele. Szkolenie przygotowane przez firmę EY Academy of Business porusza wiele tematów, które bezpośrednio wpływają na poprawę relacji z otoczeniem, m.in. motywacja, efektywność, radzenie sobie ze stresem i emocjami, wyznaczanie priorytetów. Dowiesz się również jak pozbyć się ograniczających przekonań i co zrobić, gdy masz poczucie zagubienia wśród codziennych obowiązków. Podczas dwóch dni szkoleń, które mają formę warsztatów i wykładów, można zdobyć wartościową, praktyczną wiedzę, do wdrożenia od zaraz.

Odwiedź stronę EY Academy of Business i zapoznaj się ze szczegółowym programem szkolenia.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:work-life balance,   praca,   kariera,   odpoczynek

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO