Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomości7 najważniejszych korzyści płynących z faktoringu

7 najważniejszych korzyści płynących z faktoringu

Materiał promocyjny

Dodano:
7 najważniejszych korzyści płynących z faktoringu
7 najważniejszych korzyści płynących z faktoringu

Usługi faktoringowe z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców. To szczególnie nie dziwi, bo wnoszą one wiele dobrego do różnych obszarów funkcjonowania firmy. Co konkretnie i do których z nich? Oto 7 najważniejszych korzyści z faktoringu.

Dzięki faktoringowi, zamiast czekać tygodniami czy miesiącami aż odbiorca opłaci fakturę, przedsiębiorstwo otrzymuje zapłatę od razu po zrealizowaniu transakcji. To możliwe za sprawą faktora (banku lub firmy faktoringowej), który skupuje od niego należność i niezwłocznie przekazuje mu równowartość od 80 do nawet 100% kwoty faktury. Mowa tu zatem przede wszystkim o szybkim i wygodnym sposobie finansowania działalności. Jakie są pozostałe korzyści płynące z faktoringu? W istotnym stopniu zależy to od rodzaju usługi faktoringowej, jak również zapisów umowy z faktorem. Większość z niżej przedstawionych zalet pojawia się jednak w każdym przypadku.

Główna korzyść z faktoringu: poprawa płynności finansowej

Uwalniając środki zamrożone w należnościach firma zyskuje swobodę w zarządzaniu swoimi finansami, a więc może łatwiej planować wydatki i regulować zobowiązania. Co oczywiste, w ten sposób znacznie obniża również ryzyko utraty płynności finansowej. Gdyby nie faktoring, okres zastoju w biznesie czy powstanie zatoru płatniczego, mogłyby uniemożliwić terminowe regulowanie płatności wobec kontrahentów, pracowników czy kredytodawców.

Lepsze wykorzystanie potencjału przedsiębiorstwa

Ważną korzyścią płynącą z faktoringu jest możliwość zwiększenia obrotów przedsiębiorstwa, bez konieczności angażowania dodatkowych środków. Pieniądze otrzymane od razu po zawiązaniu transakcji firma może przeznaczyć na wykreowanie nowej sprzedaży, na przykład inwestując w reklamę, nowe maszyny, czy bardziej zróżnicowany asortyment. W ten sposób lepiej wykorzystuje swój potencjał, co prowadzi z kolei do wzrostu sprzedaży i tym samym również zysku.

Faktoring sposobem na skuteczniejszą politykę handlową

Szybki dostęp do gotówki zamrożonej w wierzytelnościach daje również większe możliwości w zakresie prowadzenia polityki handlowej. Firma nie musi obawiać się utraty płynności, dlatego może swobodnie udzielać dłuższych terminów płatności. To ułatwia jej pozyskiwanie nowych klientów, stawia ją w dobrej pozycji negocjacyjnej, a także pozwala utrwalać pozytywne kontakty z odbiorcami.

Szansa na finansowanie dla mniejszych i początkujących firm

Kredyty są udzielane firmom, które funkcjonują na rynku już od jakiegoś czasu, a przy tym mają stabilną sytuację finansową i co najmniej neutralną historię kredytową. W porównaniu do nich, część produktów faktoringowych  jest łatwiej dostępna dla początkujących przedsiębiorstw, jak również dla tych prowadzących niewielką działalność. Faktorzy oczywiście również weryfikują potencjalnych klientów, ale zwracają przy tym uwagę przede wszystkim na standing finansowy firmy i jakość wystawianych przez nią faktur (czyli kondycję i rzetelność płatniczą jej kontrahentów). Poza tym, ponieważ podstawowym zabezpieczeniem są tutaj właśnie faktury oraz weksle, nie wymagają przedstawiania innych zabezpieczeń rzeczowych.

Faktoring to źródło finansowania bez zbędnych kosztów

Faktoring i związane z nim koszty są ściśle powiązane z wielkością faktycznej sprzedaży. W czasie korzystnej koniunktury opłaty rosną wraz ze sprzedażą, natomiast w okresie zastoju w biznesie są odpowiednio niższe, bowiem niższe są również generowane obroty. Dzięki takiej zależności, nie zachodzi ryzyko nadmiernego finansowania i ponoszenia niepotrzebnych kosztów.

Finansowanie bez zwiększania zadłużenia

Dwa podstawowe rodzaje faktoringu klasycznego to faktoring: pełny (z przejęciem ryzyka niewypłacalności kontrahenta) oraz niepełny (bez przejęcia ryzyka). Niezależnie o którym z nich mowa, korzystająca z niego firma nie obniża swojej zdolności kredytowej, ani nie zwiększa zadłużenia. Dodatkową korzyścią z faktoringu pełnego jest fakt, że umożliwia wyksięgowanie należności z bilansu i ma pozytywny wpływ na jego strukturę.

Wsparcie w zarządzaniu należnościami

Produkty faktoringowe, zwłaszcza faktoring pełny, to nie tylko sposób na finansowanie bieżącej działalności. Faktor może świadczyć na rzecz firmy jeszcze szereg dodatkowych usług, takich jak monitorowanie terminowości spłat, kontrolowanie rozliczeń czy ściąganie należności. Przy dużej skali działalności i wielu wystawianych fakturach, pozwalają one odczuwalnie odciążyć przedsiębiorstwo i ułatwić mu zarządzanie stroną należnościową.

Więcej o tym, jakie korzyści płyną z zastosowania faktoringu można przeczytać pod adresem: https://faktoria.pl/artykuly/112,10867/d,blog,korzysci-plynace-z-faktoringu.

Czytaj więcej na temat:faktoring
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole